İç Ekran Kırılması Nasıl Anlaşılır? – İç ekran tamiri fiyatları ne kadar?

✆ Hemen Ara ✓ Yol Tarifi Al ✆ WhatsApp’tan Yaz

Kargo Cepmarket

İç Ekran Kırılması Nasıl Anlaşılır Fiyatları Ne Kadar?

Telefonunuzu düşürdünüz ve artık ekranınıza görüntü gelmiyor mu? Akıllı telefonunuzun ekranında çatlak ile karşı karşıyaysanız ilk başta ne yapmanız gerektiğine karar vermeniz zor olabilir. Hangi onarım seçeneği en iyisidir ve hatta onarılmasına bile gerek var mıdır? Telefon ekranının kırılması noktasında yapılabilecekleri bu yazımızda ele alıyoruz.

İç Ekran Kırılması Nasıl Anlaşılır Fiyatları Ne Kadar?

Öncelikle Güvenlik?

Ekran bir kez kırıldığında genellikle dışarı taşan keskin parçalar olur. O nedenle telefonu düşürdükten sonra başınıza gelmesini istemeyeceğiniz sonraki şey bu parçalar ile temas etmek olacak. Eğer ekran tamamen kırıldıysa temiz bir ambalaj bandı alarak ekranın üzerine koyabilir ve daha fazla dağılmasını önleyebilirsiniz.

Eğer ekranın kırılmış olduğu yeterince kesin değilse, hala kullanmaya devam ediyor ve görüntü alıyorsanız o halde bu adımı atlayabilirsiniz. Zira ekranından darbe almış her akıllı telefon için LCD panel hasar alacak diye bir kaide yoktur.

iPad Dokunmatik Değişimi Fiyatı

Telefonlarda İç Ekran Kırılması Nasıl Önlenir?

Öncelikle ekran kırılması nedir ve nasıl meydana gelir bunu tanımlayalım. Telefonların ekranlarında diğer birçok elektronik cihazda olduğu gibi üç ayrı katman bulunuyor. En yukarıda dijital bir işlevi olmayan cam koruyucu tabaka vardır. Onun altında ise sayısallaştırıcı veya digitizer denilen dokunmatik ekran yer alır.

Bu ekranın altında ise LCD ekran ile karşılaşırsınız. Ön cam altı dediğimiz kısım işte bu sayısallaştırıcı ve LCD ekrandır. Bu kısımlar oldukça hassas olduğundan ön cam denilen katman tarafından korunmaları gerekiyor. Zira en ufak bir çarpma sonucunda kolayca hasar alabilir ve dağılabilirler. İç ekran en çok kuvvetli bir baskı söz konusu olduğunda hasar görür. İşte ekran neden kırılır noktasında öncelikle bilinmesi gerekenler bunlardır.

 

İç Ekran Kırılması Garanti Kapsamına Girer mi?

Ekrana dair hiçbir kırılma resmi olarak garanti kapsamına girmez. Yani ister Apple isterse Samsung olsun bunu kendi garanti politikası içerisinde değerlendirmez. O nedenle kullanıcı hatası nedeniyle oluşan bu tür hasarların tamirini müşteri kendi bütçesinden karşılamaktadır.

Bu nedenle birçok kullanıcı CepMarket gibi işinde tecrübeli telefon tamir mağazalarına yöneliyor. İç ekran kırılması tamiri için aşağıdaki fiyat tablosuna göz atabilir ya da dilerseniz buraya tıklayarak ekran değişimi sayfamızdan tüm modellerin değişim ücretini öğrenebilirsiniz.

iPhone 7 Ekran Değişimi Kadıköy

İç Ekran Kırılması Ücret Tablosu

ModelCam Değişimi FiyatıEkran Değişimi Fiyatı
iPhone X 650 TL 899 TL
LG G7 Plus 549 TL
Samsung S9 1399 TL
Lenovo Vipe Z2 Pro 399 TL 489 TL
iPhone 8 300 TL 240 TL
Huawei P20 Pro 1399 TL
HTC U 249 TL 599 TL
iPhone 7 220 TL 200 TL
Samsung Note 9 1499 TL
iPhone 6S 190 TL 200 TL
iPhone 6 Plus 180 TL 229 TL
iPhone 6 160 TL 200 TL
iPhone 5S 150 TL 150 TL
iPhone 5C 150 TL 150 TL
iPhone 5 150 TL 150 TL
iPhone SE 150 TL 150 TL
iPhone 4S 149 TL 149 TL
iPhone 4 149 TL 149 TL

Tüm Modeller için Fiyatlar

Boya Akması ve Lekelenme?

Ekranda boya akması ve lekelenme ile karşılaşıyorsanız bu durumda LCD ekran hasar almış demektir. Zira bu bileşen yalnızca görüntünün oluşmasından sorumlu olduğundan herhangi dokunmatik bir işlevi yoktur.

Bu nedenle hasar aldığında görüntüde artifact dediğimiz bu tarz bozulmaların oluşmasına neden olacaktır. Darbe almış bir telefonda iç ekran kırılması varsa görüntüde siyah lekeler veya daha önce karşılaşmadığınız garip şekiller görebilirsiniz.