iPhone Tamircisi Olmak

iPhone Tamircisi Olmak

iPhone Tamircisi Olmak

Cep telefonu tamiri kursu almak isteyen bir sürü genç arkadaşımız hazırda bekliyor, Pandemi Covid-19 nedeni ile telefon tamiri kurslarımızı ve eğitimlerimiz dondurmak zorunda kaldık. Cep telefonu tamiri yapabilmek ve öğrenmek bana göre altın bilezik. Telefon tamiri yapan bir insan dilediği yerde çok rahat bir şekilde iş bulabilir ve parasını kazanabilir. Şimdiki aklım olsa Akıllı cep telefonu tamirini öğrenirim diyen bir sürü telefon satıcısı var, bunun da sebebi cep telefonu fiyatlarının artması sonucunda tamire olan talebin artması olmaktadır. Şartlar ne olursa olsun cep telefonu tamiri sektörü hiç ölmeyecek ve bir ömür boyu devam edecek bir iş sektörüdür. Ekran değişimi, pil değişimi, cam değişimi, kasa değişimi, yazılımsal hatalar, donanımsal hatalar derken telefon tamiri sektörünün bir sürü bahanesi var.

Telefon Tamirini Öğrenmem Ne Kadar Sürer?

Firmamıza gelen tamir talepleri arasında en fazla sorulan soru budur. Abicim ben sizin yanınıza gelsem ne kadar sürede iyi bir tamirci olurum, ya da ben cep telefonu tamirini ne kadar sürede öğrenirim? Bu iki soru tamamen yanlış neden diye soracak olursanız; Kişinin becerisine, yeteneğine ve mesleğe olan aşkına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı adaylar ebeynleri tarafından zorla getirilir ve meslek öğrenmeye zorlanır, bide bu vatandaşın hevesi yoksa telefon tamircisi olma süresi inanılmaz uzar hatta öğrense bile heves ile yapmayacağı için çok da başarılı olamaz. İnstagram ve diğer sosyal medya platformları üzerinden sorulan yüzlerce soru arasında, yanınızda çalışmak istiyorum, cep telefonu tamiri öğrenmek istiyorum, işi öğrensem yeter para falan almasam da olur tarzında talep ile gelen, tamirci adayları her zaman daha başarılı olur ve zirveye çıkar. Ekran değişimi ile ya da pil değişimi ile başlar sonra yavaş yavaş kasa değişimi, şarj soketi değişimi, kulaklık tamiri gibi arızaları çözmeye başlar. Temel olarak pil değişimi ve ekran değişimi ile başlamak en mantıklı seviyedir. Ekran değişimi yapmayı öğrenirken yanlışlıkla orta tuşu, parmak izi okuyucuyu bozabilir, pil değişimi yapmak isterken ekran filmine zarar verebilir ama tamirci adayı yetenekli ve istekli ise günün sonunda mutlaka el alışkanlığı kazanır ve iyi bir tamirci olmak için tecrübe sahibi olmaya başlar. Israrla süre soran kimseler için vereceğim süre ortalama 2 ile 3 sene olmaktadır.

  2021 Yılında Ekran Değişimi Fiyatları

Sök tak pratiği kazandıktan sonra belki ön cam değişimi, daha sonra da belki anakart tamiri eğitimi alarak kendi geliştirebilir ama genelde her usta kendi branşında daha başarılı oluyor. Mesela yaşanmış bir olaydan bahsedeyim, bundan 3 sene önce Özbekistan asıllı bir teknisyen kardeşimiz android cihazların tamamını sök tak yapabiliyorken, iPhone modellerinde maalesef ekran değişimi bile yapamıyordu, ne zaman ekran değişimi yapsa mutlaka bir sorun yaşanıyordu. Bana göre cam değişimi haricinde her türlü tamiri yapabilen ustalar anakart tamiri yapan teknisyenlerdir. Anakart tamiri yapmak isteyen teknisyen mecburen cihazın ekranını pilini, kasasını, kamerasını söker daha sonra anakart üzerinde gerekli ısı ve mekanik işlemi yaptıktan sonra cihazı tekrar montaj yapar ve işlemi sonuçlandırmış olur. Ben iyi bir tamirciyim demek için yıllarını vermek gerekir, her gün yeni bir cihaz yeni bir tamir öğreniyoruz, mesela sıradan bir işlem gibi gözüken iPhone x ekran değişiminden sonra ses problemleri yaşanabiliyor, bu arıza sıra dışı bir durumdur. Bu arızanın sebebi çok ilgisiz olan kasadan bile olabiliyor, teknisyenin iyisi tecrübesi olandır, tecrübe zamanla kazanılan yaptığı tamir sayısı ile ilgisi olan bir durumdur.

  iPhone 2021 Tamir Ücretleri Fiyat Listesi

iPhone Tamiri Türleri Nelerdir?

 • Ekran Değişimi
 • Pil Değişimi
 • Kulaklık Değişimi
 • Şarj Soketi Değişimi
 • Anakart Tamirleri
 • Sıvı Teması
 • Hafıza Yükseltme
 • Kasa Değişimi
 • Ses Gitmiyor Tamiri
 • iPhone Arka Kapak Değişimi
 • Kamera Değişimi
 • Kulaklık Yuvası Değişimi
 • Ses Açma Kapama Tuşu Değişimi
 • Ses Entegresi Tamiri
 • Şebeke Tamiri

Yukarıda sıraladığımız tamirler dışında daha farklı bir sürü iPhone tamiri yapılmaktadır. Belirttiğim gibi bu mesleği sevmek ve sabırla emek harcamak lazım. Her meslek ve branşta olduğu gibi sebat etmek ve aşk ile çalışmak lazım. Ben bir gidip geleyim seversem bu işi yapabilirim gibi mantıkla yola çıktığınız da konusunda uzman bir teknisyen olma şansınız yok denecek kadar azdır. Otomotiv sektörü ve buna benzer bir sürü sektör eleman, usta, çırak, kalfa bulmakta inanılmaz zorlanıyor, eskisi gibi saatlerce kapı çekiçleyen ustaların kalmadığı gibi, otomobil tamiri bile artık teknolojik ve yazılımsal bilgiler gerekiyor.

Özetle arkadaşlar iPhone Tamircisi olmak için kesinlikle severek ve isteyerek çalışmak ve sabretmek gerekir. Şansınız varsa iyi bir usta ya denk geldiğinizde sizde gayet başarılı bir telefon tamircisi olabilirsiniz. Kesinlikle mahalle telefoncuları ve veya merdiven altı telefonculardan uzak durunuz. Cep telefonu tamirinin hareketli olduğu, sirkülasyonlu akıllı telefon tamir merkezi ya da Cep Telefonu Hastanesi gibi yerlerde eğitim almanız sizin için çok faydalı olacaktır. Cepmarket com tr Teknoway firması olarak gençlerimize elimizden geldiğince destek olmaya hazırız, dilediğiniz zaman firmamızı ve teknik servis birimlerimizi ziyarete gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir