Bulanık Çeken Kamera Nasıl Düzeltilir?

Bulanık Çeken iPhone Kamerası Nasıl Düzeltilir?

iPhone kullanıcılarının sık sık karşılaştığı bir durum olan bulanık çeken iPhone kamerası sorunun kaynağı genellikle donanım kaynaklıdır. Çünkü kameraya görüntü gelmektedir fakat görüntü bulanıktır. Eğer sorun yazılım kaynaklı olsaydı kamera hiçbir şekilde görüntü sağlamayabilirdi.

iPhone telefonlarda kameranın bulanık görüntü çekmesinin birkaç sebebi olabilir. Bu sebepler ön kamera ve arka kamera için değişkenlik göstermektedir.

 • Telefonun ön veya arka kamerası darbe alması sonucu kameranın lensinde kırılma meydana gelmiş olabilir.
 • Telefonun arka veya ön kamerası cep ya da çantada taşınırken anahtar, kalem vb. cisimler tarafından çizilmiş olabilir. Çizilen lens görüntüyü bulanık gösterir.
 • Telefonun ön kamerası bulanık çekiyorsa bu kamera üzerine yapıştırılan ekran koruyucudan kaynaklanıyor olabilir.
 • Kalitesiz ekran koruyucuları telefonun kamerasında bulanık çekim yapma sorunu oluşturur.

İlginizi Çekebilir: iPhone Arka Camı Kırıldı Değişimi Yapılır Mı?

Telefonda yaşanan bu ve bunun gibi sorunların çözümü elbette ki mümkündür. Bütün bulanık çeken iPhone kamerası sorunlarının çözümü Cep Market tarafından yapılmaktadır. Cep Market yılların tecrübesi ile telefonunuzun neden bulanık çektiğini doğru tespit ederek sorunu gidermenize yardımcı olur ve telefonunuzun kamerasını tekrar eski netliğine kavuşturur.

Bulanık çeken iPhone kamerasının düzeltilmesi için telefon kamerasında ya da telefonun genelinde bazı işlemler yapılmaktadır. Bu işlemler sonucunda telefon kamerası eski sağlığına kavuşur. Bu işlemlerden birkaçı şunlardır:

 • Telefon kamerasının lensi, merceği detaylı bir şekilde özel solüsyonlar kullanılarak temizlenir. Kameradaki toz ya da pislikler bulanık çekme sorunu oluşturmaktadır.
 • Telefon kamerası darbe alarak hasar gördüyse bu hasarın boyutu tespit edilir. Eğer bağlantıların yerinden çıkması gibi bir durum varsa bağlantılar tekrardan yapılır.
 • Telefonun kamerasındaki hasar direkt olarak kameraya zarar verdiyse yeni lens, mercek ya da kamera değişimi yapılır.
 • Eğer telefonun kamerasındaki bulanıklık daha önceden takılan kalitesiz ekran koruyucudan kaynaklanıyorsa ekran koruyucu çıkarılır ve temizlenir. Yerine başka ekran koruyucu takılır.
 • Ekranda kırılma meydana geldiyse ekran değişimi yapılır.

Yukarıdaki tekniklerin birçoğu profesyonel destek isteyen tekniklerdir. Eğer yukarıdaki çözümleri uygulama konusunda tecrübeniz yoksa bu konuda profesyonel bir firmadan destek almanız daha doğru olacaktır. Bu teknikler Cep Market tarafından sorunsuzca yapılabilir.

Android Kamera Güncelleme Nasıl Yapılır?

Android akıllı telefonlarda kamera uygulaması bazen sorun yaşatabilmektedir. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu kamera uygulamasına güncelleme geldiyse bu güncellemeyi yapmaktır.

Android telefonlarda modele göre değişiklik gösteren iki çeşit kamera bulunmaktadır. Bu kameralardan birincisi telefonun kendi yazılımı ile gelen kameradır ve bu kamera uygulaması telefondan kaldırılamaz. Bu kamera uygulamasının güncellemek için aşağıdaki maddeler göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Telefona gelen yazılım güncellemesi ile telefon kamerası güncellenebilir.
 • Telefona gelen kamera güncellemesi ile telefon kamerası güncellenebilir.
 • Telefonun marka modelinin kullandığı kamera uygulaması Google Play Store’da bulunuyorsa (örn: Google Kamera) bu uygulama Google Play Store üzerinden güncellenebilir.
 • Telefonun kamera yazılımı telefonun kendi sitesinde güncelleme olarak duyurulduysa güncelleme, siteden indirilerek telefona kurulur.

Ayrıca Bakınız: Corning Gorilla Glass Victus

Eğer telefonunuzun kendi yazılımına ait kamerayı kullanıyorsanız, güncellemeler yukarıdaki maddelerden biri ile yapılabilmektedir. Kameranızı bu şekilde güncel tutabilmeniz mümkündür. Fakat bazı telefon modellerinde telefon firmasının kendi kamerası yerine Google Play’de uygulama olarak bulunan kamera kullanılmaktadır. Ya da firma bu uygulamayı kendisi Google Play’e yüklemiş olabilir. Bu şekildeki kameraların güncellenmesi için aşağıdaki maddelere göz atmak gerekmektedir:

 • Uygulama Google Play Store’da bulunarak Google Play ara yüzünden güncellenebilir.
 • Uygulamanın güncellemesi internette uygulamayı yapan firma tarafından paylaşıldıysa oradan indirilerek telefona kurulabilir.
 • Telefondaki uygulamaları güncel tutmaya yarayan bir yazılım üzerinden kamera güncellemesi kontrol edilebilir.
Önerilen Bağlantı:   Cep Telefonu Ekran Değişimi Nasıl Yapılır ?

Ya da bu çözümlerden hiçbirisi kamerayı güncelleme konusunda size yardımcı olmadıysa profesyonel destek almanız gerekmektedir. Kamera için kuracağınız yanlış bir yazılım kamerayı bir daha kullanamamanıza sebebiyet verecektir. Bu sebepten dolayı telefonunuzu tecrübesiz ellere emanet etmemeniz gerekmektedir.

Cep Market 14 yılı aşkın sürelik tecrübesi ile Android kamera güncelleme ya da kamera değişimi gibi durumları sorunsuzca çözerek size telefonunuzun kamerasını güncel ve doğru çalışır bir şekilde teslim etmektedir. Doğru uygulamalar yapılmazsa telefonun yazılımında veya donanım parçalarında problem olabileceği gibi bazı yaşanan problemlerin geri dönüşü ne yazık ki bulunmamaktadır. Cep Market telefonunuzda bu tür durumların yaşanmayacağının garantisini verir ve telefonunuzu sorunsuz bir şekilde tamir etmektedir. Android kamera güncelleme Cep Market tarafından yapılmaktadır. iPhone telefonlarda ise kamera camı değişimi yapılmaktadır.

iPhone Kamera Değişim Ücretleri

iPhone 5 Arka Kamera Değişimi9.315 TL
iPhone 5 Ön Kamera Değişimi8.1 TL
iPhone 5s Arka Kamera Değişimi9.315 TL
iPhone 5s Ön Kamera Değişimi8.1 TL
iPhone 6 Arka Kamera Değişimi27 TL
iPhone 6 Ön Kamera Değişimi14.85 TL
iPhone 6 Plus Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 6 Plus Ön Kamera Değişimi14.85 TL
iPhone 6s Arka Kamera Değişimi33.75 TL
iPhone 6s Ön Kamera Değişimi18.765 TL
iPhone 6s Plus Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 6s Plus Ön Kamera Değişimi14.85 TL
iPhone 7 Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 7 Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 7 Ön Kamera Değişimi18.765 TL
iPhone 7 Plus Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 7 Plus Ön Kamera Değişimi18.765 TL
iPhone 8 Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 8 Ön Kamera Değişimi25.515 TL
iPhone 8 Plus Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 8 Plus Ön Kamera Değişimi33.615 TL
iPhone SE Arka Kamera Değişimi13.365 TL
iPhone SE Ön Kamera Değişimi12.15 TL
iPhone X Arka Kamera Değişimi128.25 TL
iPhone X Kamera Çerçevesi Değişimi20.115 TL
iPhone X Ön Kamera Değişimi40.365 TL
iPhone XR Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone XR Ön Kamera Değişimi67.5 TL
iPhone XS Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone XS MAX Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone XS MAX Ön Kamera Değişimi67.5 TL
iPhone XS Ön Kamera Değişimi27 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Merhaba!
Bir sorunuz mu var?
Lütfen bu düğmeyi kullanın
Bizimle iletişime geçin!