3 Yaygın iPhone Pil Sorunu ve Bunların Çözümleri

iPhone Batarya Yaşı Sorgulama

iPhone Batarya Değişimi- Yaygın iPhone Pil Sorunları ve Çözümleri

Hemen AraYol Tarifi AlWhatsApptan Yaz

Kargo Cepmarket

3 Yaygın iPhone Pil Sorunu ve Bunların Çözümleri

iPhone’un aniden kapanması tüm işinizi altüst mü ediyor? Pil ömrü neredeyse yok denecek düzeyde mi? iPhone şarj olurken yanıyormuş gibi hissettiriyor mu? İşte tüm bunların çözümü bu yazımızda.

iPhone bataryanızın artık daha hızlı mı dolduğunu düşünüyorsunuz? Bir iPhone’da ilk yaş belirtilerinden biri, bataryanın bir zamanlar olduğu gibi uzun süre şarj olmaması sorunudur. Tabii bu pilin, daha batarya sıfıra ulaşmadan garip davrandığı nispeten yeni bir iPhone da olabilir.

En yaygın üç batarya problemi şöyle sıralanabilir: Kısa batarya ömrü, beklenmedik şekilde kapanma ve şarj ederken aşırı ısınma. Bunların nasıl çözülebildiğine bakalım.

iPhone Bataryası Çabuk Bitiyor

iPhone’un pilinin normalden daha hızlı tükenmesinin birçok nedeni olabilir. Bunu öğrenmenin ilk yolu Ayarlar > Pil yolundan geçiyor. Pil Kullanımı altında, uygulamalarınızın bir listesini görebilir ve son 24 saat ya da yedi günde ne kadar pil tükettiklerini inceleyebilirsiniz. Eğer pili çok harcayan bir uygulama varsa ve onsuz yapabiliyorsanız o zaman silin.

Uygulamayı silmeden önce, neye göre batarya harcadığını gösteren altındaki satırı okuduğunuzdan emin olun. Örneğin, “Ses, Arkaplan Etkinliği” gibi kısa açıklamalar görebilirsiniz. Arka planda kendini tazeleyen veya sürekli konum bilginizi alan bir uygulama gereğinden fazla batarya tüketecektir.

Önce Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile yolunu izleyin. Tüm uygulamalarda bu özelliği devre dışı bırakmayı seçebilir veya teker teker de kapatabilirsiniz. İkincisi için, Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri‘ni izleyin ve tümü için kapatın ya da sadece çok batarya harcayanlarını seçin.

Bazı kullanıcıların “Hey Siri” özelliğini kapatarak batarya tüketimini azalttıklarını duyuyoruz. Zira iPhone artık sürekli olarak sesinizi dinlemediğinden bu pilin daha az harcanmasını sağlayabilir. Siri’yi Ayarlar > Siri ve ardından İzin Ver: “Hey Siri” özelliğini devre dışı bırakarak kapatabilirsiniz.

iPhone Aniden Kapanıyor

Bunun çözümü nispeten daha zor. iPhone henüz bataryası bitmeden kapanıyorsa yapabileceğiniz çok az şey var. Birincisi önce iPhone’un pilinin tamamen tükenmesini sağlamak ve ardından tekrardan yüzde 100’e şarj etmektir. Bu sayede pil tekrar kendini kalibre edecektir. Bu sorununuzu çözmediyse aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz.

1. Yazılım güncelleştirmesini kontrol edin

iPhone’unuz henüz yeniyse ya da yeni bir iOS işletim sistemine sahipseniz, her iki durumda pil tüketimiyle ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin, pil sorununu çözen yeni bir güncelleme olup olmadığına bakın.

2. Yedekten geri yükleyin ya da fabrika ayarlarına dönün

iOS’un son versiyonunu çalıştırıyor ancak hala pil sorunuyla yüzleşiyorsanız, bu durumda sil baştan yükleme yapmanız gerekebilir. iPhone’unuzu iTunes veya iCloud’da yer alan bir yedeği kullanarak baştan yükleyebilirsiniz.

Eğer bu söz konusu değilse, fabrika ayarlarına dönerek temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Satın aldığınız uygulamalar App Store’da olacağından tekrar indirebilirsiniz: Ayarlar > Genel > Sıfırla ve Tüm İçerik ve Ayarları Sil adımlarını izleyin.

3. Apple cihazlarını onaran tecrübeli bir teknik servise gidin

Eğer telefonunuza dair her şey güncel ve yerli yerindeyse bu durumda bataryayı değiştirme zamanınız gelmiş olabilir. CepMarket gibi bu işte 12 yıldan fazla tecrübesi bulunan mağazalar bu değişim işlemini çok daha ucuza yapabilmektedir. Hem de sıraya girmeden ve Genius Bar’da sıranın size gelmesi için günlerce, hatta haftalarca beklemenize gerek kalmadan. CepMarket aynı zamanda kargoyla onarım hizmeti de vermektedir. Böylece nerede olursanız olun iPhone pilinizin yenisiyle değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

iPhone Şarj Olurken Aşırı Isınıyor

Apple, iPhone’un 0 derece ile 32 derece arasında tutulmasını tavsiye ediyor. 17 ile 22 derece arası her iPhone için en ideal olan ortam sıcaklığıdır. Eğer iPhone siz şarj ediyorken fazlasıyla ısınıyorsa, bu durumda suçlanması gereken pil değil şarj cihazı olabilir. Orijinal Apple şarj cihazının üçte biri fiyatına aldığınız ve az bir ücret ödediğiniz için sevindiğiniz şarj aletleri bu tarz sorunlara yol açabilir. Üzerinde Made for iPhone/iPad/iPod logosu bulunan sertifikalı orijinal şarj aletlerini kullanın. Bunun için CepMarket mağazamızdan gerekli desteği alabilirsiniz.

  iPhone 5S Batarya Değişimi

iPhone Batarya Değişim Ücreti

ModelÜrün & HizmetÜcreti
iPhone 8 Plus
Batarya Değişimi199 TL
iPhone 8
Batarya Değişimi179 TL
iPhone 7 Plus
Batarya Değişimi199 TL
iPhone 7
Batarya Değişimi179 TL
iPhone 6S Plus
Batarya Değişimi179 TL
iPhone 6S
Batarya Değişimi180 TL
iPhone 6 Plus
Batarya Değişimi179 TL
iPhone 6
Batarya Değişimi149 TL
iPhone 5S
Batarya Değişimi149 TL
iPhone 5
Batarya Değişimi149 TL

iPhone Batarya Değişiminde Bilinmesi Gerekenler

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (2)

 • Cep Market Reply

  Merhaba; kalibrasyon cihazınızın batarya ömrünü maalesef uzatmaz. Cihazınızın anlık batarya performansınız etkilemektedir.

  1 Temmuz 2020 at 18:49
 • Cep Market Reply

  Merhaba; Garanti süresi bitti ise maalesef batarya değişimi yapmaz. iPhone batarya değişimi güncel fiyatları aşağıdaki gibidir. Yardımcı olalım.

  https://cepmarket.com.tr/iphone-batarya-degisimi/

  26 Haziran 2020 at 20:35

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir