Cep Telefonu Batarya Değişimi Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Cep Telefonu Batarya Değişimi Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Cep telefonu bataryası pil süresi hayatımızın en önemli parçası olmayı başardı, düşünsenize bir yolculuk ya da buluşma söz konusu ancak pil süreniz %3 ve bitti bitecek, oysaki sabah şarjdan çıkarıldığında %100 dolu gözüküyordu, şimdi ise daha öğlen vakti bile olmadan bitti tükendi, zannediyorum ki bu kötü ve tatsız durumu yaşamayan bir cep telefonu kullanıcısı yoktur.

Cep telefonu batarya süresini uzatmak için bazı yöntemler var tabii bunları şöyle sıralayabiliriz; Ekran ışığını kısık tutmak, iPhone modellerde pil koruma seçerek kullanmak, arka planda açık program bırakmamak, pil süresi azaldığında gereksiz kullanımdan kaçmak (instagram story, tik Tok gezinmesi, PUB G oynamak gibi)

Pil Sağlığınız için Bunları Asla Yapmayın!

 • Cep telefonu kullanımı esnasında şarja takılı bırakmayın, yani şöyle ki …. Model cep telefonu şarja takılı iken normal olarak ısınma yapar, sizde arka planda özellikle oyun oynamak gibi kullanımlar yaptığınızda, cihaz ve bataryası daha fazla zorlanacak ve ısınacaktır, bu da cep telefonu pil ömrünü kısaltır.
 • Yan sanayi şarj aleti kullanmayın; Cep telefonu bataryası belli bir volt ile beslenmelidir, yüksek akım ve düşük akımı daha doğrusu, piller voltaj düşme- yükselmesini sevmez, oldukça yüksek meblağlar vererek satın aldığımız bir cep telefonu için 20 TL, 30 TL gibi düşük ücretli bir şarj aleti almak uzun vadede bize daha pahalıya gelebilir. Cihazın satış paketinden çıkan ürün ne ise mutlaka onu alarak kullanmak gerekir, şarj aletlerinin görevi oldukça önemlidir, 220 Watt akımı alarak 3,7 gibi uygun hale getirir ve pilin doğru şekilde beslenmesini sağlar. Kutu içeriği olan ürünü bulamadığımız takdirde, mutlaka eş değerlerde bir şarj aleti kullanmak gerekir, pil sağlığı için en önemli faktörlerden bir tanesi de budur.
 • Araç şarjı dediğimiz kurtarıcılarda pil ömrü için oldukça zararlı bir cep telefonu aksesuarıdır, dünyamızda en çok satılan ürünler arasında olmayı başaran araba şarj aletleri yerini magsafe, NFC gibi yeni şarj yöntemlerine bırakıyor olsa da uzun süre araç şarjı kullanmaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Araç şarjlarına dikkat ettiğimizde, prize takılan şarj aletleri gibi hemen doldurma ve cihazı açar duruma getirme özelliğine sahip değildir, yeterli besleme kaynağı yoktur, Xiaomi markasının ve diğer markaların üretmiş olduğu yüksek amperli ve oldukça kaliteli üretilmiş olan ürünleri dışında araba çakmak şarjı kullanmanızı pil sağlığı açısından tavsiye etmiyoruz.
 • Powerbank Tik tok, instagram, youtube çekilişlerinde en çok hediye edilen bir ürün olup, yine cep telefonu sektöründe N11, Trendyol, Hepsi burada, Gitti gidiyor, Amazon gibi E-ticaret platformlarında en çok satan ürün olmayı sürdürüyor. Baseus, xiaomi, philips gibi dünya markaları dışında adı sanı belli olmayan no name markalardan asla Powerbank almayınız, örneğin bize soracak olsanız Baseus Amblight 65w Hızlı Şarj 30000mah Dijital Göstergeli Powerbank dışında başka bir ürün tavsiye etmeyiz.

İlginizi Çekebilir: Akıllı Cep Telefonu Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Akıllı Cep Telefonu Bataryası Neden Şişer, pil şişmesi garantiye girer mi ?

Cep Telefonu Bataryası Püf Noktaları?

 • Cep telefonu pil ömrü uzun olsun, 1 gün boyunca tam gitsin, şarj etmek için yorulmak istemiyorum diyorsanız? Kullandığınız telefona ait bataryanın 2 yıldan fazla kullanılmamış olması gerekir, özellikle iphone gurubu için yüksek mili amperli pil satın almanızı ve konusunda uzman bir teknik serviste pil değişim yaptırmanızı tavsiye ederiz. Delta mobile marka gibi 1 sene garantili ve pil testleri başarılı olan markalar kullanmanızı öneririz, yüksek mili amperli batarya cihazınıza zarar vermez, sadece daha uzun süre kullanma konforu sağlar.
 • Düzenli olarak soğutma işlemi uygulayın, yani kullanmadığınız zamanlarda ve battery standby süresini hesap ederek, arka planda açık uygulama bırakmayınız.
 • Sürekli olarak şarj aletini tak çıkar yapmayınız, plansız seyahatler dışında şarj süresi azalmadan cihazı şarja takmayın ve pili yormayınız. Akıllı cep telefonlarında özellikle iphone da tahmini şarja takma zamanı ve şarjda kalma süreleri vardır, bu nedenle cihazın bataryasını şaşırtmamak da fayda vardır.

Kesinle Yapmayın!

Cep telefonu bataryası ile ilk tanışmamız Türkiye topraklarında 1995’li yıllarda olması gerekir, o zamanın efsane cihazları Sony Ericsson 688 bataryası sök tak ile değişebiliyordu, Nokia 3310 bataryası da ev ortamında kolayca değişilebilen bir üründü, ancak son zamanlarda teknolojinin ilerlemesi ile piller gizlendi ve pil kapağının altında korunmaya başladı, dolayısı ile artık pil değişimi ev ortamında yapılabilen bir tamir deneyimi olmaktan uzaklaştı. iPhone X ve üst modellerinde, Samsung S ve Note serisi modellerinde de pil değişimi yapmak tamamen teknik servis ortamında konusunda uzman ellere bırakıldı.

Ev ortamında neden yapılamaz? Pil değişimi yapmak isterken, ekran ve soketleri, parmak izi okuyucusu, home tuşu ve buna benzer bir takım fonksiyonları ve bunlara ait parçacıkları sökmek ve bunları tekrar sorunsuz bir şekilde yerine takmak gerekiyor, eli yatkın olmayan ya da tecrübesi olmayan kimseler daha doğrusu son kullanıcıların ev ortamında pil değişimi yapması artık hayal olacak, pil altında bulunan çiklet yapıştırıcıların dahi çıkması belli bir teknik gerektiriyor, düşünsenize cep telefonu alım satımı yapan sektörde 15-20 sene geçmiş olan bir personel dahi iPhone 12, Samsung Note 20 Ultra gibi modellere pil değişimi yapmaktan kaçınıyor ve teknisyene yönlendiriyor, bu durumdan dolayı ev ortamında pil değişimi kesinlikle yapmayın!

Akıllı cep telefonu nasıl şarj edilmeli, doğru şarj nasıl yapılır ?

Cep Telefonu Batarya Değişimi Nasıl Yapılır?

Bu işlemi iphone ve diğerleri olarak iki bölümde anlatmak daha doğru olacaktır, dilerseniz iPhone ile başlayalım…

 • iPhone cep telefonlarında genelde alt tarafta bulunan iki adet vida bulunur, söz konusu vida da gevşeme, aşırı sıkışma ya da yalama olma durumu yoksa uygun bir tork ile sökülür ve anti statik silikon ped. üzerine bırakılır.
 • Vida sökümünden sonra ekran ile kasayı birbirinden ayırmak gerekir, bu işlem için uygun bir pena tercih edilmelidir, röntgen filmi, metal ya da plastik olabilir, hatta bazı yurtdışı youtube kanallarında iskambil kâğıdı ile ekran ayırma işlemi yapıldığı gözlemlenmiştir.
 • Ekran ayırma işlemi yapıldıktan sonra modele göre ekran sökülür bazı iphone modellerinde ise ekranın komple sökülmesine gerek kalmadan 45 derecelik bir açı ile bekletilmesi de uygundur.
 • Bataryanın altında ince uzun ve paralel olarak yapıştırılmış olan, iki ya da 3 adet sticker bulunmaktadır, beyaz rengi ve elastik yapısı ile çiklet gibi uzaması sebebiyle bunlara halk dilinde çiklet sticker denilmektedir.
 • Pilin altında bulunan yapışkan etiketler söküldükten sonra, pilin temas ettiği orta kasa hiçbir partikül kalmayacak şekilde bez ve kimyasal ile temizlenir, gerekirse hava tabancası ile üfletilir, tozlardan arındırılır.
 • Eski pil geri dönüşüme atılmalıdır, pili bükmek, kırmak gibi gereksiz eylemlerde asla bulunmayınız, pil patlama yapar ve yanma tehlikesi vardır. Pil patlaması şöyle olur; pili büktüğünüz an itibari le enteresan bir koku yaymaya başlar, idrar kokusuna benzer bir koku yayarak ısınmaya başlar ve en sonunda yanma ya da patlama reaksiyonu gerçekleşmiş olur
 • Müşterinin tercihi doğrultusunda satın alınan yeni batarya orijinal ya da yan sanayi ürün, bataryanın yapıştırılması gereken yere arkasına çift taraflı bant ya da kutu içeriğinden çıkan çiklet yapışkan ile yapıştırılır.
 • Yeni batarya soketi, cihazın ana kartı üzerinde olması gereken yere takılır ve pil montajı tamamlanmış olur, daha sonra sırasıyla ekran, home tuşu, sensör gibi tüm aksamlar cihaza tekrar takılır ve alt iki vidanın da takılması ile iPhone pil değişimi tamir deneyimi gerçekleşir.
  iPhone Batarya Değiştirdikten Sonra Açılmıyor

Şimdi gelelim iPhone dışındaki modellere; Acer, Alcatel, Aselsan, Asus, Casper, Elephone, General mobile, Htc, Huawei, İnfinix, Lenovo, LG, Nokia, Realme, Samsung, Xiaomi gibi telefonların neredeyse tamamı arka kapak ısıtılarak önce kapak sökümü yapılır ve direk pile ulaşılarak pil değişimi gerçekleşir.

Tabi ki bu markalarında yeni tarihli modellerinde, kapağı açtığımızda parmak izi okuyucusu soketi, nfc modülü gibi özellikler eklendiği için öncelikle bu fonksiyonların sökümü gerekebilir.

Bu modellerde iPhone pillerden farklı olarak şöyle bir durum yaşanmaktadır; pil yapışkanı sadece alt tarafında değil, arkadan öne doğru saran pil üst tarafının 4/1 ini kaplamaya devam eden bir yapışkan tekniği kullanılır, bu yapışkan materyal incecik bir yapıya sahip olup, kahverengi olmaktadır. Ayrıca bu modellerin pil kapağı ısıtılarak söküldükten sonra, pilin tekrar ısıtıldığı ve bu sıcaklıktan dolayı pillerin şeklinde dezenformasyona uğradığı gözlemlenmektedir, bu konuda tecrübe sahibi bir teknisyen sıcak pili el yordamı ya da bir pena yardımı ile hızlıca eski formuna sokarak, pilin şişmiş olan formunu orijinal hale getirerek montajın rahat sonlanmasını sağlıyor olacaktır.

Huawei mate 10 lite şişmiş batarya değişimi | Kadıköy

Önemli detaylar?

Batarya değişimi yada farklı bir tamir deneyimi olması fark etmeksizin, sim kartınızın mutlaka çıkarılması kuraldır, cihaz mutlaka kapalı konumda olmalıdır, yetkili servisler dışında yapılan müdahalelerde cihazın garanti dışı kalabileceği bilgisi verilmesi şarttır, kullanıcıya yan sanayi ya da orijinal ürün olduğu bilgisi verilmelidir, veri kaybı olup olmayacağı bilgisi paylaşılmalıdır, parola ve şifre alınarak cihazın test edilmesi ve tüm fonksiyonların çalışma testi için kullanıcıdan destek almak oldukça önemlidir, pil değişiminden sonra kullanıcıya tarih ve fiyat yazan bir fiş yada servis kayıt belgesi verilmelidir.

Tüm tamir deneyimlerinde olduğu gibi, cep telefonu batarya değişimi işleminde de teknisyenin kullanmış olduğu ekipman ve donanımlarının anti statik olması ve hijyen kurallarına uygunluğu oldukça önemlidir. Pandemi nedeni ile tamiri tamamlanan cihazların dezenfektan ile silinmesini ve eldiven ile teslim edilmesini istemeniz tavsiye olunur.

Dünyada milyonlarca kişinin kullanmış olduğu cep telefonları bataryalarının doğa için nasıl bir tehlike olduğundan bahsetmemize gerek yok, eski pillerin mutlaka geri dönüşüm kutusuna atıldığından emin olalım, çöpe atılan her pil ileride bize ve yaşantımıza, bizden sonra gelecek olan toplum ve nesillere zarar verecektir,

Türkiye’de geçen aylarda faaliyete başlayan Eti Maden Geri Dönüşüm Fabrikası gibi onlarca fabrika ve tesisin kurularak, geri dönüşüme gereken önemin sağlanmasını diliyoruz.

Sizlerinde cep telefonlarınızda pil değişimi ihtiyacınız olduğunda, marka ve model belirterek firmamıza danışabilirsiniz, servis yoğunluğuna bağlı olarak pil değişimi süremiz 10 dakika ila 30 dakika arasında değişmektedir, fiyat ve stok bilgisi alarak gelmenizi tavsiye ediyoruz, firmamız İstanbul Kadıköy’ de olup başka şubemiz bulunmamaktadır, kargo ile telefon tamiri seçeneği olduğu için dilerseniz, her iki tarafında kargo ödemesi bize ait olarak gönderim sağlayabilirsiniz, kargo ile gelen cihazlara kargo birimi bakar ve aynı gün geri gönderim yapmaktadır.

Cep telefonu bataryalarımız 1 (Bir) yıl garantilidir, montaj aşamasında oluşabilecek hatalar için bize tekrar gönderim yapabilir, aklınıza gelen soru ve sorunlarınızı 05379580202 whatsapp danışma hattımızdan öğrenebilirsiniz.

Batarya Ömrü Uzun Bazı Cep Telefonu Modelleri

Batarya Ömrü Uzun Bazı Cep Telefonu Modelleri

 • Doogee S88 Pro
 • Samsung Galaxy M51
 • Blackview BV6800 Pro
 • Asus ROG Phone 2
 • Samsung Galaxy M30 S
 • Samsung Galaxy M21
 • Samsung Galaxy M31
 • Asus ROG Phone 3
 • Realme C15
 • Realme C12
 • Oppo Reno 4 Pro

Cep Telefonu Batarya Değişimi Fiyatları

Apple iPad 2 Batarya Değişimi299 TL
Apple iPad 2 Mini Batarya Değişimi299 TL
Apple iPad 3 Batarya Değişimi299 TL
Apple iPad 3 Mini Batarya Değişimi299 TL
Apple iPad 4 Batarya Değişimi299 TL
Apple iPad Air 2 Batarya Değişimi399 TL
Apple iPad Air Batarya Değişimi399 TL
Apple iPad Mini Batarya Değişimi299 TL
Asus Zenfone 2 Batarya Değişimi TL
Asus Zenfone 2 Laser Batarya Değişimi TL
Asus Zenfone 3 Max Batarya Değişimi TL
Asus Zenfone 4 Batarya Değişimi TL
Asus Zenfone 5 Batarya Değişimi TL
Asus Zenfone 6 Batarya Değişimi TL
General Mobile Discovery 2 Batarya Değişimi TL
General Mobile Discovery 2 Mini Batarya Değişimi TL
General Mobile Discovery 4G Batarya Değişimi TL
General Mobile Discovery Air Batarya Değişimi TL
General Mobile Discovery Elite Batarya Değişimi TL
General Mobile GM 8 Batarya Değişimi TL
General Mobile Gm5 Plus Batarya Değişimi TL
Huawei G7 Batarya Değişimi150 TL
Huawei G8 Batarya Değişimi150 TL
Huawei Honor 6 Batarya Değişimi150 TL
Huawei Mate 7 Batarya Değişimi150 TL
Huawei Mate 8 Batarya Değişimi150 TL
Huawei P7 Batarya Değişimi150 TL
Huawei P8 Batarya Değişimi150 TL
Huawei P8 Lite Batarya Değişimi150 TL
Huawei P9 Batarya Değişimi150 TL
iPhone 11 Batarya Değişimi500 TL
iPhone 11 Pro Batarya Değişimi500 TL
iPhone 11 Pro Max Batarya Değişimi500 TL
iPhone 5 Batarya Değişimi149 TL
iPhone 5S Batarya Değişimi149 TL
iPhone 6 Batarya Değişimi149 TL
iPhone 6 Plus Batarya Değişimi179 TL
iPhone 6S Batarya Değişimi180 TL
iPhone 6S Plus Batarya Değişimi179 TL
iPhone 7 Batarya Değişimi179 TL
iPhone 7 Plus Batarya Değişimi199 TL
iPhone 8 Batarya Değişimi179 TL
iPhone 8 Plus Batarya Değişimi199 TL
iPhone Batarya Değişimi149 TL
iPhone Pil Batarya Değişimi Tamir & Yedek Parça Fiyatları149 TL
iPhone XR Batarya Değişimi499 TL
iPhone XS Batarya Değişimi499 TL
iPhone XS Max Batarya Değişimi499 TL
LG G3 Batarya Değişimi TL
LG G4 Batarya Değişimi TL
LG G5 Batarya Değişimi TL
LG K10 2017 Batarya Değişimi TL
LG K10 Batarya Değişimi TL
LG K7 Batarya Değişimi TL
LG V10 Batarya Değişimi TL
LG V20 Batarya Değişimi TL
Samsung A3 2015 Batarya Değişimi150 TL
Samsung A3 2017 Batarya Değişimi249 TL
Samsung A5 2015 Batarya Değişimi150 TL
Samsung A5 2017 Batarya Değişimi289 TL
Samsung A7 2015 Batarya Değişimi150 TL
Samsung A7 2017  Batarya Değişimi TL
Samsung C5 Batarya Değişimi150 TL
Samsung C7 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy A5 (2016) Batarya Değişimi249 TL
Samsung Galaxy A8 (2016) Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy A8 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Alpha Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy C5 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy C7 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy C9 Pro Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy E5 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy E7 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J1 2016 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J1 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J2 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J5 2016 (J510) Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J5 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J5 Prime Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J7 2016 (J710) Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy J7 Prime Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Note 2 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Note 20 Ultra Batarya Değişimi350 TL
Samsung Galaxy Note 3 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Note 4 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Note 4 Edge Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy Note 5 Batarya Değişimi220 TL
Samsung Galaxy Note 8 Orijinal Batarya Değişimi270 TL
Samsung Galaxy Note 9 Batarya Değişimi270 TL
Samsung Galaxy On5 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy On7 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy S5 Mini Batarya Değişimi150 TL
Samsung Galaxy S6 Batarya Değişimi250 TL
Samsung Galaxy S6 Edge Batarya Değişimi250 TL
Samsung Galaxy S6 Edge Plus Batarya Değişimi250 TL
Samsung Galaxy S7 Batarya Değişimi200 TL
Samsung Galaxy S8 Batarya Değişimi240 TL
Samsung Galaxy S8 Plus OEM Batarya Değişimi240 TL
Samsung Galaxy S9 Batarya Değişimi270 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Batarya Değişimi270 TL
Samsung Galaxy Win Batarya Değişimi150 TL
Samsung Grand Prime Batarya Değişimi150 TL
Samsung J1 2016 Batarya Değişimi150 TL
Samsung J5 2015 Batarya Değişimi150 TL
Samsung J5 2016 Batarya Değişimi150 TL
Samsung J7 2015 Batarya Değişimi150 TL
Samsung J7 2016 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Note 2 Orijinal Batarya150 TL
Samsung Note 3 Batarya Değişimi150 TL
Samsung Note 3 Neo Batarya Değişimi150 TL
Samsung Note 4 Batarya Değişimi150 TL
Samsung S20 Batarya Değişimi300 TL
Samsung S20 Plus Batarya Değişimi300 TL
Samsung S3 Batarya Değişimi150 TL
Samsung S3 Mini Batarya Değişimi150 TL
Samsung S4 Batarya Değişimi150 TL
Samsung S4 Mini Batarya Değişimi150 TL
Samsung S5 Mini Batarya Değişimi150 TL
Samsung S6 Batarya Değişimi249 TL
Samsung S6 Edge Batarya Değişimi250 TL
Samsung S7 Batarya Değişimi200 TL
Samsung S7 Edge Batarya Değişimi200 TL
Samsung S8 Batarya Değişimi240 TL
Samsung S8 Plus Orijinal Batarya Değişimi240 TL
Sony Xperia T2 Batarya Değişimi TL
Sony Xperia Xa Batarya Değişimi TL
Sony Xperia Xa Ultra Batarya Değişimi TL
Sony Xperia Z2 Batarya Değişimi TL
Sony Xperia Z5 Batarya Değişimi TL
Xiaomi Mi 5 Batarya Değişimi TL
Xiaomi Mi 6 Batarya Değişimi149 TL
Xiaomi Redmi Note 2 Batarya Değişimi TL

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir