Cep Telefonu Modelini Öğrenme

Çoğu kez kullanıcılardan General Mobile telefon modelini öğrenme ya da Samsung cep telefonu modelini nasıl öğrenirim gibi sorular alıyoruz. Cep telefonu modelini öğrenme oldukça basit bir işlemdir.

Cep Telefonu Modelini Öğrenme
Cep Telefonu Modelini Öğrenme

Cep Telefonu Modelini Öğrenme Kodu

Cep telefonunuzun IMEI veya MEID numarası cihazınız için benzersiz bir kimlik görevi görür. İki cihaz aynı IMEI veya MEID’ye sahip olamaz. Bu nedenle kayıp veya çalınan cep telefonlarını izlemek için çok kullanışlı bir araçtır. Cep telefonu modelini bulmak için telefonunuzun IMEI veya MEID numarasını taratabilir ve telefon modelini görebilirsiniz.

IMEI Sorgulama

Cihazınızdan *#06# tuşlayın ve ardından karşınıza çıkacak olan 15 haneli IMEI numarasını bir kenara kaydedin ya da daha kolay olması için ekran görüntüsü alın. Numara kopyalanabilir değildir.

Numarayı bulduktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine giderek ilgili alana girebilir ve cihazınızın ne model olduğunu görebilirsiniz. IMEI bulmanın diğer yolları aşağıda anlatılıyor.

 

Android Modelini Öğrenme

Eğer Samsung ya da LG gibi bir Android sahibiyseniz, Ayarlar’a dokunun ve açılan ekranı en aşağı kaydırarak Cihaz Hakkında kısmına girin. Buradan Durum’a dokunarak cihazınızın IMEI numarasını görebilirsiniz. Diğer yöntemler ise şöyle;

Birinci yöntem telefonunuzun kasasını incelemekten geçiyor. Cihazınızın ön yüzünde ya da arka kapağında yer alan logo ya da kısa isim gibi yazıları kontrol edin. Bazı telefon modelleri sadece iki harften oluşabiliyor.

İkinci yöntem ise Ayarlar uygulamasına bakmaktır. Samsung ya da LG gibi herhangi bir Android telefonun Ayarlar uygulamasına girerek, sayfanın en altında bulunan Hakkında başlığına dokunun. Ardından Model Numarası olarak geçen ibarenin altına göz atın. Buradaki yazıyı Google’da arattığınızda telefonunuzun modelini göreceksiniz.

Üçüncü yöntem için bir önceki sayfaya dönerek Sistem sekmesine giriş yapın. Buradan Düzenleyici Bilgisi başlığına dokunarak açılan ekrandan cihazınızın adını görebilirsiniz. Tüm bunlar işe yaramazsa ve çıkarılabilir bir bataryanız varsa bataryanın üzerindeki etiketi okuyarak telefonun adını öğrenebilirsiniz.

iPhone Modelini Öğrenme

Eğer iPhone modelini öğrenmek istiyorsanız, Ayarlar‘a gidebilir ve ardından Genel sekmesine geçerek sayfayı en aşağı kaydırabilirsiniz. Genel menüsündeyken en altta Hakkında‘ya dokunun. Şimdi IMEI numarasını göreceksiniz.

Cep Telefonu Modelini Öğrenme
Cep Telefonu Modelini Öğrenme

Orijinal iPhone’ların arka kapağında 6 haneli bir kod vardır. Bu kodu aşağıdaki listede kullanarak iPhone modelinizi görebilirsiniz.

 

Cep Telefonu Modelini Öğrenme Model Kodları Listesi

 

Samsung Telefon Modeli Öğrenme

Tüm Android’lerde IMEI numarası öğrenme ortaktır. Yukarıda bahsedilen adımlarla IMEI numaranıza ulaştıktan sonra yine aynı şekilde https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresini ziyaret ederek kodu girebilir ve telefonunuzun modelini görebilirsiniz.