Root Nedir? iPhone Root Yapılır mı?

Kargo ile iPhone Ön Cam Yaptırmak

Root Nedir? iPhone Root Yapılır mı?

Akıllı telefonunu kullanırken sınırlara bağlı kalmak istemeyenlerin tercih ettiği Root ve Jailbreak işlemleri, telefonunuzun işlemcisine göre uygulama alanı bulur. Temel olarak aynı işlevi gören bu iki işlem, Android ve Apple telefonlar için özel olarak geliştirilmiştir. Jailbreak iOS işlemcili telefonlardaki kısıtlamaları kaldırmayı sağlarken, Root ise Android telefonlara uyumlu şekilde tasarlanmıştır.

Peki, bu iki işlem arasındaki benzerlikler nelerdir?

  • Android ve iOS sistemlerinin koruduğu dosyalara erişerek cihazınızın kısıtlamalarını kaldırır.
  • Bu işlemlerin yapılması telefonun donanım mekanizmasını doğrudan sizin kontrol etmenizi sağlar. Yeterince tecrübeli olmayanlar tarafından yapılacak olan bu işlemde, çeşitli donanım hatalarının meydana gelme riski bulunması sebebiyle ürünün garantisi sona erer.
  • Her iki işlemin de yapılması sırasında erişim izni verilen uygulamalar, cihazınızdaki tüm kişisel verilere ulaşım imkânı bulur. Çünkü bu işlemler, telefonun işlemcisi tarafından kurulmuş olan güvenlik barikatını yok eder. Bu sebeple cihazınıza erişim izni verdiğiniz uygulamalara çok daha fazla özen göstermeniz gerekir.
  Oppo Mağazası

Root ve Jailbreak sistemleri arasında bulunan benzerliklerin yanı sıra bu iki işlemi birbirinden ayıran bazı temel farklılıklar da mevcuttur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Root işlemi, Android cihazlardaki tüm sınırları kaldırır. Bu yönüyle adeta cihazınızın içinde sizlere sınırsız dolaşım imkânı sunar.
  • Jailbreak ise iOS’un çok daha sağlam ve keskin sınırları olması sebebiyle bu kadar geniş bir alan sunmaz. Bu işlemden sonra hala overlock gibi bazı alanlara erişim imkânı kısıtlı kalmaya devam eder.
  • Yazılım güncellemeleri de bu iki sistemde farklılık gösterir. Android cihazlarda Root erişimi kaldırılsa dahi yazılım güncellemesi gelmezken, iOS’larda Jailbreak erişimini kaldırdıktan sonra güncelleme almanız mümkündür.

Temelde hizmet ettikleri amaç her iki uygulama bakımından da aynıdır ancak belirtildiği üzere belli başlı farklılıklar bu sistemleri birbirinden ayırır. Bu farklılığın ortaya çıkmasındaki en temel sebep, işlemcilerin çalışma mekanizmasının birbirinden çokça farklı olmasıdır.

Farklı güvenlik barikatları ve farklı işletim sistemleri ile tasarlanan telefonlardaki ihtiyaca hitap edebilmek için iki farklı yöntem geliştirilmiştir. Belirtilmelidir ki tüm bu işlemler cihazın garantisini sonlandıracağından mutlaka iyice araştırıldıktan ve emin olduktan sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde cihazınızda çeşitli hatalar meydana gelebileceği gibi kişisel verileriniz de üçüncü kişilerin eline geçerek, istenmeyen sonuçların doğmasına yol açabilir.

  OnePlus Nerenin ve Nerede Üretiliyor?

Okumak İsteyebilirsiniz;

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir