iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

iOS 12 Özellikleri – iOS 12 özellikleri hakkında her şey

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

Bu yılki geliştirici konferansında Apple, en son işletim sistemi iOS 12’yi tüm dünyaya tanıttı. Bazı geçmiş iOS güncellemeleri kadar heyecan verici olmasa da, Apple bu sene genel iOS istikrarını artırmaya odaklanıyor. İşte iOS 12 özellikleri hakkında her şey.

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey
iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

iOS 12’nin En İyi Özellikleri

Uygulama güncellemeleriyle ilgili değişikliklerden ve yeni Memoji ve ARKit 2.0’a kadar, iOS 12’nin sunduğu tüm yeni özellikleri sıraladık.

Grup FaceTime

Grup FaceTime artık aynı anda 32 kişiye kadar sohbet etmenizi sağlıyor. iMessage’a entegre edildiğinden, iMessage grup sohbet penceresinden bir grup FaceTime çağrısını kolayca yapabileceksiniz. Ayrıca FaceTime çağrısındayken çıkartmalar ve Memoji gibi eğlenceli efektleri kullanma seçeneğine de sahipsiniz.

Siri Kestirmeleri

Siri Kestirmeleri ile popüler bot artık kullanıcılara daha pratik ve hızlı şekilde yardım edebilecek. Örneğin, Keychain uygulamasını kullanıyorsanız, Siri’ye “Şifrelerimi kaybettim” gibi bir kestirme komut vererek size şifrenizi hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Tüm Siri Kestirmeleri’ni kendiniz oluşturabileceksiniz.

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey
iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

Animoji ve Memoji

iOS 12 ayrıca daha fazla Animoji’yi beraberinde getiriyor. Herhangi bir Animoji’ye dil veya göz kırpma eklemenizi sağlayan yeni bir özellik de var. Ama hepsi bu değil. Apple ayrıca Memoji’yi de tanıttı (Samsung’un AR Emoji’sine yanıtı olabilir). Artık farklı saç stilleri ve göz renkleri gibi özellikler arasından seçim yapma imkanınız bulunuyor.

Uygulama Düzeyinde Veri Kullanımı Bilgileri

Yıllar sonra Apple, hangi uygulamaların çok fazla veri kullandığını görmenizi sağlayan yeni bir özellik ekledi. Veri kullanımınızı kontrol etmek isterseniz, Ayarlar > Hücresel’ye gidin.

Yeniden Tasarlanan Haritalar Uygulaması

Haritalar uygulaması da gelişti ve değiştirildi. Artık daha fazla sayıda simgeye ve detaya sahip. Şu anda, bu özellik sadece San Francisco Bay Area’da aktif. Ancak ilerleyen aylarda tüm dünyaya açılacak.

  Apple Randevu Nasıl Alınır?
iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey
iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

Geliştirilmiş Ekran Görüntüleri

Apple, iPhone X ile yaşanan bir sorunu düzeltiyor: Kaza ile ekran görüntüsü alma. Geçtiğimiz yıl boyunca, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar yanlışlıkla ekran görüntüsü almaktan şikayet etmişti.

Yeni AR Dosya Formatı

Apple, artırılmış gerçekliği USDZ adlı daha pratik yeni bir dosya formatıyla sunmaya başladı. Pixar ile ortaklaşa geliştirilen USDZ, geliştiricilerin tek ve kompakt bir dosya biçiminde 3D Artırılmış Gerçeklik nesneleri oluşturup paylaşmasına olanak tanıyan açık bir dosya biçimi.

Ölçüm Uygulaması

Measure uygulamasıyla, etrafınızdaki herhangi bir nesnenin doğrudan ölçümlerini kolayca alabileceksiniz. Tek yapmanız gereken kamera açıkken nesnenin bir kenarından tutup sürüklemek olacak.

ARKit 2.0

iOS 11 ile ARKit’in tanıtılmasından sonra, iOS 12 yeni bir sürümünü getiriyor. ARKit 2.0, gelişmiş nesne izleme ve 3B nesne algılama desteğine sahip. Ayrıca, çok kullanıcılı artırılmış gerçeklikle paylaşımı için de destek var. Aynı sanal ortamda diğer kullanıcılara karşı AR oyunları oynayabileceksiniz.

Fotoğraflar

Fotoğraf uygulamasında iOS 12, fotoğraflarınızı önemli etkinliklere, örneğin yüzme ve doğa yürüyüşü gibi, kategorilere ayırarak size Arama Önerileri sunacak. Bu sayede tüm fotoğraf arşiviniz arasında daha hızlı dolaşabileceksiniz.

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

Daha Gelişmiş Rahatsız Etme Modu

Yeni Rahatsız Etmeyin özelliği ile kilit ekranınızda artık bir sürü farklı bildirimle uyanmayacaksınız. Bu özelliği açarak, siz Rahatsız Etme’yi devre dışı bırakana dek tüm bildirimleri gizleyebilirsiniz.

Bildirimleri Gruplandırma

Uzun bir bildirim listesi görmektense, iOS 12 şimdi sizin için bunları gruplandırıyor. Sadece uygulama temelli değil aynı zamanda konularına göre ayırabiliyor. Belirli bir bildirime dokunup bakabilir ve ardından tek bir kaydırma hareketi ile tümünü silebilirsiniz.

Ekran Süresini Yönetme

Kullanıcıların bir cihazda ne kadar zaman harcadıklarına dair daha fazla bilgi ve kontrol sunmak adına iOS 12 kullanıcılara ayrıntılı haftalık etkinlik özeti sunuyor.

  Bulanık Çeken Kamera Nasıl Düzeltilir?

Kontrol Merkezinde Apple TV

Apple TV’yi kullananlar artık iOS’taki Kontrol Merkezi’ne bir Apple TV kutucuğu ekleyebilirsiniz. Böylece, Kontrol Merkezi menüsüne hızlıca kaydırarak ve Apple TV simgesine dokunarak özelliğe kolayca erişebilirsiniz.

iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey
iOS 12 Özellikleri Hakkında Her Şey

Çeşitli Uygulama Güncellemeleri

Haber uygulamasında büyük bir güncelleme yapılmadı. iPad kullananlar artık aradıklarını bulmayı kolaylaştıracak bir gezinme kenar çubuğuna sahip olacak. Aynı zamanda Apple Haberler artık stok uygulamalara entegre edilebilecek.

Acil Durumda Otomatik Konum Verileri Paylaşma

iOS 12, iPhone kullanıcılarının acil durumlarda yerlerinin bulunmasını kolaylaştıracak yeni bir özelliğe sahip. Özellik, telefonunuz otomatik olarak 911’i aradığında ilk cevap veren kişiye konum bilgilerinizi paylaşıyor.

Geliştirilmiş QR Kod Okuyucusu

QR kod okuyucusu ilk olarak iOS 11’de tanıtıldı, ancak iOS 12 ile bu özellik şimdi iyileştirildi. Kamera artık QR kodları daha hızlı okuyacak. Aynı zamanda bunu Kontrol Merkezi’ne kısayol butonu olarak ekleyebileceksiniz.

Mayıs 2021 – iPhone Ekran & Ön Cam Değişim Fiyatları

ModelCam Değişimi FiyatıEkran Değişimi Fiyatı
iPhone XS Plus
Fiyatlar beklenmektedir.Fiyatlar beklenmektedir.
iPhone XSFiyatlar beklenmektedir.Fiyatlar beklenmektedir.
iPhone 9Fiyatlar beklenmektedir.Fiyatlar beklenmektedir.
iPhone 8 350 TL299 TL
iPhone 8 Arka Cam 399 TL
iPhone 8300 TL240 TL
iPhone 8 Arka Cam399 TL
iPhone 7 250 TL279 TL
iPhone 7220 TL250 TL
iPhone 6S 200 TL229 TL
iPhone 6S190 TL200 TL
iPhone 6 180 TL229 TL
iPhone 6160 TL200 TL
iPhone 5S150 TL150 TL
iPhone 5C150 TL150 TL
iPhone 5150 TL150 TL
iPhone SE150 TL150 TL
iPhone 4S149 TL149 TL
iPhone 4149 TL149 TL

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (1)

  • Cep Market Reply

    Teoride masaüstünde daha yüksek indirme hızına ulaşırsınız ancak belirgin bir fark göreceğinizi zannetmiyoruz.

    14 Eylül 2018 at 13:51

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir