Jiroskop Nedir, Hangi Telefonlarda Bulunur?

Jiroskop Nedir, Hangi Telefonlarda Bulunur?

Jiroskoplu en iyi Android ve iPhone telefonları mı merak ediyorsunuz? Aşağıda yerleşik jiroskop (cayro) sensörüne sahip en iyi telefonları listeledik. Önceden belirtelim tüm iPhone’lar jiroskop ile gelir. Ancak Android’lerde durum farklı olabiliyor.

Jiroskop Nedir?

Birçok kişi ivmeölçerin ne olduğunu bilir, ancak yalnızca birkaçı jiroskoptan anlar. Birçoğu ikisinin de aynı işlevi yerine getirdiğini düşünür, bu bir dereceye kadar geçerli. Her iki sensör de cihazın yönünü farklı şekillerde ölçüyor. Öyleyse jiroskopun ne olduğuna ve akıllı telefonlarda nasıl çalıştığına bakalım.

Jiroskop, ivmeölçere çok benzer bir sensördür. Akıllı telefonun açısal dönüş hızını ölçmek için tasarlanmıştır. Jiroskop, ivmeölçer yardımıyla cihazın hareketini takip ederek ekranın yönünü belirler. Kısacası, bir jiroskop sensörü, akıllı telefonunuzun otomatikleştirilmiş ekran döndürmesinden ve görüntülenmesinden sorumlu olan bir araçtır.

Şimdi soru şu, jiroskop sensörü nasıl çalışır? Jiroskop, sıkıca konumlandırılmış küresel bir çerçeve içerisine yerleştirilmiş bir tekerlekten oluşur. Çerçeve sabit konumda kalır, çerçevenin içindeki tekerlek ise akıllı telefonla birlikte hareket eder.

  Xiaomi Servis Mağazası Kadıköy

Telefonunuzu her döndürdüğünüzde veya hareket ettirdiğinizde, tekerlek de onunla birlikte hareket eder. Böylece sensör, cihazınızın yönünü belirlemek için tekerleğin sabit küresel çerçeveye göre yönünü ölçer ve telefonunuzu döndürdüğünüzde ekranını otomatik olarak döndürür.

Hangi Telefonlarda Bulunur?

Jiroskop Nedir, Hangi Telefonlarda Bulunur?

Şimdi, soru şu, neden ivmeölçer yerine jiroskop veya her ikisinin olduğu bir Android akıllı telefona ihtiyacınız var? Her iki sensörün de Android kullanıcılarına sunduğu avantajlar var. Bunlardan bazıları;

  • Doğru ve güvenilir navigasyon sağlar.
  • Hareketinizin hızının belirlenmesine de yardımcı olur.
  • Oyunlar gibi uygulamalar ek işlevsellik ve özellik sunarken jiroskopu kullanabilir.
  • Cihazınızı her döndürdüğünüzde ekranın otomatik dönmesinin keyfi başkadır.

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir