iPhone 11 Arka Kamerası Bozuldu

iPhone 11 Arka Camı Kırıldı

iPhone 11 Arka Kamerası Bozuldu

Akıllı telefonların en kolay bozulabilen parçalarından biri kameralarıdır. Bu arızaların sebepleri yazılım veya çoğu zaman da donanım kaynaklı olmaktadır.

iPhone kamera arızalarından bahsetmek gerekirse, birçok kullanıcıyı iPhone almaya iten sebepler kameralarının özelliklerinin ve fotoğraf kalitesinin standartın üzerine olmasıdır. Buna rağmen iPhone kamera arızalarıyla , iPhone kamerası çalışmıyor hatası nasıl düzeltilir veya bu yazımızın konusu olan iPhone 11 arka kamerası bozuldu şikayetleriyle sıkça karşılaşmaktayız. iPhone 11 kamera özelliklerine bakmak gerekirse, 12 MP çözünürlüklü ana kameranın diyafram açıklığı f/1.8.  Bu kamera 2X optik ve 5X dijital zoom özelliği sunuyor. Yine 12 MP çözünürlüklü ikinci kamera ise geniş açı olarak kullanılıyor. 120 derece görüş açısı sunan bu kameranın diyafram açıklığı ise f/2.4.

iPhone 11 kullanıcılarının kamera bozulma şikayetleri genellikle benzer sorunlardan ortaya çıkıyor. 15 yıla yaklaşan tecrübemizle Cep Market olarak, iPhone 11 arka kamerası bozuldu sorununun tespitini en kısa sürede yaparak bu sorunu çözüme kavuşturabiliriz. Yazımızda bu sorunları ve çözümlerini ele alacağız.

iPhone Kamera Camı Kırıldı Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera camı kırıldı çalışmıyor şikayetlerinin en büyük nedeni darbe ve düşme neticesinde kamera camlarının kırık olmasıdır. Bu hasar, kameranın kısa zaman içerisinde bozulmasına sebep olabilir. Ayrıca çatlak ya da kırık kamera camlarında tozlar sensöre girerek benek benek fotoğraf çekmenize neden olur. Bunun için yapılması gereken iPhone kamera değişimidir.

iPhone Kamera Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera siyah ekran sorunu ile karşılaştıysanız, öncelikle başka bir uygulamanın kamerayı kullanmadığından emin olun, bu sebepten dolayı kamerayı kullanamıyor olabilirsiniz.

Arka ve ön kameralar arasında geçiş yapmak sorununuzu çözmenize yardımcı olabilir.

Diğer bir çözüm yolu olarak kamera dahil tüm uygulamaları güncelleyin. Güncelleme sonrası telefonu açıp kapatın.

iPhone siyah ekran sorunu için telefonun yazılım güncellemesi yapılması gerekebilir.

Sorun hala devam ediyorsa kameranın önbelleği ve verilerini temizleyebilirsiniz.

Kameranın siyah ekran verme nedeni depolama alanının dolması da olabilir. Telefonun hafızası doluysa boşaltmayı deneyin.

Son olarak iPhone telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun devam edip etmediğine tekrar bakın.

Eğer bu adımlar işe yaramadıysa, bu arızanın profesyonel bir teknik serviste tamirinin yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Bu sorunun çözülmesi için lensin ve merceğin üzerindeki tozları ve kirlerin temizlenmesi gerekebilir. Bu titizlikle yapılması gereken bir iştir.

iPhone Kamera Odaklama Sorunu / iPhone Kamera Bulanık Çekiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera odaklama sorunu veya iPhone 11 bulanık çekiyor sorunuyla da sıkça karşılaşmaktayız. Bu problem ile karşılaştığınızda öncelikle lenslerin temizliğinden emin olun ve gerekirse üzerinde tüy bırakmayacak mikrofiber bir bezle lensleri temizleyin.

  iPhone 11 Pro Max Kamera Sorunu

Telefonunuzdaki kılıfları çıkartmayı deneyin. Metal veya plastik kılıflar bazen telefonların bazı görevlerini yapmalarını engelleyebilir. Kılıfı çıkardıktan sonra kameranın odaklanıp odaklanmadığını kontrol edin.

iPhone kamera titremesi ya da eliniz titrediği için iPhone kameranızda odaklanma sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Telefonu sabit bir yere koyarak fotoğraf çekmeyi deneyin.

iPhone kameranızla fotoğraf çekerken bir noktaya odaklanmak için kamera açıkken ekrana bir kez dokunun. Kamera ekranına dokunduktan sonra, önce bulanıklaşacak ve sonra doğru bir şekilde odaklanacaktır.

Diğer bir çözüm yolu iPhone telefonunuzu yeniden başlatmak olabilir. Bu da işe yaramadıysa son çare olarak telefonunuzu teknik servise götürün.

İlginizi Çekebilir: iPhone Kamera Camı Kırıldı

iPhone Kamera Flaşı Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Flaş özellikle karanlık ortamlarda ihtiyaç duyduğumuz bir kameranın en önemli parçalarından biridir. iPhone 11 kamera flaşı çalışmıyor sorunu için başka bir uygulamanın flaşı kullanıp kullanmadığından emin olun. Örneğin denetim merkezinden el fenerine dokunarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Kamerada flaşın açık olarak seçilip seçilmediğine bakın. Otomatik mod seçilmişse, Açık mod konumuna getirin.

Uzun süreli çekim yaptıysanız flaşın soğuma ihtiyacı olabilir. Bir süre bekledikten sonra tekrar flaşla çekmeyi deneyin.

Yine son olarak iPhone telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Sorununuz çözülmediyse telefonunuzu teknik servise götürün.

iPhone 11 Arka Kamerasi Bozuldu

iPhone Kamera Ters Çekme Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera ters çekme sorunu için yatay çekim yaparken ses düğmelerinin aşağıda kalıp kalmadığını kontrol edin.

Fotoğrafları düzenleyici ile ters çevirmeyi deneyin ve ayarlarınızı kontrol edin.

iPhone telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bu adımlar sorununuzu çözmeye yetmediyse telefonunuzu teknik servise götürün.

iPhone Kamera Uygulaması Kayboldu Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera uygulaması kayboldu sorunu, kullanıcıların canını sıkan fakat aslında oldukça basit çözümü olan bir hatadır.

Sorunun çözümü için ana ekranı ortasından aşağı doğru çektiğinizde çıkan arama çubuğuna kamera yazabilir ve buradan kameraya ulaşabilirsiniz.

Diğer bir çözüm ise Ayarlar > Genel > Sınırlamalar’a giderek, Kamera özelliğinin açık olup olmadığını kontrol etmektir.

iPhone Kamera Donma Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera donma sorunu için kamera uygulamasını kapatıp yeniden açın.

Diğer çözümler ise iPhone telefonunuzu yeniden başlatmak veya sıfırlamak olabilir.

Bu çözüm yolları işe yaramadıysa teknik servisten yardım alma yolunu seçebilirsiniz.

iPhone Arka Kamera Çalışmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 arka kamera çalışmıyor sorununu çözmek için kamera uygulamasını kapatıp yeniden açın.

Alternatif olarak sorunu çözmek için iPhone telefonunuzu yeniden başlatabilir veya sıfırlayabilirsiniz.

Bu çözüm yolları işe yaramadıysa teknik servisten yardım almanızı öneririz.

iPhone Kamera Kilitlenmesi Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone 11 kamera kilitlenmesi sorununun birçok nedeni vardır. Örneğin depolama sorunu veya yazılım hatasından kaynaklanıyor olabilir.

Çözümü için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi’ne dokunarak telefonunuzda en yeni yazılım sürümünün bulunduğundan emin olun.

Güç ve Home tuşlarına 3-5 saniye boyunca aynı anda basarak iPhone telefonunuza hard reset atabilirsiniz. Bu şekilde arka plandaki işlemler duracak, böylece sorunun arkasındaki muhtemel nedenleri gidermek için tüm uygulamaları kapatacaktır.

  Telefonda Kamera Bulanıklığını Düzeltme

iPhone kameram açılmıyor sorunu için telefonunuzu yedekten geri yükleyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Bu işlemi telefonunuzu bilgisayarınıza taktıktan sonra iTunes’u çalıştırarak yapabilirsiniz. Buradan iPhone’u seçin ve Geri Yükle sekmesine dokunarak, işlemi tamamlayın.

Yukarıda sıraladığımız bütün yöntemlere rağmen hala iPhone kamera neden açılmıyor şikayetiniz devam ediyorsa, en son çözüm yolu olarak ise telefonunuzu sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlem öncesinde verilerinizi kaybetmemek için onları yedeklemeyi unutmayın. Telefonunuzu sıfırlamak için Ayarlar > Genel bölümüne girin ve ekranı en aşağıya kaydırın. iPhone’unuzu sıfırlama işlemi için önce “Sıfırla”ya sonra “Tüm Ayarları Sıfırla”ya dokunun.

iPhone Arka Kamera Çalışmıyor Soğuması Gerekiyor

iPhone telefonların çalışabildiği sıcaklık aralığı -20 ile 45 derecedir. Bu değerler aşıldığı takdirde iPhone arka kamera çalışmıyor soğuması gerekiyor diye bir uyarı çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse güneş ışığı altında kalan bir iPhone böyle bir uyarı verebilir. Cihaz soğuduktan sonra uyarı kalkar, böylece kullanmaya devam edebilirsiniz.

iPhone 11 telefonunuz normal sıcaklık değerlerinde olmasına rağmen arka kamera bu hatayı veriyorsa bir arıza olma ihtimali yüksektir. Aşırı ısınan arka kameranın çalışmamaya başlar. Bu durum kamera değişimi ihtiyacını doğurabilir.

Cep Market’te iPhone 11 kamera değişimi yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Kamera değişimi işleminde, alanında eğitimli ve uzman Apple teknisyenleri tarafından en üst sınıf performans gösteren OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) yedek ekranlar kullanılmaktadır. Kamera değişimi sonrasında telefonunuz ilk günkü kozmetik görüntüsüne ve performansına kavuşur.

iPhone 11 Pro Max Arka Kamera Değişimi Nasıl Yapılır?

iPhone Kamera Değişimi Fiyat Listesi

iPhone 7 Kamera Değişimi450 TL
iPhone 6 Plus Arka Kamera Değişimi450 TL
iPhone 6s Plus Arka Kamera Değişimi450 TL
iPhone 6s Arka Kamera Değişimi250 TL
iPhone 6 Arka Kamera Değişimi200 TL
iPhone XS MAX Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone XS Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone XR Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone X Arka Kamera Değişimi950 TL
iPhone 8 Plus Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone 8 Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone 7 Plus Arka Kamera Değişimi750 TL
iPhone 7 Arka Kamera Değişimi550 TL
iPhone SE Arka Kamera Değişimi99 TL
iPhone 5s Arka Kamera Değişimi69 TL
iPhone 5 Arka Kamera Değişimi69 TL
iPhone XS MAX Ön Kamera Değişimi500 TL
iPhone XS Ön Kamera Değişimi200 TL
iPhone XR Ön Kamera Değişimi500 TL
iPhone X Ön Kamera Değişimi299 TL
iPhone 8 Plus Ön Kamera Değişimi249 TL
iPhone 8 Ön Kamera Değişimi189 TL
iPhone 7 Plus Ön Kamera Değişimi179 TL
iPhone 7 Ön Kamera Değişimi139 TL
iPhone 6s Ön Kamera Değişimi139 TL
iPhone 6s Plus Ön Kamera Değişimi110 TL
iPhone 6 Plus Ön Kamera Değişimi110 TL
iPhone 6 Ön Kamera Değişimi110 TL
iPhone SE Ön Kamera Değişimi90 TL
iPhone 5s Ön Kamera Değişimi60 TL
iPhone 5 Ön Kamera Değişimi60 TL

 

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir