Ekran Değişimi Nedir?

Ekran Değişimi Nedir?

Ekran Değişimi Nedir?

Ekran cep telefonu içindeki dünyayı, bilgi ve görseli kullanıcısına aktaran bir araçtır. Günümüzde cep telefonları ekran üzerine kurulmaktadır. Bir ekranın kalitesi ne kadar yüksek se telefonda o kadar değerli kılınıyor. İlk cep telefonu ekranlarından bugüne sayısız özellikler eklendi, Nokia 3310 nerede Samsung S20 Ultra Nerede? Cep Telefonlarının kamerası ve ekranları resmen çağ atladı. Siyah beyaz televizyonlardan holograma geçtiğimiz bu günlerde ekran teknolojisini ve özelliklerini takip etmek de gerçekten zorlaşıyor.

Cep Telefonu Ekran Özellikleri Nelerdir?

Cep Telefonu Ekran Boyutu

Ekran boyutu ilk sırada geliyor gibi tabii oldukça net de olmalı, ekranın büyüklüğü ne kadar iyi olursa netflix gibi uygulamalar vasıtası ile film ya da dizi izlemek, Pubg, Call Of Duty gibi harika oyunları oynamak bir o kadar zevkli olur. Ekran büyük olunca yaz aylarında gömlek cebinde taşımak zor olabilir ama büyük ekranlı bir cep telefonu kullanmak gerçekten inanılmaz zevkli, çoğu tüketici büyük ekranlı bir telefondan sonra küçük ekranlı bir cep telefonuna dönüş yapamıyor. Şöyle bir örnek vereyim evde uzun zamandır büyük ekranlı bir televizyona alışmışsın, aynı köşeye aynı TV sehpasına küçük ekranlı bir LCD televizyon konulduğunda mutlaka zevksiz gelecektir. Cep telefonu ekranları içinde aynı şey geçerli ne kadar büyük o kadar eğlenceli olacaktır. Siemens cep telefonu ürettiği zamanlarda ekran yazılarını görmek oldukça ciddi bir göz sağlığı istiyormuş da haberimiz yokmuş. Ekran boyutu ölçü birimi inç olarak kabul edilir. Şu anda satışta olan cep telefonları arasında 7 inç, 8 inç bulabiliriz, zamanla ne kadar daha büyür merakla bekliyoruz. Ekran boyutu nasıl olmalı diye bana soracak olsanız tabi ki büyük ekran olmasını tavsiye ederiz.

Cep Telefonu Ekranı Teknolojisi

Teknolojinin level atlaması ile, telefonlara ait ekranlarda seviye atlamak zorunda kaldı. Son kullanıcı telefonu seçerken ekranı fazlasıyla önemsiyor, piksel sayısı, Amoled olması, retina ekran, LCD ekran, gorilla display, Süper Amoled, Amoled Plus, TFT LCD, Yüksek ışık gibi birçok seçenek var, Apple Retina ekran teknolojisi ile Sony İse Mobile Bravia ekranı ile iyi hamle yaptı. Koronavirüs Covid-19 Pandemisi ile herkes evine çekildi ve insanlar kendi kabuğunda yaşamaya başladı. Bu pandemi olayı en çok satanlar listesini allak bullak etti, çok satanlar listesinde; cep telefonu, TV box, TV stick, mop pro süpürge, uzun şarj kablosu, power bank gibi ürünler yer almaya başladı. Hatta mobil uygulamaların indirme adetleri ve oyun yükleme sayıları çarpanları 1000 kat yükseldi. Ekran teknolojisi GSM sektörü için en önemli lokomotiftir. Ekranın önemi saymakla bitmez sadece ekran ışığı yüksekliğinden dolayı ya da sadece ekran kalitesinden dolayı cep telefonu alıp satmak isteyen müşterilerimiz var evet yanlış duymadınız, ekranını sevmedim, ekran küçük geldi diye telefon değişimi yapan bir sürü portföy var, için de bulunduğumuz iPhone 12 serisinde, iPhone 12 mini tam bir hayal kırıklığı oldu hatta 2021 Mart 15 tarihinde üretiminin durduğu haberi yayınlandı. iPhone 12 mini üretiminin durdurulmasının bana göre tek sebebi cihazın ekran boyutu, herkes büyük ekrana alışmışken kimse eskiye dönmek istemedi, bit kadar yazılar ve resimler kimse için cazip gelmiyor. Gelelim fotoğraf ve video çekme işine, arkadaşlar cep telefonu ekranı teknolojisi ne olursa olsun, hiçbir cep telefonu asla fotoğraf makinesi gibi çekim yapamaz, cep telefonu ile çok güzel fotoğraf ya da video çektim sandığınızda yanılmış olursunuz, fotoğraf yakınlaştıkça kumlama olur, karıncalanmalar meydana gelir. Kim bilir ilerleyen zamanda inanılmaz güçlü bir cep telefonu kamerası üretimi yapılırsa, canon, fuji, Sony gibi dünya markaları lens ve kamera üretiminde ciddi zarar görebilirler.

  iPhone Test Menüsü

Cep Telefonu Ekran Çözünürlüğü?

Ekran güzel mi, çözünürlüğü nasıl? Abi hangi ekranın çözünürlüğü daha iyi bana bu konuda yardımcı olurmusunuz, iyi bir telefon almak istiyorum şeklinde talepler, cep telefonu satan mağazaların aşina olduğu talepler. Teknosa, media markt, vatan bilgisayar gibi elektronik mağazalarında bulunan cep telefonu mağazalarında telefon özelliklerini yazan bilgi kağıtçıklarında ekran çözünürlüğü mutlaka yazılır, bunun da sebebi ekran çözünürlüğünün alım kararında çok önemli olmasıdır. Sizlerde cep telefonu satın almak istediğinizde ekran ve ekran teknik bilgilerini mutlaka önemseyin. Ekran çözünürlüğü önemli olduğu kadar ekran standart da cihaza ayrı bir değer katar bu ara yüksek modellerde QHD ya da QHD+ gibi özellikler konuşulmaktadır.

Akıllı Cep Telefonu Ekran Piksel Yoğunluğu?

Cep telefonu ekranı piksel yoğunluğu ne demek ne işe yarar, nasıl olur? Bu konu hakkında kabaca bilgi vermek gerektiğinde sizlere şöyle bahsetmek isterim. Yoğun krema tadında bir dondurma tabii daha lezzetli olur. Televizyon Show rom ların da inanılmaz canlı görüntüler görebiliriz, genelde bunlar belgesel tarzında yada kırmızı fonlar üzerinde çiçek böcek olur, ne zaman böyle bir mağaza ya da Show rom da bu şekilde bir görüntü görsek insanın evdeki televizyonu değiştiresi gelir, bu mükemmel görüntü sağlayan özelliklerden biriside piksel sayısıdır, bir tablo düşünün ne kadar çok renk ve fırça darbesi varsa o kadar güzel gözükür, yeni çıkana cihazlar çalışır durumda bir masada durduğunda cihaz sanki çalışmıyor gibi durur yani üzerindeki görüntü sanki gerçek değil bir resim gibi durur. Piksel sayısı ekran üzerinde inanılmaz etkilidir. Cep telefonu satın alınmak istendiğinde piksel sayısı çok önemlidir özellikle emlakçı, galerici ya da farklı bir sektör le uğraşan ama resim olayına çok önem veren kişilerde bu huşu ağır basmalıdır. Sadece resim çekmek için düşünmeyin bir dizi ya da video izlerken de renklerin ve sahnelerin canlı olması adına, piksel, çözünürlük gibi detaylar ilk başta gelir.

Cep Telefonu Ekran Yenileme Hızı Ne İşe Yarar?

Ekran yenileme hızı mobil uygulama ya da oyunlarda fark edilebilir bir özelliktir. Realme ve Oppo serisi ekran yenileme hızına kafayı takmış durumda kendisini yani markayı ekran yenileme hızı ve hızlı şarj edebilme özelliği ile öne çıkardı. Ekran yenileme hızı ekranın saniyede kaç defa yeni görüntü çekebildiğini gösterir. Mesela ekranın yenileme hızı 200 Hz ise, bu değer görüntünün saniyede 200 defa yenilendiğini gösterir. Ekran değişimi yapılırken ekranın yan sanayi veya orijinal oluşundan ekran yenileme hızı önemlidir.

Ekran Boyutu Sizce Ne Kadar Önemli?

Ekran büyüklüğü bana göre en önemlisi, daha önce de bahsettiğimiz gibi küçük bir ekran yapısı irice bir ekrana göre tat vermez, keyif vermez. Ekran büyüklüğünü iş toplantılarında, sunumlarda ve tabiisi film izlerken anlamak gerekir. Ekran alanı ne kadar geniş o kadar değerli ama bazı kullanıcılarda ben küçük seviyorum, ele avuca sığsın rahat taşıyayım diye düşünüyor, her malın alıcısı vardır sözü işte burada devreye giriyor, her boyut, her tip, her tür donanım için bir alıcı mutlaka oluyor.

Ekran Sağlamlığı Ne İşe Yarar?

Ekran sağlamlığı nasıl olur, kırılmayan cep telefonu ekranı var mı? Tabii yok araba camı, uçak camı, gorilla glass, corning gorilla glass, hatta kurşun geçirmez cam olsa dahi mutlaka hepsinin bir kırılma noktası vardır. Bazı müşteriler firmamıza gelerek şöyle diyor; abi bi yerde ekran taktırdım 2 ayda kırıldı, bide daha önce başka bir yerde ekran değişimi yaptırmıştım onu baya kullanmıştım lütfen sağlam ekran olsun. Bu şekilde bir talep olduğunda cevaben şunu söyleyebiliriz; tamamen şans ve denk gelme ile alakalı bir durumdur. Motosikletle yolda gidiyorsun telefon elinden düşüyor, düşme hızı düştüğü yer, zemindeki taş vs.… her şey çok önemli bazen de telefon elinden düşer ama hiçbir şey olmaz tamamen dek gelme olayı, bir tanecik taş parçası ekranı kırabilir, cihaz çok yüksekten düşe ama güzel denk gelir o zamanda herhangi bir sorun olmaz, ekran sağlamlığı tabii imalatına göre önemli ama inanın nasıl ve nereye düştüğü çok çok önemli. Ekran çıtası, kavisli ekran, tam ekran, yuvarlak ekran olması bile ekran sağlamlığını inanılmaz etkiler. Ekran değişimi ihtiyacı bazen ekran komple kırıldığında, bazen de sadece ön cam kırılmalarında gerekli olur. Ekran değişimi için gerekli detaylar aşağıda paylaşılacaktır.

  Cep Telefonu Modelini Öğrenme

Örnek Bir Ekran Değişimi Videosu

Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Ekran değişimi cep telefonu kullanıcılarını en çok meşgul eden ve kafa karıştıran bir durumdur, ekran çeşitliliği, ekranın kalitesi, ekran Amoled, süper Amoled, yan sanayi ekran, ucuz ekran, dandik ekran, çıkma ekran, kullanılmış ekran, az kullanılmış ekran derken oldukça kafa karıştıran ekran çeşitleri vardır. Cep telefonu üreticileri marka ve model bazında telefona göre ekran üretimi yapmaktadır. Sosyal medya da bir video izlemiştim onu sizinle paylaşmak isterim, telefon ekranı dışarda bir tamir sahnesi var ve teknisyen arkadaş ekranı makasla kesiyor, makas attığında ne oluyor biliyor musunuz; ekran kâğıt gibi kesiliyor ve kalan kısım görevini yapmaya devam ediyor, inanılır gibi değil açıkçası, bu durumda teknoloji nereye gider nasıl olur bilemiyoruz ama yakında flexible özelliği ile asal kırılmayan ekranların üretilebileceği kokusunu alıyoruz. Bana sorarsanız asla kırılmayan ekran yapılmış olabilir, fakat şu anda bunu piyasaya sunmak için oldukça erken, düşünsenize bundan 20 yıl önce Nokia 3310 varken, birden 100 mega piksel kameralı, süper Amoled ekranlı bir cihaz çıkarılsaydı, bir de güneş enerjisi ya da kinetik enerji ile kendiliğinden şarj olma özelliği olsaydı, inanın her şey sona ererdi, gelişen teknoloji nasıl olur neye gider bilmiyoruz sizlerle beraber seyredeceğiz.

Ekran değişimi orijinal ve kaliteli yan sanayi olduğunda telefon tamir görmüş sayılmıyor, anakarta keskin bir müdahale olmayan cihazlar tamir görmemiş sayılır. İphone, Samsung, Oppo, Realme, marka model problem değil ekran değişimi orijinal ile yapılmış ise tamir görmüş sayılmaz, satım ve alımında minimum değer kaybeder. Ekran değişimi zararı olmaz ama yeter ki bu işlemi yapan firma merdiven altı olmasın, konusunda tecrübesi olmayan firmalarda ekran değişiminden sonra telefonun dengesi bozulabilir. Servisimize zaman şöyle kullanıcılar gelebiliyor, abi evde iphone 7 ekran değişimi yapmak istedim, ekranı değişmeyi başardım fakat parmak izi çalışmıyor, orta tuş basıyor ama parmak izi bir türlü okumadı, almak istediğim verimi alamıyorum ya da telefon açıkken çalışıyor ama kasayı toplayınca çalışmıyor şeklinde enteresan mağdurluklar yaşanabiliyor. Ev ortamında ya da ofislerde kendi imkanları ile tamir yapmak isteyen çoğu kullanıcı pil arızası, ekran filmi kopması, ekran havada kalma gibi sorunlarla baş başa kalabiliyor. İnternet de sanal ortamdan alınan ekran ve pil gibi cep telefonu parçaları zaman kalitesi olabiliyor, kaliteli telefon parçası da yanlış ve yetkisiz müdahale sonucu parça özelliğini, kaybedebiliyor.

Kendinizi Satranç oynarken karşı tarafın şahını almak isterken, büyük bir hata yapmış gibi düşünebilirsiniz. Bazen çok hafif bir bütçe ile bazen de ciddi kayıplar vererek cep telefonu tamir deneyimini sonuçlandırabilirsiniz. Ne olursa olsun ekran değişimi ciddi bir iştir, işini bilen ve tecrübesi olan kişi ya da kurumlar ile çalışmakta fayda var sizlerin de cep telefonlarınız da ekran ya da farklı tamir işlemleri ihtiyacınız olduğunda servisimiz ile temasa geçebilirsiniz. Herkese sağlıklı kullanımlar diliyoruz.

Telefon Arıza Türleri için Örnek Bağlantı Listesi

Diğer Arıza Türleri için Örnek Bağlantı Listesi

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir