Akıllı Cep Telefonu Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Akıllı Cep Telefonu Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan cep telefonları, yaşam kalitemizi etkiler duruma geldi. Sağlıklı ve performansı yüksek olan bir cep telefonu, kullanıcısını mutlu ediyor hatta yaşam kalitesini arttırabiliyor diyebiliriz, pil sağlığı, gelen ses, giden ses, güzel fotoğraf çekmek gibi özellikler telefona sevgi duyularak kullanılmasını sağlıyor. Durum böyle olunca da cep telefonu kozmetiği ve fonksiyonları eksiksiz ve hatasız olması gerekiyor, buna bağlı olarak arka cam değişimi de mutlaka olması gereken bir tamir deneyimidir.

Arka Cam Değişimi Neden Önemli?

Akıllı cep telefonlarında arka camın kırık olma durumu, cihazın su almasını ve sıvı teması arızasına geçmesini kolaylaştırır, evde çocuk ya da bebek var ise elinin kesilmesi, kırık cam parçacıklarından kopan bir parçanın yutulması, boğulma ya da farklı fiziksel hasarlar sebebiyet vermesi bakımından oldukça kritiktir. Pil sağlığı ya da sesin kısık gelmesi gibi ötelenecek bir arıza türü değildir. İPhone cep telefonlarında arka cam değişimi tamir deneyimi iPhone 4 ile başlamıştır, iPhone 3G modelinde arka cam yerine kasa olarak anılan siyah ya da beyaz renk olan kasa değişimi yapılmaktadır. iPhone 4 arka cam değişimi çok fazla işçiliği olmayan sök tak sayılabilecek bir tamir deneyimidir. iPhone 5,6 ve 7 modellerinde arka cam kapak kullanılmamış ancak iphone 8 modeli ile arka kapak değişimi tamiri tekrar gündeme gelmiştir.

iPhone 8 de siyah ve beyaz başta olmak üzere, farklı renklerde mesela red production gibi özel konseptler gündeme gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Cep Telefonu Batarya Değişimi Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Arka Cam Değişimi Çeşitleri?

Samsung cep telefonlarında iPhone modellerinde olduğu gibi kazıma ya da sökme işlemi olmaz, arka kapak üzerinde ısıtıcı ile gevşeme sağlanır, uygun bir pena ile yandan müdahale yapılır ve kapağın sökümü sağlanır, Samsung da olduğu gibi Xiaomi ve Huawei modellerinde de bu şekilde işlem yapılır. iPhone dışındaki akıllı cep telefonu modellerinde kapak tamiri yerine kapak sök tak işlemi de diyebiliriz.

iPhone Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

 • Cihaz kapalı konuma alınır ve sim kart yuvası sökülür, kullanıcıya ait sim kart sahibine teslim edilir, Sim kart güvenlik ve gizlilik açısından mutlaka yasal hat sahibinde kalmalıdır, dijital yaşamın içinde olduğumuz şu dönemde banka ve diğer uygulamaların hat sahibine gelen SMS’ler ile sağlanması, sim kartı daha da önemli ve gizli kılmaktadır.
 • Arka kapağın rahat sökülmesi için cihazın arka kısmına mutlaka sıcak hava uygulanır, sıcak hava iki farklı yöntemde kullanılır, ısıtıcılı hava tabancası ile arka kapak üzerinde gezinme ya da ısıtıcılı ve vakumlu separatör ile kapağın tamamını ısıtma olabilir. Her iki şekilde arka kapak sökümü için uygundur. Genelde teknisyenler öğrenme metoduna göre ya da alışık olduğu ekipmana göre işlem yaparlar.
 • Belirli bir süre ısıtılan ve söküme hazır hale gelen arka kapağa metal bir pena ile ilk müdahale yapılır ve parçalar halinde sökme işlemi başlamış olur. Arka cam değişimlerinde kapak ilk defa sökülecek ise teknisyeni zorlu bir süreç bekliyor demektir, arka cam fabrikasyon bir şekilde bir bütün gibi hatasız olduğu için, nfc ve magsafe özelliğine zarar vermeden sökülmelidir.
 • Arka cam kapak değişimi bir bütün halinde gelmez ve lokal olarak kırma işlemi devam eder, ortalama servis süresi yoğunluğa bağlı olarak 2 ila 3 saat arasında sürmektedir. Bazı durumlarda daha da çabuk tamamlanabiliyor.
 • Arka cam kapak tamamen söküldükten sonra en önemli kısım temizleme işlemidir, özellikle nfc ve arka kamera çıtasının olduğu kısımlar tek bir parçacık kalmayacak şekilde, mükemmel ötesi bir durumda temizlenmelidir. Cam parçası kalması durumunda, üzerine yeni monte edilecek olan kapağa baskı yapar ve yeni takılan kapak maalesef kısa sürede tekrar kırılabilir.
 • Arka cam kapak değişimi için çok iyi bir şekilde temizlenen arka kasa artık yapıştırıcı sürülebilir durumdadır, ancak yapıştırıcı sürmeden önce son bir defa bez ile silmek ve hava pompası ile kasanın tamamına sıcak hava uygulamak oldukça yerinde bir eylem olacaktır.
 • Piyasada bulunan T7000, T8000, B7000 gibi sıvı LCD ekran yapıştırıcıları arka kapak yapıştırmak için gayet uygundur. Cihaza, ekrana ve arka kapağa zarar vermeden doğru ve sağlıklı bir şekilde yapışmasını sağlar. Estetik olarak da göz zevkini bozmaz, daha sonra el müdahalesi ile kolaylıkla temizlenebilir.
 • Arka cam değişimi işleminde kullanılan silikon ve yapıştırıcılar cihazın su almasına engel olsa da firma olarak asla su geçirmez ya da su geçirmeme özelliği devam eder diyemeyiz. Hidrofobik özelliği için kesin bir garanti verilemez, servisimize hiç açılmamış ve asla müdahale edilmeyen cihazlarda dahi sıvı teması olduğu tecrübe edilmiştir. Su geçirmeyen telefon yoktur, diğer cihazlara göre suya daha dayanıklı telefon vardır diyerek son kullanıcıya da rahat bir şekilde havuz ve denize girmemesi hakkında bilgi vermek istiyoruz.
 • Cihazın arka kapağı muntazam bir şekilde yapıştırıldıktan sonra, kurutma süreci başlayacaktır. Kurutma aşamasında kapak ile kasanın birbirine sımsıkı bağlı olması gerekir, arka kapağın yerinden kalkmaması ya da çıkmaması adına, lastik ya da mengene kullanılır, genelde firma olarak RK09 cep telefonu ve tablet tutucu mini mengene kullanmaktayız. Lastik ya da mengene olması arasında fazla fark yoktur, ancak son kullanıcıyı bekletmeden teslim etmek ve ayarsız güç vererek kırılma riski yaşamamak adına, lastik tercih etmek daha doğrudur, lastik arka kapağın her kısmına eşit miktarda ve elastik olarak yapışmasını sağlamaktadır, bu da her iki taraf için kolaylık sağlamaktadır.
 • Cihazın arka kapak değişimi yaklaşık 2 saat süren bir zaman dilimi sonunda sonuçlanmış olur, lastikler sökülür ve artık temizlik aşamasına gelinir, B7000 cep telefonu silikonu etrafa taşmış olabilir, partikül ya da parçacıklar arka kapak üzerinde çirkin görünüm sağlayabilir, kozmetik durumu toparlamak için ve özellikle steril olması adına temizleyici kimyasal ya da dezenfektan kullanılması şarttır.
 • Kullanıcı ve toplum sağlığı için de tertemiz ve steril bir teslimat tavsiye ederiz.

iPhone 8 ARKA CAM DEĞİŞİMİ

iPhone XS Arka Cam Kapak Değişimi Orijinal Atölye Çekimi

iPhone 11 Pro Max Kırık Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Note 9 Arka cam kırılması değişimi nasıl yapılır full izle

Lazer ile iPhone Arka Cam Kapak Değişimi? Mart 2021

Lazer ile arka kapak değişimi yapılmasını tavsiye etmiyoruz, lazer ile yapılan arka kapak sökme daha doğrusu kazıma işlemlerinde NFC ye zarar verme riski çok yüksektir, lazer ile taratılan ve yakılan arka kapak inanılmaz bir kalıntı bırakmaktadır. Materyalden dolayı cihazın neredeyse her deliğine üflemek ya da hava tutmak durumunda kalırsınız. Bitmek tükenmek bilmeyen bir temizleme süreci başlar, cihazın arka kısmında bulunan pil ve pil koruma arterine hatta soket ve flexlere zarar verme riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

NFC ve Magsafe şarj ve kılıf tercih eden kullanıcıların arttığı şu dönemlerde, lazer ile arka cam kapak değişimini tavsiye etmiyoruz.

Bilgilerim Silinir mi?

Akıllı cep telefonlarında arka cam kapak değişimi tamiri aşamasında, veri kaybı olmaz. Rehber, sms, whatsapp, notlarım, resimlerim gibi bilgilerinizin silinmesi ya da zarar görmesi söz konusu değildir. Ancak her ihtimale karşı ev ya da ofisinizde bulunan bir PC ya da laptopa, i tunes üzerinden yedek almanız ya da i cloud ile yedekleme yapmanız, hatta düzenli olarak yedek alma alışkanlığınızın olmasını önemle tavsiye ederiz. Cihazınız genelde düşme ya da çarpma sonucu arka kapak kırılması yaşamıştır, belki ana kartınızda da bir darbe ya da çatlak olabilir, belki cihazınız susabilir ve çalışmaz duruma gelebilir, milyonda bir ihtimal olan bu durum için dahi düzenli olarak yedek almanız sizi daha mutlu edecektir.

Akıllı cep telefonları arka cam kapak değişimi tamiri yaşanmaması adına, kılıfsız kullanımlarda anahtar, bozuk para gibi metal eşyalar ile kullanmamanızı tavsiye ederiz. Kılıf kullanma alışkanlığı da ekran ve arka cam değişimi yaşanmaması için tavsiye ettiğimiz bir alışkanlıktır, bir kılıf bir telefon kurtarır, özellikle kalın ve silikon malzemeden yapılan kılıflar cihazlarınızı darbelerden çok iyi koruyacaktır, son zamanlarda kameranın zarar görmemesi adına sürgülü kılıflar bile üretilmektedir.

Önerilen Bağlantı:   iPhone Arka Kapak Nasıl Açılır?

Sizinde cep telefonunuzda arka cam değişimi ihtiyacınız olursa, Teknoway ile iletişime geçmenizi tavsiye ediyoruz.

Arka Cam / Arka Kapak / Kamera / Arka Kamera  / Kamera Koruma Camı Fiyatları

Huawei Honor 8 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei Honor 8X Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei Mate 10 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei Mate 10 Lite & P20 Lite Arka Cam Kapak20.115 TL
Huawei Mate 10 Lite Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei Mate 10 Pro Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei P20 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Huawei P20 Pro Arka Kapak Değişimi40.365 TL
Huawei P30 Pro Arka Kamera Camı Değişimi33.75 TL
Huawei P30 Pro Arka Kapak Değişimi40.5 TL
iPhone 11 Arka Cam Değişimi81 TL
iPhone 11 Pro Arka Cam Değişimi87.75 TL
iPhone 11 Pro Max Arka Cam Değişimi94.5 TL
iPhone 12 Arka Cam Değişimi121.5 TL
iPhone 12 Mini Arka Cam Değişimi121.5 TL
iPhone 12 Pro Arka Cam Değişimi121.5 TL
iPhone 12 Pro Max Arka Cam Değişimi121.5 TL
iPhone 5 Arka Kamera Camı Değişimi13.5 TL
iPhone 5 Arka Kamera Değişimi9.315 TL
iPhone 5s Arka Kamera Camı Değişimi13.5 TL
iPhone 5s Arka Kamera Değişimi9.315 TL
iPhone 6 Arka Kamera Camı Değişimi13.5 TL
iPhone 6 Arka Kamera Değişimi27 TL
iPhone 6 Plus Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 6s Arka Kamera Camı Değişimi13.5 TL
iPhone 6s Arka Kamera Değişimi33.75 TL
iPhone 6s Plus Arka Kamera Camı Değişimi13.5 TL
iPhone 6s Plus Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 7 Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
iPhone 7 Arka Kamera Değişimi60.75 TL
iPhone 7 Plus Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
iPhone 7 Plus Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 8 Arka Cam Kapak Değişimi53.865 TL
iPhone 8 Arka Kamera Camı Değişimi25.515 TL
iPhone 8 Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 8 Kırmızı Arka Cam Kapak Değişimi TL
iPhone 8 Plus Arka Cam Kapak Değişimi53.865 TL
iPhone 8 Plus Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
iPhone 8 Plus Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone 8 Plus Kırmızı Arka Cam Kapak  Değişimi TL
iPhone SE Arka Kamera Değişimi13.365 TL
iPhone X Arka Cam Değişimi53.865 TL
iPhone X Arka Kamera Değişimi128.25 TL
iPhone XR Arka Cam Kapak Değişimi60.615 TL
iPhone XR Arka Kamera Camı Değişimi27 TL
iPhone XR Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone XS Arka Cam Kapak Değişimi54 TL
iPhone XS Arka Kamera Camı Değişimi27 TL
iPhone XS Arka Kamera Değişimi101.25 TL
iPhone XS Max Arka Cam Kapak Değişimi54 TL
iPhone XS Max Arka Kamera Camı Değişimi27 TL
iPhone XS MAX Arka Kamera Değişimi101.25 TL
Samsung A3 2016 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung A5 2016 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung A5 2017 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung A7 2018 Arka Kapak Değişimi20.25 TL
Samsung C7 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy A3 2015 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A3 2016 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A3 2017 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A5 2015 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A5 2016 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A5 2017 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A5 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy A7 2015 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A7 2016 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A7 2017 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy A7 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy A8 2016 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy C5 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy Fan Edition Arka Kapak Değişimi33.615 TL
Samsung Galaxy J1 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy J2 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy J3 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy J3 Pro Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy J5 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy J5 Prime Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy J5 Pro Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy J6 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy J7 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy J7 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy J7 Prime Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy J7 Pro Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy J7 Pro Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy Note 2 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy Note 20 Ultra Arka Cam Değişimi40.5 TL
Samsung Galaxy Note 20 Ultra Arka Kamera Değişimi135 TL
Samsung Galaxy Note 3 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy Note 3 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy Note 4 Arka Kapak Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy Note 5 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy Note 5 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy Note 7 Arka Kapak Değişimi33.615 TL
Samsung Galaxy Note 8 Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy Note 8 Arka Kamera Değişimi37.665 TL
Samsung Galaxy Note 8 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy Note 9 Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S10 Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S10 Plus Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S3 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy S3 Mini Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy S4 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy S4 Mini Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy S5 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy S5 Arka Kapak Değişimi10.125 TL
Samsung Galaxy S6 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S6 Edge Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy S6 Edge Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S7 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy S7 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S7 Edge Arka Cam Kırılması Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S7 Edge Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Galaxy S7 Edge Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S8 Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
Samsung Galaxy S8 Arka Kamera Değişimi37.665 TL
Samsung Galaxy S8 Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S8 Plus Arka Kamera Değişimi37.665 TL
Samsung Galaxy S8 Plus Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S9 Arka Cam Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S9 Arka Kamera Değişimi37.665 TL
Samsung Galaxy S9 Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Arka Cam Değişimi26.865 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Arka Kamera Değişimi53.865 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Samsung J1 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung J3 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung J5 2016 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung J5 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung J5 Prime Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung J7 2016 Arka Kamera Camı Değişimi13.365 TL
Samsung Note 9 Arka Kamera Camı Değişimi27 TL
Samsung S6 Edge Plus Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Samsung S7 Arka Kamera Değişimi0 TL
Samsung S7 Arka Kapak Değişimi TL
Samsung S9 Arka Kamera Camı Değişimi20.115 TL
Samsung S9 Plus Arka Kamera Camı Değişimi0 TL
Vestel Z20 Arka Cam Değişimi Fiyatı TL
Xiaomi Mi 6 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Xiaomi Mi 8 Lite Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Xiaomi Mi 8 SE Arka Kapak Değişimi26.865 TL
Xiaomi Mi 9 Arka Kapak Değişimi20.115 TL
Xiaomi Mi 9 Explorer Arka Cam Kapak Değişimi26.865 TL
Xiaomi Mi 9 SE Arka Kapak Değişimi20.115 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Merhaba!
Bir sorunuz mu var?
Lütfen bu düğmeyi kullanın
Bizimle iletişime geçin!