Yan Sanayi ve Orijinal (OEM) Ekran Farkı

Yan Sanayi ve Orijinal (OEM) Ekran Farkı

Yan sanayi ve orijinal yani OEM ekran farkı merak edilen konular arasında. 14 yılı aşan tecrübesiyle Kadıköy telefon tamir mağazası CepMarket’te yan sanayi ekran kullanmıyoruz. Mevcut fiyat farkı neticesinde müşterilerimiz orijinal ekran ile yan sanayi ekran farkını soruyor. Öyleyse cevaplayalım.

Yan Sanayi ve Orijinal (OEM) Ekran Farkı

Yan sanayi ekranları asla tavsiye etmiyoruz ve elimizde oldukça orijinal, OEM ekran kullanmaya gayret ediyoruz. İşte nedeni:

LCD ve TFT Farkı: Düşük kaliteli LCD ekranlar ile yüksek kaliteli LCD ekranlar arasındaki temel fark kullanılan teknoloji türüdür. İki ana tip LCD vardır: IPS (in panel switching) ve TFT (thin film transistors). IPS en son LCD teknolojisidir ve daha geniş görüntüleme açıları, daha zengin renkler ve daha iyi kontrast sağlar. Bu teknoloji Apple’ın iPad, iPhone ve iPod’larda kullandığı ile aynıdır. TFT ise tipik olarak eski LCD panellerde kullanılan ve IPS panellerle aynı kaliteyi sunmayan bir teknolojidir. TFT çoğu üretici tarafından düşük maliyeti nedeniyle kullanılmaktadır.

  iPhone Tamir & Ekran Değişimi Tavsiye

Zayıf Cam: A/A- değişim ekranlarında kullanılan cam, çoğu durumda, daha ince veya tempersizdir (camı sertleştirmek için kullanılan işlev).

LCD Flex Kablo ve Kopya Sayısallaştırıcı: Yan sanayi ekranlarda düşük kalite ekran flex kablosu olması önemli değil gibi görünebilir ancak aslında önemlidir. Bu daha dayanıksız kablo çoğu zaman biraz daha yavaş davranan, daha fazla pil tüketen ve daha az duyarlılık sunan bir ekrana neden olur.

Yan Sanayi Arka Işık: Belki de OEM ile yan sanayi ekranda fark edilmesi en kolay faktördür. Yan sanayi ekran o kadar parlak olmaz veya üzerinde hafif bir renk tonu var gibi görünür, mesela mavi veya sarı gibi. Yan sanayi ekranın pil ömrü daha kısadır ve dokunmatiği daha zayıftır.

Plastik Çerçevenin Takılmasında Zayıf Tutkal Kullanılması: İmalatçılar tasarruf etmek için yan sanayi ekranda daha az yapıştırıcı kullanır. Telefonunuz düşürüldüğünde ekranı daha kolay açılır.

Kalite Kontrol Testleri: Bu ekranların bu kadar ucuz olmasının bir başka nedeni kalite kontrol olmamasıdır. Normalde orijinal ekran üreticileri her bir ekranın kalitesini test ederken küçük kusurlara (ölü piksel, sayısallaştırıcıdaki küçük ölü noktalar) göz atar ve bunları bulmaları için makinelerden yararlanır. Ayrıca hangi ekranların gelecekte yüksek riskle bozulabileceğini ölçen cihazları vardır.

  Cep Telefonu Acil Dokunmatik Ekran Değişim Servisi

Ekran Onarım Videomuz

Nisan 2021 – Ekran Değişimi Fiyatları

Model ve İşlemFiyat
Samsung A50 Ekran Değişimi849 TL
Huawei Mate 8 Ekran Değişimi299 TL
LG K9 Ekran Değişimi TL
Kaan N2 Ekran Değişimi TL
Huawei P20 LITE Ekran Değişimi295 TL
LG G7 Ekran Değişimi TL

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (1)

  • Cep Market Reply

    Merhaba; Flex değişimi yerine komple ekran değişimi tavsiye ediyoruz.

    6 Ekim 2020 at 11:21

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir