Whatsapp Görüntülü Aramada Sesim Gitmiyor Nasıl Düzelir?

Whatsapp Görüntülü Aramada Sesim Gitmiyor Nasıl Düzelir

Whatsapp Görüntülü Aramada Sesim Gitmiyor Nasıl Düzelir?

En çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından biri olan Whatsapp’ın görüntülü arama özelliği kullanıcılar tarafından sık sık kullanılmaktadır. Fakat bazı durumlarda görüntü gidiyor olsa da karşı tarafa ses gitmemektedir. Bu Whatsapp kullanıcılarının yaşadığı bir durumdur. “Whatsapp görüntülü aramada sesim gitmiyor” diyorsanız bu durumun kaynaklandığı çeşitli sebepler bulunmaktadır. Bunlar yazılım kaynaklı ya da donanım kaynaklı sorunlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Eğer sorun donanım kaynaklı ise aşağıdaki durumlardan en az biri yaşanıyor olabilir.

 • Telefonun mikrofon kısmı hasar görmüş olabilir.
 • Telefon yüksekten düştü ise mikrofon kısmına darbe alarak, mikrofonun kullanım dışı olmasına sebep olmuş olabilir.
 • Telefonun mikrofon kısmı tozla dolmuş olabilir.
 • Telefonun mikrofonu kullanılan telefon kılıfı gibi bir aksesuar ya da kullanıcının eli tarafından kapatılıyor olabilir.

Yukarıdaki durumlar sizin Whatsapp’ta karşı tarafa sesinizin gitmesine sebep oluyor olabilir. Eğer yukarıdaki durumlardan en az birini yaşadıysanız sadece Whatsapp’ta değil, bütün aramalarda sesiniz karşıya giderken zorlanacak belki de gitmeyecektir.

Ayrıca Bakınız: Akıllı Cep Telefonu Arka Cam Değişimi Nasıl Yapılır?

Bir de bu durumun yaşanmasına sebebiyet veren yazılım kaynaklı problemler bulunmaktadır. Bunlar telefonun yazılımı ile ilgili olabilmekle beraber Whatsapp uygulamasından kaynaklı sorunlar da olabilir. Aşağıdaki maddeler telefonda yaşanan Whatsapp görüntülü aramada ses gitmiyor sorununun yazılım kaynaklı olanlarıdır.

 • Telefonun Android sürümü güncel olmayabilir. Android sürümü güncel olmayan telefonlar hiç beklenmedik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.
 • Telefonda yüklü olan Whatsapp uygulaması güncel olmayabilir. Güncel olmayan Whatsapp uygulaması doğru bir kullanım imkânı sunmamaktadır.
 • Telefonun arka planında çalışan ve çalışırken mikrofonu kullanan bir uygulama olabilir. Bu uygulama kapatılmadığı sürece Whatsapp’ta görüntülü aramada ses karşıya gitmeyecektir.
 • Telefonun iOS sürümü güncel olmayabilir.
  Pinterest'i Nasıl Yüklerim?

Yukarıdaki sebeplerden en az birisi varsa bu durumu gidermek için gereği yapılmalıdır. Örneğin telefon yazılımı ve telefondaki yazılımlar güncel tutulmalıdır. Güncellemeleri bir kullanıcı kolaylıkla yapabilmektedir. Fakat telefonun mikrofonu hasar gördüyse, temizlenmesi gerekiyorsa yapılması gereken işlemler mikrofon değişimi gibi daha teknik ve kompleks olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda telefonunuzu bu konuda tecrübesi olan bir firmaya götürmeniz gerekmektedir. Cep Market 14 yılı aşkın tecrübesi ile kullanıcıların telefonla ilgili bütün problemlerini çözerek telefonu sağlıklı bir şekilde teslim etmektedir.

Whatsapp Mikrofon Çalışmıyor? Nasıl Açılır?

Whatsapp Mikrofon Çalışmıyor? Nasıl Açılır?

Whatsapp uygulaması iOS ve Android telefonların toplamı ele alındığında en çok kullanılan sohbet uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu uygulamada mesajlaşma, medya dosyaları gönderme, ses kaydı gönderme ve görüntülü konuşma gibi özellikler mevcuttur. Ses kaydı gönderme ve görüntülü konuşma yapma kısmında uygulama telefonun mikrofonuna ihtiyaç duymaktadır. Eğer Whatsapp mikrofon çalışmıyor ise uygulama ve telefonda gözden geçirilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar aşağıdaki gibidir:

 • Telefonun Whatsapp’a verilen izinleri kontrol edilmelidir. Eğer mikrofona erişim izni verilmediyse bu izin verilmeli sonra tekrar denenmelidir.
 • Telefonun mikrofonu kirlenmiş olabilir. Mikrofonda temizlik yapılması gerekmektedir. Yapılan temizliğin ardından tekrar deneme yapılabilir.
 • Eğer telefona bir kulaklık bağlıysa ve bu kulaklık ile görüşme sağlanmaya çalışıyorsa telefonun kulaklığı çıkarılarak mikrofon test edilmelidir. Eğer ses karşıya giderse sorun mikrofondadır. Karşıya gitmiyorsa kulaklık değişimi yapılmalıdır.
 • Telefon uygulamasında sorun olabilir. Uygulama verileri ve önbellek sıfırlanarak tekrar denenmelidir.
 • Mikrofon hasar görmüş olabilir. Bazı testler sonucu sorun tüm telefonda ise mikrofonun değişmesi

Whatsapp mikrofon çalışmıyor ise yukarıdaki çözümler tek tek denenmelidir. Eğer sorun hala çözülmüyor ise problemin kaynağı yüksek ihtimalle telefonun mikrofonunda bulunmaktadır. Bu problemin çözümü için işinde profesyonel bir firmanın telefonu test ederek mikrofondaki sorunu tespit etmesi ve değişim yapması gerekmektedir.

  En İyi Oyun Telefonu

Cep Market 14 yılı aşkın süredir yapmış vermiş olduğu telefon tamiri hizmeti ile telefonunuzda çalışmayan mikrofon ya da yazılım kaynaklı çalışmayan uygulama sorunlarını profesyonel bir şekilde çözerek telefonunuzu size teslim etmektedir.

Telefonda karşılaştığınız bu sorunun çözümü mikrofonun değişmesini gerektirebilmektedir. Sorunun kaynağı mikrofonun düşmesi, hasar alması, ya da kirlenmiş olması olabilir. Bu durumda yapılacak uygulamalar aşağıdaki maddelerdedir:

 • Telefonun mikrofon kısmı detaylı bir şekilde temizlenerek tekrar denenir.
 • Eğer ses gitme konusunda bir değişim olmadıysa bu durumda telefonun mikrofonu değiştirilmektedir.
 • Telefonun mikrofonunda tozlanma ya da bozulma yoksa bağlantılar kontrol edilmektedir. Bağlantılar doğru bir şekilde yapıldıktan sonra test edilir.

Yukarıdaki maddeler sorunun kaynağını çözmeye yöneliktir. Duruma göre bu çözümler değişiklik göstermekte olup, sorunu daha iyi çözmeye yönelik çalışmalara evirilebilmektedir.

iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi, Apple iPhone X Ses Sorunu ve çözümü

Hasarlı Mikrofon Onarım Maliyetleri Mayıs 2021

General Mobile GM 8 Mikrofon Değişimi TL
iPhone 4 Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone 4s Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone 5 Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 5c Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 5s Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 6 Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6 Plus Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6s Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6s Plus Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 7 Mikrofon Değişimi TL
iPhone 7 Plus Mikrofon Değişimi250 TL
iPhone 8 Mikrofon Değişimi300 TL
iPhone 8 Plus Mikrofon Değişimi300 TL
iPhone Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone SE Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone X Mikrofon Değişimi399 TL
Samsung Galaxy Note 20 Ultra Mikrofon Değişimi TL
Samsung Galaxy Note 8 Mikrofon Değişimi199 TL
Samsung Galaxy S8 Mikrofon Değişimi199 TL
Samsung Galaxy S8 Plus Mikrofon Değişimi199 TL
Samsung Galaxy S9 Mikrofon Değişimi199 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Mikrofon Değişimi125 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir