Super Amoled, IPS LCD, Retina Ekran Farklılıkları

Super AMOLED, IPS LCD ve Retina ekran arasındaki farkları merak eden kullanıcılar için bu bilgilendirici makaleyi hazırlamaya karar verdik. Super AMOLED, IPS LCD ve Retina ekran arasında bazı belirgin farklar bulunduğunu söylemek mümkün.

Her şirket IPS LCD ekran, AMOLED, veya Retina ekran gibi kullandığı mevcut ekran teknolojisini vurgulayarak telefonunu pazarlar. Peki bu ekranlar arasındaki fark nedir? Hangisi daha iyidir?

Telefon Ekranlarının Gelişimi

Ekranlar artık akıllı telefonların en önemli özelliği haline geldi. Günümüzde TFT ekranlardan Super AMOLED ekranlara kadar geldik.

IPS LCD Ekran

IPS LCD, TFT ekranın yükseltilmiş sürümüdür. Daha iyi görüntüleme açısına sahiptir, telefonu eğerek kenardan görüntüleyebilirsiniz ve ayrıca canlı renkler sunar. Ancak TFT ekrandan çok daha pahalıdır. En popüler ekran türüdür ve birçok akıllı telefon aynı ekranla geliyor. IPS LCD’de arka ışık bulunur. Bu nedenle TFT ekrandan daha az güç kullanır; daha az pil tüketimi, daha fazla pil ömrü demek. Ayrıca, LCD ekranın en iyi avantajı, güneşte bile harika görüntü vermesidir.

iPhone Test Menüsü

Retina Ekran

Retina ekran IPS LCD ekrana benzer. Tek fark Apple’ın IPS LCD ekranı alıp çözünürlüğünü artırmış olmasıdır. Apple ilk FHD ekranlı telefonlardan birini sundu.

Super AMOLED Ekran

Super AMOLED ekranlar AMOLED’in daha üst bir versiyonudur. AMOLED’den daha az güç tüketir ve yine AMOLED ekrandan daha parlaktır. Samsung akıllı telefonlar ve bazı harika bütçe dostu telefonlar bu ekran seti ile birlikte geliyor.

6 Nisan 2020 – iPhone Retina Ekran Tamir Fiyatları

ModelFiyat
iPhone 11 Pro Max Ekran Değişimi 4000 TL
iPhone 11 Ekran Değişimi 3000 TL
iPhone XR Ekran Değişimi 1400 TL
iPhone X Ekran Değişimi 899 TL
iPhone 8 Plus Ekran Değişimi 240 TL
iPhone 7 Plus Ekran Değişimi 220 TL
iPhone 6s Plus Ekran Değişimi 229 TL