iPhone 8 ya da Samsung Galaxy S9 gibi tüm akıllı telefonlar ya da Microsoft Surface Pro gibi tüm tabletlerde üç ortak bileşene rastlarız: Bir cam panel, sayısallaştırıcı (dokunmatik ekran olarak bilinir) ve LCD. Peki bu katmanlar arasındaki fark nedir? Söz konusu katmanları kısaca şöyle tanımlayabiliriz:

  • Katman #1: Cam panel, en üstte bulunan katman.
  • Katman #2: Sayısallaştırıcı (dokunmatik ekran veya digitizer olarak bilinir), camın hemen altındadır ve onunla yapışık şekildedir.
  • Katman #3: LCD, sayısallaştırıcının altında yer alır.

Telefonlarda Ön Cam, Sayısallaştırıcı, Dokunmatik Ekran ve LCD Arasındaki Fark

Cam – Tüm katmanlar arasında en dışta bulunanı. Tipik olarak bir milimetreden daha ince olur. Cihazınızı düşürdüğünüzde çatlayan cam özenle dizayn edilmiş bir örümcek ağını andıracaktır.

Sayısallaştırıcı – Sayısallaştırıcı cam ekranın tam altına yerleştirilmiştir. Dokunmaları algılayan ve bunlara yanıt veren elektrik kuvvetin ta kendisidir. Parmağınızla ekrana dokunduğunuzda ya da kaydırdığınızda, dokunmanın kendisi cihazın merkezinde bir tür veri girişi olarak algılanır.

Eğer telefonunuz dokunmaya yanıt vermekte başarısız olursa, yeni bir sayısallaştırıcı almanın vakti gelmiş demektir. Sayısallaştırıcı, cihazın ekranına yapışık bulunan bir tür elektriksel mekanizmadır. Yani eğer sayısallaştırıcıyı değiştirmeniz gerekirse, ayrıca camı da değiştirmeniz gerekir. Tam tersi de geçerlidir. CepMarket piyasadaki bütün ürünler için ön cam değişim hizmeti sunar.

Dokunmatik Ekran – Dokunmatik ekran tabirinin sayısallaştırıcı ile zaman zaman yer değiştirdiğini söyleyebiliriz. Tamir hizmeti sunulan birçok noktada Sayısallaştırıcı Dokunmatik Ekran gibi birleşik tabirler kullanıldığını göreceksiniz.

ön cam lcd ekran farkı

LCD – LCD dediğimiz şey ‘sıvı kristal ekran’ için kullanılan bir kısaltmadır. LCD, camın altında bulunan görsel bileşendir ve ekranda görüntünün oluşmasını sağlar. CepMarket mağazalarına uğrayarak telefonunuzun modeli farketmeksizin ön cam değişimi yaptırabilirsiniz.

YouTube Kanalımızdan Çeşitli Tamir ve İncelemeler

YouTube kanalımıza abone olarak son gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. En iyi tamir videolarıyla “ekran değişimi nasıl yapılır?”, “Siri’nin tamiri mümkün mü? “gibi popüler sorulara yanıt bulabilirsiniz.

 

CepMarket kırıksız ekranlar diler.

 

 

Bize Ulaşın

Hızlı & güler yüzlü ve güvenilir cep telefonu tamir servisi.

CepMarket

Bu Sayfa Bilgilendirici miydi? Lütfen Değerlendirin.

Telefonlarda Ön Cam, Sayısallaştırıcı, Dokunmatik Ekran ve LCD Arasındaki Fark
5 (100%) 5 oy verildi