MacBook Arıza ve Sorunları Hakkında Genel Bilgilendirme

MacBook Arıza ve Sorunları Hakkında Genel Bilgilendirme

MacBook Arıza ve Sorunları Hakkında Genel Bilgilendirme

15 yıla yaklaşan teknik servis deneyimimizle, tecrübeli Apple teknisyenlerimiz tarafından MacBook modellerinin bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Cep Market olarak, MacBook bilgisayarınızda meydana gelen donanım ve yazılım kaynaklı tüm arızalarda hızlı, güvenilir ve ekonomik çözümler üretiyoruz. Teknik servisimizde orijinal yedek parça kullanıyoruz ve değiştirilen parçalar için garanti veriyoruz.

Yazımızda MacBook arıza ve sorunları hakkında genel bilgilendirme hazırlayarak, MacBook kullanıcılarına faydalı bir rehber sunuyoruz.

1-En Sık Rastlanan MacBook Arıza ve Sorunları

Apple MacBook bilgisayarlar hem işlevleri hem de estetik ve şık bir tasarımları sebebiyle, piyasaya göre epey yukarıda kalan fiyatlarına rağmen her yaştan kullanıcı tarafından tercih edilebilmektedirler. Apple bilgisayarların diğer dizüstü bilgisayarlarına göre farklı bir çalışma prensibi bulunmaktadır. Onarım aşamasında kullanılacak ekipmanların son teknoloji, onarımı yapacak teknisyenlerin ise eğitimli ve uzman statüsünde olmaları gerekir.

Örnek vermek gerekirse MacBook bilgisayarlarda bilgisayarlarda en sık görülen sorunlardan biri açılmama problemidir. Kullanıcılar bu ve benzeri onlarca sorunla karşılaşabilmektedirler. Aşağıda kullanıcılarının en sık karşılaştığı teknik sorunları ve bu sorunlara karşı arama motorlarında aradıkları anahtar kelimeleri görebilirsiniz.

Macbook Açılmıyor/ Macbook sürekli reset atıyor/ Macbook çalışırken kapanıyor/ Macbook açılış sırasında ilerlemiyor/ Macbook açılışta elmada kalıyor/ Macbook gri ekranda kalıyor/ Macbook siyah ekranda kalıyor/ Macbook kapanmıyor/ Macbook çalışırken kilitleniyor/ Macbook aşırı ısınıyor/ Macbook başlamıyor/ Macbook ekranı kırıldı/ Macbook görüntü gelmiyor/ Macbook trackpad bozuldu/  Macbook kamera çalışmıyor/ Macbook klavyesi çalışmıyor/ Macbook hoparlör çalışmıyor/ Macbook şarj olmuyor/ Macbook ısınma sorunu/ Macbook kilit şifresi unuttum/ Macbook şarjı az gidiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelimelerin en sık kullanılan, diğer bir deyişle en sık karşılaşılan MacBook arıza ve sorunlarının bir listesini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Elbette kullanıcıların arama tercihlerine göre anahtar kelimeler daha da çoğaltılabilir. Fakat onlar da çoğunlukla yukarıda bahsettiğimiz genel arıza ve sorunların kapsamı içine girecektir.

2-MacBook Sorunlarının Nedenleri

MacBook bilgisayarlar hem donanımsal hem de yazılımsal olarak son teknolojileri barındırsalar da her teknolojik ürün gibi çoğunlukla kullanım kaynaklı, nadir de olsa üretim kaynaklı, cihaz yaşlandığı için veya diğer çeşitli nedenler sonucunda bozulabilmekte ya da hasar alabilmektedirler.

Apple’ın üretim kaynaklı hatalarda sorunlu cihazları geri çağırarak, değişim yaptığına geçmiş zaman içerisinde birkaç defa şahit olduk. Diğer cihazın çalışmasını engelleyen ve teknik müdahaleyi gerektiren sorunları yazının devamında ele alıyoruz.

-MacBook’un Sıvıyla Teması veya Nemli Ortamda Bulunması

Macbook’a en fazla zarar verecek hatalardan biri cihazı nemli bir ortamda çalıştırmaktır. Bu durum cihazda pek çok arızaya sebep olabilir. Nem, zaman içerisinde tüm devrelerin oksitlenmesine ve bu sebeple devrelerin özelliklerini kaybetmesine, ayrıca kısa devrelere neden olan bir sıkıntıdır.

  iMac Tamiri ve MacBook Tamiri – Kadıköy

MacBook bilgisayar üzerine sıvı dökülmesi ise MacBook anakartında meydana gelen arıza sebeplerinin başında gelir. MacBook bilgisayarınıza herhangi bir sıvı döküldüğünde sadece klavyeyi ve dokunmatik alanı etkileyerek, anakarta bir zarar vermeyebilir. Sıvı temasında sıvının miktarı ve ne zaman döküldüğü, bilgisayarınızın maruz kaldığı sıvının türü kadar önemlidir. Sıvı miktarının az olmasının anakarta zarar vermeyeceği anlamına gelmeyeceğini unutmayın.

En sık karşılaşılan sıvı temasları içerisinde MacBook su dökülmesi, MacBook bira dökülmesi, MacBook kahve dökülmesi ve MacBook çay dökülmesi bulunmaktadır. Bunlar içerisinde müdahalesi en kolay olanı su ile olan temastır. Çünkü asit, şeker ve diğer kimyasal bileşenlerin bulunduğu sıvılara müdahale çok daha zor olmaktadır.  Örneğin MacBook Air klavyeye sıvı teması, klavye tuşlarının ve klavyenin kendisinde kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. En kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir

-MacBook’un Tozlu, Tüylü Ortamda Çalışması

MacBook bilgisayarınızı tozlu bir ortamda veya kumaş, battaniye gibi tüylü maddelerin yakınında kullanmak da cihaza zarar veren durumlardan biridir. Böyle bir durumda periyodik olarak iç fan ve soğutucu bakımları yaptırılmalıdır. Fan sistemleri hava akımı sağlayarak içeri giren havayı dışarı atarlar. Bu sırada içeri giren havadaki toz ve tüy zaman içerisinde MacBook Fan ve MacBook anakart üzerine yapışır. Bu da hava kanallarını kapatır ve fanın çalışmasını yavaşlatır, hatta bozabilir. Kısaca tozlu ve tüylü ortamda MacBook bilgisayarınızı kullanmak sadece fan sistemine zarar vermez. Fan sisteminin çalışmaması zaman içerisinde anakarta, işlemciye ve ekran kartına kadar pek çok donanım arızalarına sebep olabilir.

Dolayısıyla sadece fan bakımı yapmak ya da değiştirmek sorunu ortadan kaldırmayabilir. Eğer MacBook bilgisayarınızla uzun süre tozlu bir ortamda çalışıyor ya da hiç kullanmıyorsanız MacBook servisine bilgisayarınızı götürerek gerekli bakım ve onarımlarını yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

-MacBook‘u Çarpmak veya Düşürmek, Fiziksel Darbe

MacBook bilgisayarınızın düşme ya da darbelere maruz kalması cihazın düzensiz çalışmasına sebep olabilir. MacBook’un fiziksel darbeye maruz kalması daha çok cihazı taşıma esnasında düşürmek, bir yere çarpmak veya korumalı paketlenmeyen kargoların bazı yerlerinden hasar alması gibi durumlarda meydana gelir. Bu ve benzeri durumlarda zarar görme ihtimali en yüksek parça MacBook ekran panelidir. Daha kötü senaryolarda anakartın da zarar görebildiği fiziksel darbelere maruz kalabilirler.

Cep Market’te zarar gören MacBook anakartların değişimi ve onarımı Macbook anakart tamiri konusunda deneyimli Apple teknisyenlerimiz tarafından yapılmaktadır.

-MacBook’ta Orijinal Olmayan Batarya veya Adaptör Kullanmak

Piyasada orijinal diye satılan bazı batarya ve adaptörler taklit edilerek orijinal diye satılabilmekte ve bir süre sonra bu gibi cihazlar MacBook bilgisayarınıza zarar verebilmektedir.

  iMac Tamiri ve MacBook Tamiri – Kadıköy

MacBook bilgisayarınızın anakartı birçok elektronik devre, chip, chipsetlerden  ve enerji kaynaklarından oluşmaktadır. MacBook’ta orijinal olmayan batarya ve adaptör kullanmak dengesiz voltaja sebep olarak Macbook anakart arızasına sebep olabilir.

Bu sebeple kullanıcılara mutlaka güvenilir bayilerden veya satış noktalarından orijinal MacBook batarya ve adaptörler almaları önerilmektedir.

-Önceden Yapılan Bilinçsiz Onarım ya da Müdahaleler

Daha önceden yanlış veya uzman olmayan kişiler tarafından yapılan tamir müdahaleleri anakart hasarına neden olabilmektedir. Anakart veriyollarının bozulması sonucu, MacBook ekran chip arızasını gidermeye çalışırken onunla bağlantılı yüzlerce veriyolunun koparılması, arızalı MacBook anakarta ek olarak MacBook bilgisayarın da çalışmamasına yol açar.

MacBook bilgisayarlarınızı profesyonel ekipmanlara sahip ve uzman Apple teknisyenleri tarafından onarım hizmeti sunan Cep Market gibi deneyimli ve garanti verebilen teknik servislere emanet etmelisiniz.

-MacBook’a Periyodik Bakım Yapılmaması Sonucu Oluşan Anakart Arızaları

MacBook bilgisayarınız tüm fan ve soğutma sistemine sahip cihazlar gibi zaman içerisinde performans kaybına uğrayarak eski verimliliğini kaybedebilir. Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz üzere MacBook Fan ve MacBook anakart üzerine yapışan toz ve tüyler, hava kanallarını kapatarak zaman içerisinde anakart, işlemci ve ekran kartı gibi birçok donanım arızasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla hem bilgisayarın verimlilik azalmasını en aza indirmenin hem de diğer arızaları engellemenin yolu periyodik olarak bakım ve temizliğini yapmaktan geçer. Bunalar MacBook genel bakımını, kasa temizliğini, fan temizliğini ve MacBook Thermal Pad değişimlerini kapsamaktadır.

İlginizi Çekebilir: iPhone Ön Cam Kırılmış ya da Çatlamışsa

MacBook Arıza ve Sorunları Hakkında Genel Bilgilendirme3-MacBook Sorunların Çözümleri ve Uygulanan İşlemler

Cep Market olarak önceliğimiz olan kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyeti çerçevesinde MacBook tamirlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmaktayız. Apple Mac cihazlarının onarımında uzman olan servisimizde, yüksek teknoloji MacBook modellerinin tamirini uzman Apple teknisyenlerimiz tarafından orijinal parçalarla yapıyoruz.

Teknik servisimizdeki diğer tüm bakım ve onarım işlemlerinde olduğu gibi ücretsiz arıza tespiti ile başlayan sürecimiz, arıza ile ilgili müşterinin bilgilendirilmesi, müşterinin onayıyla onarım sürecine başlandıktan sonra tamamlanan işlem sonrası test aşamalarından geçen cihazın garanti belgeleriyle birlikte teslim edilmesi şeklinde devam sona ermektedir.

4-MacBook Servis Garanti Bilgileri

Apple Mac cihazlarının onarımında uzman olan servisimizde, yüksek teknoloji MacBook modellerinin tamirini garanti kapsamında yapıyoruz.

Yapılan işleme göre garanti süre ve koşulları aşağıdaki gibidir.

Anakart yenileme, tamir ve değişimi – 12 ay garantili

Chipset, Ekran Chip değişimi-  6 ay garantili

Klavye TouchPad Onarım ve Değişimi-12 ay garantili

Kasa, Onarım ve  Değişimi-12 ay garantili

LCD Panel Değişimi-12 ay garantili

5-Teslimat, Kargo ve Sevkiyat Bilgileri

MacBook cihazlarınızı Cep Market’e İstanbul dahil çift yönlü ücretsiz kargo imkanıyla gönderebilirsiniz.

Cihazınızı göndermek için Yurtiçi Kargo 578 894 443 sözleşme numarasını kullanmanız yeterlidir.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir