iPhone Mikrofondan Ses Gelmiyor? Ne Yapmak Gereklidir?

iPhone Mikrofondan Ses Gelmiyor

iPhone telefonunuzdan karşı tarafa ses gitmiyor, iPhone mikrofondan ses gelmiyor ise telefonun şarj soketinin yanında bulunan mikrofon ya da ön kameraya ait ön kameranın hemen yanında bulunan mikrofonun zarar görmüş olma ihtimali yüksektir. Hangi durumlarda telefonun mikrofonu zarar görür?

 • Eğer telefon yüksekten düştüyse ve yere dik bir şekilde çarptıysa şarj soketinin oradaki mikrofon zarar görmüş olabilir.
 • Telefon yüksek bir seviyeden yere ekranın denk geleceği şekilde düştüyse ön kameranın yanındaki mikrofon bozulmuş olabilir.
 • Telefonun ön kamera ya da ana mikrofonu toz ile dolduysa telefon mikrofonu sağlıklı çalışmayacaktır.
 • Telefon bir sıvıya temas ettiyse ya da sıvının içine düştüyse sıvı teması kaynaklı mikrofon çürümesi olabilir.
 • iPhone 7 serisinde telefondaki kronik ses entegresi sonucundan ses gelmeme sorunu oluşabilir.

Mikrofonunun Bozulmuş Olma İhtimali

Yukarıdaki durumlardan biri yaşandıysa telefonun mikrofonunun bozulmuş olma ihtimali ve bu ihtimalden dolayı mikrofondan ses gelmeme ya da karşı tarafa ses gitmeme ihtimali oluşmuş olabilir. iPhone mikrofondan ses gelmiyor sorunu için kullanıcı neler yapabilir?

 • Her telefonda birçok geçici sorunu çözen bir yöntem olarak telefonu aç kapa yapabilirsiniz.
 • Telefonun mikrofonlarını kapatan kılıf, jelatin vb. var ise onu çıkarabilirsiniz.
 • Ayarlardan mikrofonu sıfırlayabilirsiniz.
 • Güncelleme varsa o güncellemeyi yaparak telefonu en son sürüme çıkarabilirsiniz.
 • Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler sorun daha çok yazılım kaynaklı ya da telefonda geçici bir hata oluştuysa onu çözebilme amaçlı yöntemlerdir. Donanım kaynaklı yani mikrofonun hasar gördüğü sorunlarda profesyonel bir şekilde mikrofon değişimi yapılması gerekmektedir. Bu tür sorunlar için Cep Market tam aradığınız firma olup 14 yılı aşkın süredir edindiği tecrübe ile hizmet vererek telefonunuzu en doğru şekilde tamir ederek size teslim etmektedir.

  Hey Siri Dinle Sesimi Algılamıyor Nasıl Düzeltilir?

iPhone mikrofondan ses gelmiyor sorunu eğer ikili görüşmelerde kaynaklanan bir sorun ise arıza karşı tarafın hoparlöründe de olabilmektedir. Karşı tarafın hoparlörü bozuk ise siz ne kadar uğraşırsanız uğraşın sorunun asıl kaynağı karşı tarafın hoparlörü olduğundan dolayı ses karşı tarafa gitmeyecektir. Karşı taraftaki telefonda hoparlör değişimi yapılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda sesin gidip gitmediğini ses kaydedici uygulamasında denemek en doğru yöntemdir.

İlginizi Çekebilir: iPhone 7 Ses Entegresi Değişimi

iPhone Kulaklık Takılıyken Sesi Dışarı Verme Nasıl Yapılır?

iPhone telefonlarda görüşme esnasında ya da müzik dinlerken sesi dışarıdan duymak mümkündür. Bu durum çok tercih edilen bir durum olmamakla beraber telefonunuzda bir sorun olarak da algılanabilmektedir. Bu durumu çözmenin de basit yolları bulunmaktadır.

Eğer iPhone telefonunuzda kulaklık takılıyken sesi dışarı vermek istiyorsanız bununla ilgili uygulamalar App Store kısmında mevcuttur. Fakat bu durum sizin kontrolünüz dışında gerçekleşiyorsa yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

 • Eğer kulaklık kablolu ise kulaklığı soketten çıkarıp tekrar geri takmayı deneyin. Telefon kulaklığınızı görmemiş olabilir.
 • Eğer kulaklık kablosuz ise telefonunuzun ayarlar kısmından kulaklığın bağlantı ayarlarını kontrol etmelisiniz. Gerekirse bağlantıyı koparıp tekrar bağlamalısınız.
 • Sorun kulaklığınızın soketinde ya da bağlantı entegresinde olabilir. Bunların kontrolünü başka bir telefona bağlamayı deneyerek de yapabilirsiniz. Eğer ses hala gelmiyorsa sorun kulaklıkta olacaktır.
 • Sorun kulaklıkta değil ise telefonu yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yeniden başlattıktan sonra tekrar deneyiniz.
 • Eğer hala olmadıysa yazılım güncellemesi varsa onu yapın. Yoksa ayarlardan ses kısmını sıfırlayabilirsiniz.

Sorun Donanım Kaynaklı Olabilir

Bu gibi durumlarda yukarıdaki çözümlerden bazıları sorunu çözebilmektedir. Fakat sorun donanım kaynaklı ise bu konuda kulaklık ya da telefonda teknik çalışma ve testler yapılması gerekmektedir. Bu testleri işinde tecrübeli ve referansı bol firmaların yapması tavsiye edilmektedir.

  iPhone Karşıya Ses Gitmiyor Arızası ve Mikrofon Değişimi Kadıköy

Cep Market 14 yılı aşkın süredir bu alanda çalışmakta olup tecrübe ve referans konusunda zengin bir firmadır. iPhone kulaklık takılıyken ses dışarı gidiyorsa bu sorunun telefon ya da kulaklıktan kaynaklandığı düşünülerek her iki üründe de testler yapılmaktadır. Gerekirse kulaklık soketi değişimi uygulanmaktadır.

Testlerin sonucunda eğer sorun telefonda çıkarsa öncelikle sorunun yazılım kaynaklı olup olmadığına bakılır. Eğer işin yazılım kısmı sağlamsa ve herhangi bir sorun görülmediyse donanım kaynaklı sorunları tespit etmek için testler yapılmaktadır. Eğer sorun donanım kaynaklı çıkarsa bu sorun aşağıdakilerden birisi olabilir ve kulaklık ahize değişimi uygulanır.

 • iPhone 7 ve 7 Plus telefonlarda kronik sorun olan ses entegresi bozulmuş olabilir.
 • Telefonun kulaklık girişi bozulmuş olabilir.
 • Sorun kulaklıkta olup kabloda ya da giriş kısmında sıkıntı olabilir.
 • Kulaklık telefon tarafından tanınmıyor ve bağlantı sağlanmıyor olabilir.

iPhone Mikrofon Fiyatları

iPhone 4 Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone 4s Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone 5 Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 5c Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 5s Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone 6 Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6 Plus Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6s Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 6s Plus Mikrofon Değişimi150 TL
iPhone 7 Mikrofon Değişimi TL
iPhone 7 Plus Mikrofon Değişimi250 TL
iPhone 8 Mikrofon Değişimi300 TL
iPhone 8 Plus Mikrofon Değişimi300 TL
iPhone Mikrofon Değişimi100 TL
iPhone SE Mikrofon Değişimi110 TL
iPhone X Mikrofon Değişimi399 TL

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir