iPhone Jiroskop Nedir?

iPhone Jiroskop Nedir?

Telefonlardaki yön algısını belirleyerek işlemciye ileten cihaz olan jiroskop, açısal olarak hız belirlemeye yarar. Hareketsiz bir cismin üç farkı eksendeki açılarını karşılaştırır ve cismin hızını saptar. Saptadığı bu verileri, işlemciye ileterek elektromanyetik sinyallere dönüştürür.

Açısal dengenin korunması ilkesi ile işleyen bu sistem, cihazın yön verilerini saptamakta kullanılır. Akıllı telefonlarda jiroskop işlevi gören bir sensör yer alır. Bu sensörler MEMS (mikro elektro-mekanik sistemler) olarak adlandırılır. Bu sayede oyun oynanırken, navigasyon kullanılırken ya da video kaydı yapılırken telefonunuz, gerçeğe en yakın sonucu sizlere gösterir.

Peki, jiroskop mekanizmasının özellikleri nelerdir?

  • Jiroskop belirli bir ölçüm aralığına sahiptir.
  • 2-3 eksende ölçüm yapma özelliğine sahiptir.
  • -40 ila +70 derece arasında doğru sonuçlar verir ancak bu ölçümlerde minimal düzeyde de olsa sapma payı vardır. Bu sapmaların önüne geçilmesi için kalibrasyon ayarlarının yapılması önemlidir.
  Yerinde Cep Telefonu Tamir Servisi

iPhone telefonlarda yapılan son güncelleme ile gelen değişiklikler, cihazlardaki jiroskop ayarlarını da kapsıyor. Bu güncellemeler gereğince artık iPhone cihazlarındaki jiroskop ve ivmeölçerler, web siteleri tarafından kullanıcılardan izin almaksızın kullanılabiliyor. Bu sebeple konum gibi bilgileriniz, siz Safari üzerinden arama yaparken çeşitli web sayfaları tarafından kullanılabiliyor. Ancak elbette ki bu durumun önüne geçmek de mümkün.

Peki, bu ayarlar nasıl kontrol ediliyor ve değiştirilebiliyor? Bu problemin önüne geçmek mümkün mü?

  • Yeni iOS sürümünde gelen bu güncellemeyi engellemek için tasarlanan Hareket ve Yönlendirme Erişim özelliğine erişmek için sırasıyla Ayarlar, Safari, Gizlilik ve Güvenlik sekmelerine tıklamanız gerekiyor.
  • Bu adımlar sonucunda Gizlilik ve Güvenlik butonunu kapattığınız takdirde web sitelerinin verilerinize erişimi engelleniyor.

Bu ayarın kapatılması, telefonunuzun işleyişinde herhangi bir probleme neden olmuyor. Yalnızca jiroskop ayarını kullanmak isteyen uygulamalar, sizin izninizi almak mecburiyetinde kalıyor. Bu noktada erişim izni vermeniz halinde, dilediğiniz uygulama veya program doğrudan jiroskop ile birlikte çalışmaya başlıyor.

Kişisel verilerinizin güvence altında olmasının son derece önemli olduğu bu siber çağda, özellikle de konum bilgisi kadar özel bir verinin üçüncü kişilerle paylaşılmaması noktasında iPhone, jiroskop ayarlarını kontrol edebilme imkânını siz kullanıcılarına sunmaktadır.

  2021 Yılında Ekran Değişimi Fiyatları

Okumak İsteyebilirsiniz;

 

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir