iPhone 11 Bataryası Çabuk Bitiyor

iPhone 11 Bataryasi Cabuk Bitiyor

iPhone 11 Bataryası Çabuk Bitiyor

iPhone bataryası çabuk bitiyor sorununun yazılım veya donanım kaynaklı olmak üzere farklı nedenleri ve çözüm yolları olabilmektedir. Yazımızın ilk bölümünde iPhone 11 bataryasının çabuk bitmesine sebep olan faktörlerden, ikinci bölümde ise telefon batarya ömrü nasıl uzatılır kapsamında iPhone şarj çabuk bitiyor çözümlerinden bahsedeceğiz.

iPhone Batarya Ömrünün Kısalması

iPhone batarya kullanım süresi telefonu ilk aldığımız dönem itibariyle kullanım yoğunluğuna bağlı olarak zaman içerisinde azalacaktır. Örneğin ilk zamanlar yoğun kullanımda bile en az 1 tam günü geçirebildiğiniz telefonunuzu, batarya doldurulma sayısının artmasıyla, kullandığınız saat süresi azalmaya başlayacaktır. iPhone telefonlarda Pil Sağlığı kısmındaki yüzde, %80 altına düştüğünde servis uyarısı vermektedir.

Batarya Şişmesi Sorunu

Batarya şişmesi iPhone telefonlarda rastlanan bir diğer sorundur. Bu sorunun sebebi telefonun çok fazla ısınması veya kullanım kaynaklı farklı hatalar olabilmektedir. Batarya şişmesi telefonun bataryanın ömrünü etkileyerek, normalden çok daha kısa sürede tükenmesine yol açmaktadır.

Batarya şişmesinin anakarta ve ekrana baskı yapması sonucunda çok büyük hasarlara sebep olma ihtimali vardır. iPhone batarya şişmesinin tespitini ancak profesyonel bir Apple uzmanı, cihazı açıp test ederek yapabilir. Batarya şişmesi kasada tümsek oluşturarak ve hatta ekranın kasadan ayrılmasına yol açarak cihazın dış görüntüsünü deforme edebilecek kadar ciddi bir sorundur.

İlginizi Çekebilir: iPhone Batarya Değiştirdikten Sonra Açılmıyor

Orijinal Olmayan Şarj Aletlerinin Kullanmak

Orijinal olmayan şarj aletlerini kullanmak bataryanın ömrünü kısaltan etkenlerden biridir. Apple telefonların şarj aletlerinin kendilerine özgü teknolojileri ve amper değerleri vardır. Bu yüzden orijinal olmayan şarj aletleri ve araba şarj aletlerini kullanmak iPhone telefonlarda batarya ömrünü kısaltan yanlış davranışlar arasındadır.

Kullanıcı Hataları

Kullanıcı hataları aslında neredeyse herkes tarafından teoride bilinse de zaman zaman yapılmak durumunda kalınan hatalardır. Batarya ömrünü kısaltan ve bununla birlikte şarjın çabuk bitmesine sebep olan hatalar arasında telefonun bataryası tam bitmeden şarj edilmesi, cihazın şarjda uzun süre bırakılması, batarya yüzde 100 olmadan telefonun şarjdan çıkarılması yer almaktadır.

iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Çözümleri

iPhone bataryasını en fazla bitiren nedenler arasında yaygın olarak yazılım güncellemelerinin görüldüğünü söyleyebiliriz.

  iPhone Şarj Yüzdesi Sorunu Şarj 100 Olmuyor

Kısa bir zaman önce yazılım güncellemesi yaptıysanız iPhone 11 bataryası çabuk bitiyor sorunu yaşamanız muhtemeldir. Batarya sıkıntısı yaşayanların kurtarıcısı olan mobil şarj cihazlarıyla yaşamaya başlamadan veya iPhone batarya yenileme düşüncesine kapılmadan önce iOS 13 ve önceki versiyonlarında batarya ömrünü uzatmanın yollarını uzatma şansınız olabilir.

iPhone telefonumun şarjı çok çabuk bitiyor sorunu yaşıyorsanız, aşağıda anlatacağımız uygulaması kolay ayarlarla iPhone 11’in yanı sıra 11 Pro, 11 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max  gibi en yeni iPhone modellerinin bile batarya problemlerini azaltma ve telefon batarya ömrü nasıl uzatılır öğrenme şansına sahipsiniz.

iPhone şarj çabuk bitiyor sorununun kaynağını yeni yazılım güncellemesi olarak düşünüyorsanız buna çözüm olacak yöntemden bahsederek sizlere yardımcı olacağız.

iPhone iOS 13’ü ayarlar bölümünde şarjın hızlı bitmesine karşı öneriler yer almaktadır. Bu önerilere ulaşmak için Ayarlar uygulamasından Pil ikonuna dokunun. Pil sağlığı bölümüne girdikten sonra pil ömrünü artırmak için yapmanız gereken ayarları göreceksiniz. Burada değiştirilmesi gereken ayarları görmek için önerilere bakabilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yapmak istemezseniz bile iPhone şarj çabuk bitiyor sorununun kaynağının ne olduğunu görebilirsiniz.

Pil sağlığı Önerileri bölümünde herhangi bir öneri yoksa, bu  iPhone Ayarlar yardımıyla şarjın ömrünü uzatacak bir öneri bulunmadığı anlamına gelir. iPhone şarj sorununu çözmek için diğer çözüm yollarına geçiyoruz.

iPhone 11 Bataryasi Cabuk Bitiyor.

 iPhone Ekran Parlaklığını Kısmak veya Otomatik Parlaklık Özelliğini Açmak

Ekran parlaklığını yüksek seviyede kullanmak, iPhone bataryasının çabuk bitmesine yol açmaktadır. Ekran parlaklığını azaltmanın şarj probleminizin çözümüne katkısı olacağından emin olabilirsiniz. Ekran parlaklığını manuel olarak azalmak için Kontrol Merkezi’ni açın. Ardından parlaklık çubuğunu sizin için uygun olacak seviyeye getirin.

Parlaklık seviyesini ortamın ışığına göre ayarlamak için Otomatik Parlaklık ayarından faydalanabilirsiniz. Bu ayarı yapabilmek için Ayarlar uygulamasına açıp, oradan Genel bölümüne girin. Açılan sayfada Erişilebilirlik bölümüne tıklayın. Ardından Ekran & Metin Boyutu bölümünden Otomatik Parlaklık seçeneğini açın.

Düşük Güç Modu’nu Etkinleştirmek

Düşük Güç Modu, iPhone cihazınızın şarjı azalmaya başladığında batarya ömrünü uzatmaya yarayan bir seçenektir. iPhone’unuz, pil seviyesi %20’ye ve daha sonra %10’a düştüğünde uyararak Düşük Güç Modu’nu etkinleştirmenizi sağlar. Bu modu Ayarlar > Pil menüsünden etkinleştirebilirsiniz. Düşük Güç Modu ekran parlaklığını azaltır, aygıt performansını optimize eder ve sistem animasyonlarını en aza indirir. Uygulamalar arka planda içerik indirmez. Sadece telefon görüşmesi, mail ve mesaj alıp göndermek ve internete girmek gibi temel işlevlere izin verir. Bu mod telefonunuzu tekrar şarj ettiğinizde otomatik olarak kapanır.

  iPhone Kapasite Sorunu

Uygulamaları Güncellemek

iPhone telefonunuzdaki uygulamalarını otomatik olarak güncellemezseniz listenizde yer alan tüm uygulamaları güncellemek iPhone şarjının çabuk bitmesine yol açabilir. iPhone şarjı neden çabuk bitiyor diyorsanız bu adımları deneyebilirsiniz. Uygulamalarınızı güncellemek için App Store uygulamasını açarak ekranın sağ üst köşesindeki hesap ikonuna dokunun ve ardından da Hepsini Güncelle seçeneğine dokunun. Son olarak ekranın sağ üst köşesindeki Tamamlandı seçeneğine tıklayın.

Arka Plan Uygulamaları Yenilemeyi Kapatmak

Batarya ömrünü artırmak için uygulamaların arka planda yenilenmesini sağlayan özelliği kapatabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile bölümüne gidin, Wi-Fi veya Wi-Fi ve Hücresel Veri’yi seçin. Ya da Arka Planda Uygulama Yenile özelliğini tamamen devre dışı bırakmak için Kapalı’yı seçin.

Konum Servislerini Kapatmak

Konum Servisi iPhone’un pilini bitiren nedenlerden biridir. Birçok uygulama farklı nedenlerde dolayı konumunuzu bilmek ve kullanmak ister. İlgili uygulama için Konum Servisleri’ni kapatarak pil ömrünü uzatabilirsiniz. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri adımlarını takip ederek bu özelliği kapatabilirsiniz.

Bildirimleri Kapatmak

Gelen bildirimler yüzünden ekranınızın sık sık etkinleştirilmesi batarya ömrünü kısaltmaktadır. Ayarlar > Bildirimler ile istediğiniz uygulama için iletilen bildirimleri kapatabilirsiniz. Bunun için o uygulamaya dokunun ve Bildirimlere İzin Ver’i Kapalı olarak seçin.

iPhone 11 bataryası çabuk bitiyor şikayetiyle Cep Market’te ücretsiz hasar tespit yaptırarak problemin batarya mı yoksa yazılımsal mı olduğunu ortaya çıkarabilirsiniz. Her koşulda uzman Apple teknisyenlerimiz size en iyi ve en hızlı çözüm fırsatını sunmaktadır.

iPhone batarya değiştirme söz konusu olması durumunda Cep Market’te uygun fiyatlı iPhone batarya değişimi A kalite parçalarla 30 dakikada tamamlanmaktadır. iPhone batarya değişimi sonrası performans, cihazı ilk aldığınız günkü haline dönmektedir.

iPhone 7 Plus Pil Değişimi nasıl yapılır?

iPhone Batarya Değişimi Fiyatları

iPhone 7179 TL
iPhone 6149 TL
iPhone 5149 TL
iPhone 5S149 TL
iPhone 6S180 TL
iPhone 6 Plus179 TL
iPhone 6S Plus179 TL
iPhone 7 Plus199 TL
iPhone 8179 TL
iPhone 8 Plus199 TL
iPhone149 TL
iPhone XS Max499 TL
iPhone XS499 TL
iPhone XR499 TL
iPhone 11500 TL
iPhone 11 Pro500 TL
iPhone 11 Pro Max500 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir