Cep Telefonu Arızaları ve Çözümleri

iPhone Cam Kırılması Nasıl Giderilir?

Cep Telefonu Arızaları ve Çözümleri

Bu yazımızda en yaygın cep telefonu arızaları ve çözümlerini ele alıyoruz. Basit telefon arızaları fabrika ayarlarına alarak sıfırlama ve yedekten geri yükleme yoluyla kolayca çözülebilirken bazı arızalar yalnızca arızalı parçanın değiştirilmesi yoluyla düzeltilebilir. Servisimizde cep telefonunuzun ne tür bir arızaya sahip olduğunu anlamak için ücretsiz hasar tespit hizmeti sunuyoruz.

Cihaz Şarjdan Kısa Süre Sonra Kapanıyor

Herkesin başına gelebilen yaygın bir problemdir. Telefonunuzu her zaman kullanmamanıza rağmen bataryası yeterince şarj tutmaz ve bunun sonucu olarak şarj edildikten kısa süre içinde kapanır. Pil ömrünü etkileyebilecek farklı faktörler vardır ancak telefonunuzun bataryası eskimişse artık maksimum kapasitesini kaybetmiş ve değiştirilmesi gerekiyor demektir. Tabii su hasarı ve anakart hasarı da cihazın kapanmasına neden olabilir. İlk önce ekran parlaklığını azaltarak, GPS, WiFi ve Bluetooth’u gerekli olmadıkça kapatarak kullanmayı deneyin. Ayrıca Pil Tasarruf Modu’nu etkinleştirebilir ve telefonun daha uzun süre açık kalıp kalmadığını görebilirsiniz. Ek olarak, telefonunuzun batarya kullanımını kontrol etmeli ve hangi uygulamaların daha fazla batarya kullandığını görmelisiniz.

Telefon Aşırı Isınıyor

Bu olağan sorun genellikle öncekiyle yakından ilgilidir. Aşırı ısınan bir telefonda sorun bazen yaşlanan pille ilgilidir. Bu sorunu kısa sürede çözmelisiniz çünkü piliniz telefonunuzun ekranına ve diğer bileşenlerine ciddi şekilde zarar verebilir. Bu sorunun pil ile doğrudan ilişkili olup olmadığını anlamak için yukarıdaki olası çözümleri deneyin. Aşırı ısınma devam ederse telefonunuzu yedekleyin ve baştan kurun. Aksi halde CepMarket servisimiz ücretsiz hasar tespit yapacaktır.

  iPhone Gelen Arama Gözükmüyor

Ekran Dokunmatiği Çalışmıyor

Ekran dokunmatiğinin çalışmamasına neden olan birçok faktör vardır. Düşme, kırılma, ezilme, su hasarı, virüs ve yanlış işletim sistemi değişiklikleri bunlar arasında. Bu problemleri tek tek tespit etmek zor olabilir. Önce cihazı sıfırlayarak başlayabilirsiniz. Bilgisayar yardımı aracılığıyla cihazınızı sıfırladıktan sonra dokunmatiği kontrol edin. Hala çalışmıyorsa ekran değişimi ya da anakart değişimine ihtiyacınız var demektir.

Cihazdan Ses Gelmiyor

Cihazın hoparlöründen ya da ahizesinden ses gelmemesi arızası düşme ve darbe kaynaklı ya da su hasarı kaynaklı veya yazılımsal olabilir. Bu arızanın tespitinde telefonu sıfırlamak ya da güvenli modda başlatmak iyi bir seçenektir. Ardından sesi tekrar kontrol eder ve hala ses alamıyorsanız servisimizde ahize değişimi veya hoparlör değişimi yaptırabilirsiniz.

Kamera Düzgün Çalışmıyor

Sık sık yere düşürülen telefonlarda kamera lensi arızalanmakta ve netleme ya da OIS fonksiyonları hasar görmektedir. Bu olduğunda yapılabilecek tek şey kamera değişimi oluyor. Kamera arızalarında hasarlı parçanın tamiri de mümkündür ancak problem genellikle kamera değişimi yoluyla düzelir.

Telefon Donuyor

Bu sorun özellikle eski telefonlarda ve de depolama alanı çabuk dolan cihazlarda yaşanıyor. İnsanların genelde yaptığı şey telefonlarını yeniden başlatmaktır. Bu yöntem işe yaramazsa telefon bataryasını çıkarır ve biraz beklersiniz ancak modern telefonlarda bu seçenek yoktur, çünkü pilleri çıkartılamaz. Telefonun donması yazılımsal ise (virüs vb.) cihazınızı yedek olmadan baştan yükleyin (yedekte virüs olabilir). Sorun genellikle bunun ardından düzelir. Donmalar devam ederse eski bir Android / iOS sürümüne dönün.

  Antistatik Bileklik Nedir ve Neden Bağlanır?

MicroSD Kart Çalışmıyor

Cihazınız SD kartı kabul etmek istemiyorsa sorun donanımsal olabilir. Önce MicroSD kartı başka sistemlere bağlamaya çalışın. Bu bir telefon, laptop ya da SD kart girişli başka herhangi bir cihaz (fotoğraf makinesi) olabilir. Ardından microSD kartı biçimlendirin, sonra telefonunuza tekrar takarak baştan deneyin. Hala okunmuyorsa o halde telefonunun microSD yuvasını temizlemeye çalışın. Servisimiz bu işlemi profesyonel şekilde yerine getirmektedir. Bazen sorun su hasarı kaynaklı olabilir.

Telefon Şarj Olmuyor

Şarj portları zaman geçtikçe bozulma eğilimindedir. Yanlış kullanım veya kir bu bozulma nedenleri arasında. Donanım arızalarının uzman tarafından çözülmesi gerekir. Ancak, tekrar çalışıp çalışmadığını görmek için bazı şeyler yapabilirsiniz. Cep telefonunuzu servise götürmeden önce, şarj portunu kuru bir diş fırçası ile temizlemeye çalışın. Şarj portunuzun düzgün çalışmasına izin vermeyen tozu ve kiri temizlemek için kuru bir pamuklu çubuk kullanabilirsiniz. Bu işe yaramazsa cihazınızı CepMarket’e ya da güvendiğiniz başka bir servisçiye götürebilirsiniz.

Örnek Arızalı Telefon Tamir Videomuz

Nisan 2021 – Arızalı Telefon Çözüm Fiyatları

Model ve ArızaFiyat
Samsung Galaxy Note 8 Ekran Değişimi1650 TL
iPhone 6s Plus Home Tuşu Değişimi125 TL
iPhone X Kasa Değişimi1399 TL
iPhone 8 Plus Mikrofon Değişimi300 TL
iPhone 11 Pro Max Anakart DeğişimiSorunuz
Huawei P20 Pro Arka Kapak Değişimi299 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir