Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak

Telefonlar gelişmeye devam ettikçe, küçük bir kasada bir bilgisayar gücünü sunabilir hale geliyorlar. Bu nedenle akıllı telefonlar mükemmel çoklu görev yeteneklerine sahipler. Video akışından oyun oynamaya ve müzik dinlemeye kadar her şey bu taşınabilir cihazlarda mümkün.

Telefon Televizyon Bağlantısı

Telefon ekranları hareket halindeyken kullanım için ideal olsa da, bir telefonun televizyona bağlanması herkesin en az bir kez yapmak isteyeceği farklı bir deneyim. Bu yazımızda telefonunuzu USB kablo kullanarak TV’nize nasıl bağlayacağınızı göstereceğiz.

Telefondan televizyona kablolu bağlantı kurmak için çeşitli seçenekleriniz var. Bu işlem, bağlayacağınız cihazın iPhone ya da Android olmasına bağlı olarak değişiyor. Şimdi bu seçenekleri sıralayalım ve her birini detaylıca açıklayalım.

1. Yöntem: Telefonu TV’ye MHL ile Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak
Telefonu Televizyona Bağlamak

MHL is one of the most common solutions for connecting a phone to your TV with a USB cable. This technology, short for Mobile High-Definition Link, allows MHL-compatible devices such as smartphones and tablets to connect to televisions and projectors. You can browse a list of MHL-enabled devices on the official MHL website.

  Ekran Kendiliğinden Çatladı

MHL telefonunuzu bir USB kablosuyla televizyonunuza bağlamak için en yaygın çözümlerden biri. Mobil Yüksek Çözünürlüklü Bağlantı ya da MHL uyumlu akıllı telefonlar ve tabletlerin televizyonlara ve projektörlere bağlanmasını sağlar. Resmi MHL web sitesinde MHL uyumlu cihazların listesini bulabilirsiniz.

MHL için gerekenler:

  • MHL özellikli telefon
  • USB’den HDMI’a MHL çevirici veya adaptörü
  • HDMI girişli TV
  • HDMI kablosu

2. Yöntem: Telefonu TV’ye SlimPort ile Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak
Telefonu Televizyona Bağlamak

Alternatif olarak telefonunuzu SlimPort kablosu olan televizyona bağlayabilirsiniz. Hem MHL hem de SlimPort, mobil cihazlardan ekranlara içerik aktarmaya yarayan fiziksel bağlantılar olduğundan benzer teknolojilerdir. Yine de SlimPort çıkış yuvalarıyla farklılık gösterir.

MHL, HDMI video çıkışıyla sınırlıyken; SlimPort HDMI, DVI, DisplayPort ve VGA ile çalışabiliyor. Bu nedenle, eski monitörler ve VGA’lı TV’ler de dahil olmak üzere çeşitli ekranlar için daha uygundur. Ancak dijital girişleri yoktur.

Ek olarak, güç kaynağı da MHL ve SlimPort’u ayırır. MHL ilk çıktığında bir güç bağlantısı gerektiriyordu fakat MHL 2.0 ile buna gerek kalmadı. MHL mobil cihazdan güç çeker. Bununla birlikte SlimPort ayrı bir güç girişine ihtiyaç duymaz.

  Telefon Ekran Değişimi Fiyatı

SlimPort için gerekenler:

  • SlimPort uyumlu telefon (SlimPort destekleyen cihazlar listesi)
  • Bir SlimPort kablosu veya adaptörü
  • Video kablosu (HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA)
  • HDMI, DVI, DisplayPort veya VGA girişli bir ekran

3. Yöntem: iPhone’u TV’ye USB ile Bağlamak

Telefonu Televizyona Bağlamak
Telefonu Televizyona Bağlamak

iPhone’u TV’ye bağlamak, Android’i TV’ye bağlamaya benzer ancak farklı bir kabloya ihtiyacınız vardır. Hangi kablonun kullanılacağı modele göre değişir.

Neredeyse tüm iPhone’lar Lightning konnektörüne (iPhone 5 veya daha yeni) sahipler. VGA bağlantısına ihtiyacınız varsa, HDMI çıkışları için Lightning dijital AV adaptörüne veya Lightning’den VGA’ya çeviriciye ihtiyacınız olacak. Eski 30 pin portlu iOS cihazları ise 30-pin VGA adaptörünü kullanır.

Bağdaştırıcınızı taktıktan sonra, video çıkışını ekranınıza bağlamanız yeterli. Ardından, telefonunuzun ekranı yansıtılmaya başlayacak. Apple’ın resmi Lightning adaptörleri, içeriği ikinci bir ekrandan görüntülerken şarj için ek bir Lightning portu sunar.

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir