Telefon Ekran Kaliteleri: Ekran Türü Sıralaması

Yan Sanayi ve Orijinal (OEM) Ekran Farkı

Telefon Ekran Kaliteleri: Ekran Türü Sıralaması

Alibaba, eBay ve Amazon gibi çeşitli satıcıları araştırdığınızda gerek iPhone gerekse Samsung ya da Huawei ve Xiaomi telefonlar için bir takım LCD ekran tipleri olduğunu görürsünüz. Bunlar arasındaki kalite farklarını anlamanız için aşağıdaki listeyi hazırladık.

Orijinal Ekran

Orijinal ekranlar aynı zamanda OEM ekranlar olarak bilinirler. OEM’ler Apple ve Samsung gibi üreticilerdir. Bunlar aynı zamanda diğer Çinli ekran üreticileri de olabilirler. Ancak orijinal ekran dediğinizde bunlar o cihaz için üretilmiş ekranlar demektir ve ayrı olarak satılmazlar.

OEM Ekran

Bahsini ettiğiniz gibi OEM ekranlar ile orijinal ekranlar eş anlamlıdır. OEM, Original Equipment Manufacturer yani Orijinal Ekipman Üreticisi demektir. Gerçek bir OEM ekran satın aldığınızda örneğin Apple’a ekran üreten bir fabrikanın elden geçirip yenilemiş olduğu ikinci el bir ekranı satın almış olursunuz.

Çıkma Ekran

Revize ekranlar da temelde orijinal / OEM ekranlardır. Bunlar da ikinci eldir ancak genellikle CepMarket gibi teknik servisler tarafından ikinci el bir cihazdan çıkarılmış ve değerlendirilmek üzere satılan hasarsız ekranlar olmaktadır.

Telefon Ekran Kaliteleri: Ekran Türü Sıralaması

Revize Ekran

Revize ekranlar çıkma ekran kadar orijinal / OEM değildir. Çünkü bu ekranlarda hasarlı ön cam değişmiştir ve orijinal ekran yerindedir. Örneğin, önceleri Gorilla Glass olan bu ekranda şimdi başka bir cam koruyucu vardır. O nedenle revize denilir.

Önerilen Bağlantı:   Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Yan Sanayi Ekran

Yan sanayi ekranda arka ışık eskisi kadar parlak olmaz, görüntü sarımtırak, pembe ya da fazla mavi olabilir. Bu ekranlar pil ömrünü kısaltır ve dokunmatik tarafında yavaş olabilirler.

Kopya Ekran

2015’e kadar kopya ekran diye bir şey yoktu. Ancak Çinli üreticiler “orijinal”, “kopya”, “yüksek kopya” adıyla ekranlar sundular. Ancak bunlar ekranı kastetmez; ekran dışındaki çerçeve ve küçük parçalara işaret ederler.

Normal bir ekranda dokunmatik ekranın içindedir. Kopya ekranda dokunmatik camdadır. Cam kırılırsa ekran işe yaramaz olur.

Telefon Ekran Tamir Videomuz

Mart 2021 – Telefon Ekran Tamir Ücret Tablosu

Model ve DeğişimFiyatı
iPhone X Cam Değişimi81 TL
Samsung S9 Cam Değişimi222.75 TL
iPhone 8 Cam Değişimi40.5 TL
Samsung Note 9 Cam Değişimi249.75 TL
iPhone 6S Cam Değişimi25.65 TL
iPhone 6 Plus Cam Değişimi24.3 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Merhaba!
Bir sorunuz mu var?
Lütfen bu düğmeyi kullanın
Bizimle iletişime geçin!