Samsung Nerenin ve Nerede Üretiliyor?

Samsung Nerede Üretiliyor?

Samsung gezegendeki en büyük akıllı telefon üreticisi. Şirket yılda yaklaşık 300 milyon birim telefon sevk ediyor. Peki Samsung telefonlar nerede üretiliyor?

Çin

Samsung geçtiğimiz yıl Çin’de kalan son akıllı telefon fabrikasını da kapattı. Şirket 2019 itibariyle Halk Cumhuriyeti’nde telefon üretmiyor. Daha önce Çin’de iki fabrikası vardı, ancak Samsung’un ülkedeki pazar payı %1’in altına düştüğü için üretimi küçültmek zorunda kaldı.

Vietnam

Vietnam aslında Samsung telefonlarının çoğunun üretildiği yerdir. Samsung’un üretim tesisi iki fabrikadan oluşuyor ve akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir cihazlar bir arada üretiliyor. Burası Vietnam’ın Thai Nguyen bölgesinde bulunuyor.

Hindistan

Hindistan, yalnızca Samsung’un en büyük mobil fabrikasına sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda üretim kapasitesine göre dünyanın en büyük cep telefonu üretim yeri burasıdır. Samsung, 2017 yılında Hindistan’da akıllı telefon üretimini ikiye katlamak için 620 milyon dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. 2018 yılında Noida, Uttar Pradesh, Hindistan’daki fabrikanın açılışını yaptı. Bu fabrikanın üretim kapasitesi şu anda yılda 120 milyon adettir.

  Samsung Telefonda Facebook Açmıyor

Arzın çoğu Hindistan pazarını kapsıyor. Samsung için en kazançlı akıllı telefon pazarlarından biridir. Ülkedeki ithalat vergileri göz önüne alındığında, Samsung’un rakipleriyle fiyat üzerinden etkin bir şekilde rekabet edebilmesi için yerel üretime ihtiyacı var. Şirket, Galaxy M ve Galaxy A serisi telefonlarını da burada üretiyor. Ancak Samsung, Hindistan’da üretilen akıllı telefonları Avrupa, Afrika ve Batı Asya’daki pazarlara da ihraç edebiliyor.

Güney Kore

Samsung, kendi ülkesi Güney Kore’de üretim tesislerine sahip. Kardeş şirketlerinden sağladığı bileşenlerin çoğunun yapıldığı yer de burası. Bununla birlikte, Güney Kore’deki akıllı telefon üretim fabrikası, küresel sevkiyatların yüzde 10’undan daha azını oluşturuyor. Burada üretilen birimler, öncelikle şirketin yerel pazarına yöneliktir.

Brezilya

Samsung, Brezilya’da da üretim tesisi işletiyor. 1999’da yeniden kuruldu. Samsung’un akıllı telefonlarını Latin Amerika’nın tamamına tedarik ettiği fabrikada 6.000’den fazla işçi çalışıyor. Brezilya’nın da yüksek ithalat vergilerine sahip olması nedeniyle bu fabrika Samsung’un ürünlerini ülkede rekabetçi bir fiyata sunmasına olanak tanıyor.

Endonezya

Endonezya aynı zamanda Samsung telefonlarının yapıldığı bir ülke. Şirketin bu ülkede telefon üretmeye başlaması birkaç yıl oldu. Fabrika 2015 yılında açılmıştır ve yıllık yaklaşık 800.000 adet üretim kapasitesine sahiptir. Bu da Samsung’un yerel talebi karşılaması için gayet yeterli.

  Samsung Yeni Batarya İlk Şarj

Cep Telefonu Tamir Videomuz

Nisan 2021 – Samsung Tamir Fiyat Listesi

Ürün / HizmetFiyat
Samsung Galaxy Note 9 Hoparlör DeğişimiSorunuz
Samsung Galaxy Note 8 Hoparlör Değişimi189 TL
Samsung Galaxy S9 Plus Hoparlör Değişimi TL
Samsung Galaxy S9 Hoparlör Değişimi189 TL
Samsung Galaxy S8 Plus Hoparlör Değişimi189 TL
Samsung Galaxy S8 Hoparlör Değişimi189 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir