iPhone Haptic Touch Nedir?

iPhone Haptic Touch nedir

iPhone Haptic Touch Nedir?

iPhone 6s ve 6s Plus ile hayatımıza giren 3D Touch, ekranlara basmaya duyarlı bir teknolojiydi. Ancak iOS 13 ile birlikte 3D Touch tarihe karışarak onu yerini Haptic Touch aldı. Apple’ın iPhone XR akıllı telefonu ile kullanıcılarla buluşan Haptic Touch özelliği, ekrandaki kuvveti algılamaya gerek duymadan dokunma süresini ölçümlüyor ve bunun sonucuna göre bir işlemde bulunuyor.

iPhone Haptic Touch ve 3D Touch Arasındaki Fark nedir?

Haptic Touch ile 3D Touch arasındaki fark nedir diye ele alacak olursak; 3D Touch’ta ekrana basma kuvveti algılanarak işlev gerçekleştirilirken, Haptic Touch’da ekrana basılı tutma uzunluğuyla işlev yerine getiriliyor. Fonksiyonel manada arada çok büyük bir fark bulunmuyor.

Haptic Touch, kullanıcıların işletim sistemi içerisinde bazı işlevleri kısayollar ile halledebilmesine olanak sağlıyor. Örneğin uygulama üzerine basılı tutarak küçük bir menü açabilirsiniz. Bu sayede kamera uygulamasını açmadan bir öz çekim yapabilir, mesaj uygulamasını açmadan mesaj gönderebilir ya da arama uygulamasını açmadan çağrı başlatabilirsiniz.

  Telefonda Karanlık Ekran Sorunu

Apple’ın iOS 13 özelliklerini ele aldığımızda Sistem Deneyimi altında 3D Touch yerine artık Peek ve Quick Actions gibi yeni seçeneklerin olduğunugörüyoruz. Peek özelliğine uzun bastığınızda ekstra içerikler görüntülenirken Quick Actions özelliği ise uygulama butonuna basılı tuttuğunuzda 3D Touch’taki ek menü seçeneklerini getirmeyi sağlıyor.

3D Touch ise donanım tabanlıyken, Haptic Touch yazılım tabanlıdır.  Haptic Touch 3D Touch ile karşılaştırıldığında bazı dezavantajları olduğunu söylemek lazım. Bu işlevde parmağınızı ekrandan kaldırmadan menüleri seçme şansınız olmuyor.

Haptic Touch ilk çıktığı zamanlarda yazılımsal olarak kısıtlanmış gibi görüntüsü vardı. 3D Touch teknolojisi WhatsApp, Instagram, Twitter, Facebook ve Instagram gibi uygulamaları desteklerken Haptic Touch ilk çıktığı zamanlarda bu gibi bazı önemli uygulamaları desteklemiyordu. Fakat Haptic Touch artık 3D Touch’a çok benzer birçok işlev sunabiliyor. Günümüzde Haptic Touch, Apple’ın yerel uygulamalarının çoğunu ve birkaç üçüncü taraf uygulamasını da desteklemektedir.

İlginizi Çekebilir: Dokunmatik Hassasiyeti Azaltma

Dokunsal Dokunuşun Hassasiyeti Nasıl Değiştirilir?

Haptic Touch için hızlı veya yavaş olmak üzere iki hassasiyet seçeneği vardır. Böylece bir simgeye uzun süre basmadan, kısayol menülerini daha hızlı sunabilmektedir.

  iPhone Kaç GB Nasıl Anlaşılır?

Dokunsal Dokunuşun hassasiyetini değiştirmek için Ayarlar> Erişilebilirlik> Dokunma> Dokunsal Dokunma> Hızlı veya Yavaş Seç adımlarını takip edebilirsiniz.

iPhone Dokunmatik Hassasiyeti

iPhone Ön Cam Değişimi Fiyatları

iPhone 6160 TL
iPhone 6 Plus180 TL
iPhone 6s190 TL
iPhone 6s Plus200 TL
iPhone 7 Cam220 TL
iPhone 7 Plus250 TL
iPhone 8300 TL
iPhone 8 Plus350 TL
iPhone X600 TL
iPhone XS600 TL
iPhone XS Max800 TL
iPhone SE129 TL
iPhone XR700 TL
iPhone 4149 TL
iPhone 4s149 TL
iPhone 5150 TL
iPhone 5c150 TL
iPhone 5s150 TL
iPhone 11800 TL
iPhone 11 Pro850 TL
iPhone 11 Pro Max900 TL
iPhone 12 Mini1500 TL
iPhone 121500 TL
iPhone 12 Pro1500 TL
iPhone 12 Pro Max1500 TL

 

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir