iPhone 8 Ekran Değişiminde Işık Sensörü Sorunu

Blog sayfasına dönün
iPhone 8 Ekran Değişiminde Işık Sensörü Sorunu

iPhone 8 Ekran Değişiminde Işık Sensörü Sorunu

ALS “Ortam ışığı sensörü” anlamına gelir. Temel olarak, iPhone’un ortam ışığı seviyelerini tespit etmek için kullandığı sensördür, iPhone ardından ekranın parlaklığını bu koşullara uyacak şekilde ayarlar. Çoğu kişi günlük kullanımda ekran parlaklığının otomatik olarak ayarlandığını bile fark etmez.

Bir iPhone X, 8 veya 8 Plus’ta ekran değişimi yaptırırsanız ışık sensörü devre dışı kalır. Yani ALS sensörü ve otomatik parlaklık ayarı çalışmayı durduracaktır. Değişimin orijinal ekranla olup olmadığı veya kopya ekran olması fark etmez. Hatta tüm montajı başka bir iPhone’dan gelen ekranla (ALS sensörü dahil) değiştirseniz bile sensör yine de çalışmaz.

Bunun nedeni iOS önyükleme yaparken ekranın seri numarasını araması ve bunu fabrikada kalibre edilen numarayla karşılaştırmasıdır. Eşleşmezlerse ALS sensörü devre dışı kalır.

Bu kontrolün yalnızca önyükleme işlemi (cihaz açılırken) gerçekleştiği bilinmektedir, çünkü telefon önyüklemeyi bitirdikten sonra ekran değişimi yapılırsa cihaz baştan başlatılana kadar ışık sensörü çalışacaktır. Ancak batarya riski nedeniyle bu işlemi elbette önermiyoruz.

iPhone 8 Ekran Değişimi

Sorunun Çözümü

Başta Apple dışında kimse bu konuda hiçbir şey yapamazdı ancak seri numarası ve kalibrasyon verilerini bir ekrandan diğerine aktarabilen özel cihazlar sayesinde artık CepMarket gibi servislerde ışık sensörü problemini çözüyoruz. CepMarket servisimiz 14 yılı aşkın süredir Kadıköy’de telefon ekran değişimi yapıyoruz.

CepMarket Kadıköy Servis Mağazamız

25 Eylül 2020 – Kadıköy Telefon Servis Fiyatları

Model ve TamirFiyat
iPhone 6S Batarya Değişimi199 TL
iPhone 11 Pro Max Ekran Değişimi2700 TL
iPhone X Arka Cam Değişimi399 TL
iPhone 7 Plus Batarya Değişimi249 TL
iPhone 8 Plus Ön Cam Değişimi350 TL
iPhone 6s Plus Ekran Değişimi229 TL

Bu gönderiyi paylaş

Sormak İstediğiniz Bir Şey Mi Var ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog sayfasına dönün