Hızlı Şarj Cihazı

Hzılı şarj cihazı

Hızlı Şarj Cihazı

Hızına yetişmekte zorlandığımız günlük hayatımızda, telefonlar da bu koşturmadan nasibini aldıkları için günde birden fazla defa şarj etmek zorunda kalabiliyorduk. Günümüzde geniş ekranlara sahip akıllı telefonların daha güçlü bataryalarını şarj etmek ise daha da uzun bir zaman almaktadır. Hızlı şarj cihazı gerekliliği işte tam da bu noktada ortaya çıkmıştır.

Hızlı Şarj İşlemi

Hızlı şarjı cihazının özetle ne yaptığını anlatmak gerekirse; hızlı şarj, bir telefonun piline gönderilen watt (W) sayısını artırmaktır. Temel bir USB bağlantı noktası, bağlı cihaza 2,5 W gönderir ve daha hızlı şarj cihazları bu miktarı artırır. Mevcut nesil cihazlar, genellikle kutudan çıktığı anda 15 W güç prizlerine sahiptir. Bazı üreticilerin 50W, 80W ve 100W şarj cihazları mevcuttur.

Hızlı şarjın hayatımıza girmesiyle birçok marka telefon, pilin yüzde 50-80’ini yarım saat içerisinde şarj edebilme özelliğine sahip oldu. Bir pilin şarj etme hızının zaman içinde giderek azaldığını görmek mümkündür.

  Samsung Garanti Sorgulama

Aslında hızlı şarjın bataryaya etkisini tam tersi niteliğinde yani bataryaların ömrünü kısaltacak özellikte olduğunu söyleyebiliriz.  Bunun nedeni piyasadaki bataryaların özelliklerinin her batarya için kısa zamanda yüksek akımdan elektron toplamak için uygun olmamasından kaynaklanıyor. Dolayısıyla bu detayın özellikle uzun süre cihaz kullanmak isteyen kullanıcılar tarafından göz ardı edilmemesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone Telefon Şarj Aleti Kaç Amperdir?

Şarj İşleminin Aşamaları

Şarj işlemi üç aşamada gerçekleşmektedir.

Sabit Akım: Gerilim, zirveye doğru yükselirken, akım yüksek bir seviyede sabit kalır. Bu aşamada, cihaza hızlı bir şekilde çok fazla güç iletilir.

Doygunluk: Bu aşamada, voltaj zirveye ulaşır ve akım düşer.

Damlama / Tepeleme: Bu aşamada ise pil tamamen şarj edilmiştir. Telefon pili tüketirken, güç yavaşça içeri girecek veya periyodik olarak düşük bir “doldurma” miktarını şarj edecektir.

Her işlemin gücü ve uzunluğu, hızlı şarj standardına bağlıdır. Standart, belirli bir cihaza, şarj cihazına ve güç çıkışına karşılık gelen yerleşik bir şarj işlemidir. Farklı üreticiler, çıkışları ve şarj sürelerini değiştirebilen çeşitli şarj standartları geliştirir.

  Arızalı Telefon Satın Alan Servis

Apple iphone orjinal sahte şarj aleti nasıl anlaşılır ?

iPhone Şarj USB Entegre Değişimi Fiyatları

iPhone 5 TL
iPhone 5C TL
iPhone 5S TL
iPhone 6 Plus249 TL
iPhone 6249 TL
iPhone 6S Plus249 TL
iPhone 6S249 TL
iPhone 7 Plus349 TL
iPhone 7299 TL
iPhone 8 Plus399 TL
iPhone 8399 TL
iPhone 8399 TL
iPhone SE TL
iPhone X799 TL

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir