Ekran Dokunulmadığı Halde Tepki Veriyor

Ekran Dokunulmadığı Halde Tepki Veriyor

Ekran Dokunulmadığı Halde Tepki Veriyor

Ekran dokunulmadığı halde tepki veriyor, bir yerlere dokunulmuş gibi davranıyor veya yanlış yerlere dokunuyorsa buna “ghost touch” yani hayalet dokunuş deniyor. Eğer telefonunuzun ekranında böyle bir sorunla karşılaşıyorsanız bu muhtemelen yazılımsal değil, donanımsal bir sorundur.

Hayalet Dokunuş Çözümü

Genel olarak, kendi kendine dokunma sorununun en yaygın olarak iPhone X’i etkilediği görülmektedir. Öyle ki Kasım 2018’de Apple, iPhone X’in dokunmatik ekranını etkileyen bazı sorunlar olduğunu kabul etti ve etkilenen müşterilere ücretsiz onarım sağlayacağını açıkladı. Ayrıca Moto G4 Plus, hayalet dokunuşla ilgili pek çok sorun bildirdi ve bazı eski OnePlus aygıtlarında da sorun vardı.

Bu sorunun çözümü için bazen cep telefonunuzu yetkili servise göndermeniz gerekse de cihazın garantisi mevcut değilse, bir dizi hızlı çözümü deneyebilirsiniz. Bu çözümleri yazımızda sizlere aktaracağız.

İlginizi Çekebilir: Note 8 Ekranda Klavye İzi

Hayalet dokunuş Çözümü İçin Yapmanız Gerekenler

  • Dokunmatik ekranı temizleyin: İşe dokunmatiği etkileyecek tüm kirleri ve tozları ekrandan silerek başlayabilirsiniz. Cihazınızın dokunmatik ekranını temizlemek için önce kapatın ve bağlı olan tüm kabloları çıkarın. Ardından tüy bırakmayan yumuşak bir bezi ılık suyla hafifçe ıslatın. Ekranı bir ucunda diğerine itinayla silin. Hiçbir yerden cihazın su almadığından emin olun. Ayrıca herhangi bir ev temizleyicisi, aşındırıcılar veya hidrojen peroksit içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Aksi takdirde cihazın üzerindeki dayanıklı kaplamanın aşınmasına sebep olabilirsiniz.
  • Ekran koruyucunuzu çıkarın: Ekran koruyucular yararlı olsalar da bazen dokunmatik ekranın bozulmasına neden olabilirler. Bu sebeple hayalet dokunuş sorunu için koruyucuyu çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ekran koruyucuyu dikkatli bir şekilde bir köşeden başlayıp yavaş yavaş ekrandan çıkartın. Bu işlem telefon ekranının kendi kendine tepki verme sorununa son verebilir.
  • Cep telefonun kılıfını çıkarın: Eğer standardın dışında bir kılıf kullanıyorsanız, bu kılıf telefonunuzun dokunmatiğini etkiliyor olabilir. Bunu anlamak için kılıfınızı çıkarın ve işe yarayıp yaramadığını kontrol edin.
  • Cihazınızı yeniden başlatın: Çoğu elektronik eşyada olduğu gibi cep telefonlarında da cihazı kapatıp açmak yani yeniden başlatmak sorunu çözmeye yeterli olabilir.
  • Yazılımı güncelleyin: Buraya kadar sunduğumuz öneriler işe yaramadıysa cihazınızı güncellemeniz gerekebilir. Çünkü belki de problem, yazılımsal kaynaklıdır.
  • Fabrika ayarlarına sıfırlayın: Cihazınızı sıfırlayarak hayalet dokunuş sorununu kökten çözme şansınız da olabilir.
  iPhone Ön Kamera Açılmıyor

Tüm bu çözüm yollarını denediyseniz ama hayalet dokunuş devam ediyorsa Cep Market olarak hayalet dokunuş sorununu çok kısa sürede çözebiliriz. Sorun devam ettiği takdirde, ekran değişimi gerekli demektir. Bu işlemi de Cep Market’te kolayca yaptırma şansınız var. Ekran değişimi ortalama 1 saatte tamamlanmaktadır. Ekran değişiminde sadece A kalite ya da OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) parçalar kullanılmaktadır.

Cep telefon ekranda mürekkep dağılması nasıl geçer ?

iPhone Ekran Değişimi Fiyatları

Apple iPhone 4149 TL
iPhone 4S149 TL
iPhone 5150 TL
iPhone 5c150 TL
iPhone 5s150 TL
iPhone 6200 TL
iPhone 6 Plus229 TL
iPhone 6s200 TL
iPhone 6s Plus229 TL
iPhone 7250 TL
iPhone 7 Plus279 TL
iPhone 8240 TL
iPhone 8 Plus299 TL
iPhone 8 Plus Kırmızı TL
iPhone 11999 TL
iPhone 11 Pro2500 TL
iPhone 11 Pro Max3250 TL
iPhone 11 Pro Max Red Product TL
iPhone 11 Pro Red Product TL
iPhone 11 Red Product TL
iPhone 123300 TL
iPhone 12 Mini3400 TL
iPhone 12 Pro3500 TL
iPhone 12 Pro Max4250 TL
iPhone SE 2 20201400 TL
iPhone SE150 TL
iPhone X1450 TL
iPhone X OLED799 TL
iPhone XR1599 TL
iPhone XS1099 TL
iPhone XS Max1699 TL
  Huawei Dokunmatik Tamiri Ne Kadar?

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir