Telefon Kamera Siyah Ekran Gösteriyor Nasıl Düzeltilir?

Telefon Kamera Siyah Ekran Gösteriyor Nasıl Düzeltilir?

Akıllı telefonların en büyük özelliklerinden biri olan kameralar kolay bozulabilen teknolojik aksamlardır. Bu bozulmalar yazılım ya da donanım kaynaklı bozulmalar olabilir. Telefon kamera siyah ekran gösteriyor sorunu ise çoğunlukla donanım kaynaklı bir problem olarak karşımızda çıkmaktadır. Android ya da iOS cihazınızda bu hatayı almadan önce aşağıdaki durumlardan birini yaşamış olabilirsiniz.

 • Telefon yüksek bir yerden düşmüş olup kamera kısmına sert bir darbe almış olabilir.
 • Günlük kullanımda anahtar, kalem gibi bir eşya telefonunuzun kamera kısmına çarparak ya da çizerek hasar vermiş olabilir.
 • Bazı telefonların kasasında yamulma görüldüğü için telefonun üzerine oturulduysa kamera da problem yaşanabilir.
 • Telefonda aşırı ısınma olduysa bu ısınma kamera sağlığını kötü etkilemiş olabilir.
 • Telefonun lensi kirlenmiş olabilir. Kamera camı değişimi
 • Telefonda kötü amaçlı bir yazılım kamerayı kullanmanızı engelliyor olabilir.
 • Kamera başka bir uygulama tarafından arka planda kullanıyor olabilir.

Telefonunuz yukarıdaki durumlardan en az birini yaşadıysa kamerada siyah ekran görme sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Telefon kamera siyah ekran gösteriyor sorunu tecrübeli bir firma tarafından hassas bir şekilde tamir edilmesi gereken bir arızadır. Bu tamiri Cep Market 14 yılı aşkın tecrübesi ile en iyi şekilde yaparak telefonunuzun kamerasını eski sağlığına kavuşturmaktadır.

Akıllı telefonlarda görülen bu sorunun giderilmesi için telefonun lensi ve merceğinin temizlenmesi gerekebilir ve bu işlem hassas bir işlemdir. Günümüzde 3-4 kameralı telefonlar bulunduğundan dolayı bu arızanın çözümü daha da zorlaşmıştır. Çünkü sorunun tespit edileceği kamera sayısı artmıştır.

Telefon öncelikle parçalarına ayrılır. Parçalarına ayrılan telefonun kamerasının bütün bağlantıları sökülerek kamera alınır ve kamera üzerinde işlem yapılır. Duruma göre temin edilirse kamera değişimi yapılabilir. Sorun donanımsal değil de yazılımsal ise kullanıcının kendi başına yapabileceği bazı çözümler bulunmaktadır.

  Cep Telefonu Anakart Tamiri Nasıl Yapılır?

Öncelikle kamera dâhil bütün uygulamalar güncellenmelidir. Güncelleme sonrası telefon kapatılıp açılmalıdır. Eğer sorun gitmedi ise telefonun yazılım güncellemesi yapılabilir. Sorun gitmemekte ısrar ediyorsa kameranın önbelleği ve verileri temizlenmelidir. Eğer kamera hala siyah ekran sorunu veriyorsa ya depolama alanınız doludur ya da sorun donanım kaynaklı bir sorundur.

İlginizi Çekebilir: Telefonun Ön Kamerası Çalışmıyor

Telefon kamera siyahekran gosteriyor nasilduzeltilir

Samsung Telefonda Kamera Açılmıyor, Çözümü Nedir?

Samsung telefonlarda sık sık rastlanılan Samsung telefonda kamera açılmıyor sorununun meydana gelmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Bu sorunu yaşayan kişiler ya bazı uygulamalarda ya da telefondaki tüm uygulamalarda kamerayı açamamaktadır. Bu da akıllı telefonların en çok kullanılan özelliği kameraların devre dışı kalarak telefonu işlevsiz bir alet kılmaktadır. Buna benzer durumlarda kamera camı değişimi gerekebilmektedir.

Bu tür bir sorunda arıza kaynağının yazılım kaynaklı mı yoksa donanım kaynaklı mı olduğunu tespit edip ona göre arıza giderme işlemi uygulanmaya başlanmalıdır. Cep Market 14 yıllık tecrübesi ile Samsung telefonda kamera açılmıyor sorununun tespitini hızlıca yaparak bu sorunu çözüme kavuşturabilir. Sorun çözüldükten sonra Samsung telefonunuzda kamerayı istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Samsung telefonunuzda bu sorunun sebebi yazılım veya donanım kaynaklıdır. Eğer sorun yazılım kaynaklı ise aşağıdaki durumlardan biri bu sorunun sebebi olabilir.

 • Eğer kamera telefonunuzda sadece bir uygulamada çalışmıyorsa o uygulamayı güncel olmayabilir.
 • Sorun bütün kamerada ise kamera uygulamasının verilerinde ya da önbelleğinde sorun olabilir.
 • Android sürümünüz güncel olmayabilir.
 • Telefona kötü amaçlı bir yazılım girmiş olup kamerayı sürekli olarak kullanıyor olabilir.
 • Kamera başka bir uygulama tarafından kullanılıyor olabilir.
 • Smart Stay özelliği açık kalmış olabilir.
  iCloud Yedekleme Nasıl Yapılır?

Bu sorunları yaşıyorsanız sorun yazılım kaynaklıdır. Telefonunuzdaki bütün uygulamaları güncelleyin ve telefonu kapatıp açın. Sorun hala giderilmedi ise kamera uygulamasının verilerini ve önbelleğini temizleyin. Sorun hala giderilmedi ise Android sürümünüzü güncelleyin. Cihazınızda virüs taraması yapın. Smart Stay özelliği açıksa kapatın. Eğer bunları uyguladıktan sonra bu sorunu yaşamaya devam ediyorsanız sorun yüksek ihtimalle donanım kaynaklıdır. Aşağıdaki durumlardan biri yaşandıysa bu donanım kaynaklı sorunun sebebi olabilir.

 • Telefon yüksek bir yerden düşmüş olabilir.
 • Telefonun kamerası darbe almış olabilir.
 • Telefon kamerası üzerine bir şey dökülmüş olabilir.
 • Telefonda aşırı ısınma görülmüş olup telefon kamerası zarar görmüş olabilir.

Bu tür bir durum yaşadıysanız kamerada yaşanan durum donanım kaynaklı demektir ve kamera değişimi gerekebilir. Donanımsal sorunların çözümü yazılımsal sorunlarda olduğu gibi kolay değildir. Dikkat ve tecrübe gerekmektedir. Eğer telefonunuzdaki sorunu Cep Market’e anlatırsanız en doğru çözümü uygulayarak telefonunuzu eski sağlığına kavuşturacaktır.

iPhone Xs Max orijinal Arka Kamera Değişimi Nasıl Yapılır ?

Arka Kamera Değişimi Fiyatları

iPhone 6 Plus450 TL
iPhone 6s Plus450 TL
iPhone 6s250 TL
iPhone 6200 TL
iPhone XS MAX750 TL
iPhone XS750 TL
iPhone XR750 TL
iPhone X950 TL
iPhone 8 Plus750 TL
iPhone 8750 TL
iPhone 7 Plus750 TL
iPhone 7550 TL
iPhone SE99 TL
iPhone 5s69 TL
iPhone 569 TL
Samsung Galaxy S8279 TL
Samsung Galaxy S8 Plus279 TL
Samsung Galaxy Note 8279 TL
Samsung Galaxy S9279 TL
Samsung Galaxy S9 Plus399 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir