Super AMOLED Ekran Değişimi Fiyatları

Super AMOELD Ekran Değişimi Fiyatları

Super AMOLED Ekran Değişimi Fiyatları

14 yılı aşkın tecrübemizle Cep Market olarak uzman teknisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilen Super AMOLED ekran değişimi işlemlerinde orijinal ekran ve parçalarla uygun fiyatlı ve güvenilir bir hizmet sunmaktayız.

Akıllı telefonlar AMOLED veya LCD ekranlara sahiptirler ve ikisinin de farklı avantajları bulunmaktadır. Samsung AMOLED ekranları tercih ederken, hatta bu teknolojiyi Samsung’un geliştirdiğini söyleyebiliriz, iPhone ise LCD ekranları tercih ediyor. Örnek vermek gerekirse Samsung Galaxy S ve Galaxy Note serisi Super AMOLED, Super AMOLED Plus, Full HD Super AMOLED ve Quad HD Super AMOLED ekranlarla gelmektedir.

AMOLED Ekran Nedir?

“Active Matrix Organic Light Emitting Diode” nin kısaltması olan AMOLED, “Aktif Matrisli Organik Işık Yayan Diyot” yani “Aktif Matris Organik LED”  anlamına gelmektedir. AMOLED ekranlar Organik LED’lerden yani OLED’lerden meydana gelmektedir. AMOLED ekranları en kolay tabirle, her piksel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşturuluyor diye açıklayabiliriz. Bu ekranlar diğer ekran türlerinin aksine arka aydınlatmaya gerek duymaz. Bu da koyu renklerin daha açık renkte gözükmesi problemine yol açmaz. Bu nedenle AMOLED ekranlarda saf siyah renkler vardır. Ayrıca yüksek kontrastlı canlı renklere şahit oluruz. Diğer bir özelliği ise tasarım olarak çok ince bir yapıya sahiptirler. Hızlı tepki süresi ve düşük güç tüketimine sahip olmaları, akıllı telefonlarda sıklıkla kullanılmalarına yol açmıştır. Ayrıca akıllı saatler, mobil cihazlar, tablet bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlarda da çokca kullanılan bir teknolojidir.

İlginizi Çekebilir: Super Amoled, IPS LCD, Retina Ekran Farklılıkları

AMOLED ve Diğer Ekranların Karşılaştırılması

AMOLED ekranlar ile LCD ekranları karşılaştırmak gerekirse AMOLED ekranların LCD’ye göre daha net ve keskin renkler sunduğunu söylemek mümkün. Bunun nedenlerinden biri de arka aydınlatmanın olmamasıdır. Parlaklık açısından LCD daha fazla avantaja sahip gözükse de AMOLED ekranların zaman içinde geliştirilmesiyle Super AMOLED ve Full HD Super AMOLED gibi versiyonlarının türedi. Bu durum  LCD ve AMOLED arasındaki parlaklık farkını iyice kapattı diyebiliriz.

  Ön Camı Kırık iPhone'un Sadece Cam Değişimi Daha Ucuzdur

AMOLED ekranların en olumsuz özelliklerinden biri Organik LED’lerden yani OLED’lerden meydana gelen AMOLED ekranlar, zaman içerisinde parlaklıklarını kaybederler. Bu sebeple daha kısa ömürlü bir ekran teknolojisi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat daha önce de belirttiğimiz üzere daha ince  yapıya sahip olmasıyla hatta belli açıya kadar kıvrılabilmesiyle de diğer ekranlar arasında önemli avantaja sahiptir.

Diğer bir konu ise şarj süreleri hakkında. Şarj süresi bir akıllı telefonun özellikleri arasında büyük öneme sahip desek herhalde abartmayız. AMOLED ekran, arka aydınlatma olmadığı için, yani siyah bölgeleri karartmak yerine pikselleri kapatarak kararttığı için LCD ekranlara kıyasla daha az enerji tüketmektedir.

Super AMOLED ekran nedir?

Super AMOLED ekranlar Super sıfatını nasıl aldı diye soracak olursanız, öncelikle tek panel kullanıldığı için diyebiliriz. Oysa standart AMOLED ekranlarda ek bir dokunmatik katman daha vardır. Super AMOLED ekranlardaki tek katman yapısının avantajlarına aşağıda değiniyoruz.

  • Ek bir katman olmaması ekranın kalınlığını düşürüyor. Daha ince bir ekran da telefonun daha ince olmasını sağlıyor.
  • Daha az ısı tükettiği için daha az enerji tüketiyor.
  • Ek bir katman olmadığı için ekranların daha hassas olmasını sağlıyor. Böylelikle ekran dokunma algılamada çok daha hızlı ve başarılı oluyor.
  • Renkler çok daha canlı, hareket çok daha net görünüyor.

Super AMOLED Ekran Tipleri

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere AMOLED teknolojisini Samsung markası geliştirmiştir. Günümüzde bazı üretici fimaların cihazlarında belli özelliklere sahip Super AMOLED ekranlar için ek ihtiyaçlar vardır. Örneğin HD Super AMOLED ekranı ele alırsak, bu ekran Samsung’un 1280×720 veya daha yüksek çözünürlüğe sahip akıllı telefonlar için ürettiği bir Super AMOLED ekran türüdür.

  Samsung Dış Cam Değişimi

Bir diğeri ise  Super AMOLED ekranlara kıyasla daha parlak ve daha yüksek çözünürlüklü olan Motorola’nın Super AMOLED ekranı. Bu tip ekranlarda bulunan PenTile teknolojisi pikselleri keskinleştirmektedir. Kısaca her markanın kendi Super AMOLED ekranını ürettiğini söyleyebiliriz. Bunlar arasında LED Plus, HD Super AMOLED Plus, Full HD Super AMOLED ve Quad HD Super AMOLED gibi ekran türleri bulunuyor.

Super AMOLED Ekran Değişimi Nasıl Yapılır?

Super AMOLED ekran değişimi LCD ekran değişimine göre daha uzun süren, toplamda 2-3 saatlik bir işlemdir. Bunun nedeni Super AMOLED ekranlar daha yüksek maliyetlidir ama ekran değişimi işlemi görüntü kalitesi kaybı oluşmadan daha ekonomiktir. Super AMOLED ekran, arka ışık gerektirmediği için değişim işlemi çok daha kolay yapılabilmektedir. Super AMOLED ekran değişimi işleminde, ekranın üzerindeki hasarlı camı yeni cam ile değiştiriyoruz. Ardından UV ışıkla kürlenen optik berraklıktaki sıvı yapıştırıcıyı üzerine sürüyoruz.

Cep Market’te Super AMOLED ekran değişimini optik berrak bir yapıştırıcı olan OCA kullanarak yapıyoruz. OCA, LOCA tabanlı Super AMOLED ekran değişimi işlemine göre daha yüksek kalitededir. Bu sebeple müşteri memnuniyeti seviyesi daha fazladır.

Orijinal Ekran ve Yan Sanayi Ekran Arasındaki Fark, Hangisi Daha Sağlam ?

Super AMOLED Ekran Değişimi için Desteklenen Bazı Modeller

Samsung Galaxy Note 20
Realme X2 Pro
Lenovo Moto Z
Lenovo P2
Samsung Galaxy S20 FE
Meizu Pro 7
Reeder P10S
Samsung Galaxy Z Fold2
Oppo Reno 4 Lite
Meizu Pro 7 Plus
Asus ZenFone 3 Deluxe
Prestigio MultiPhone 7557 Grace
BlackBerry Z30
Huawei Ascend P1
vivo iQOO
Samsung Galaxy Note 10 Lite
Doogee Mix
Vivo NEX Dual Display Edition
Meizu 17 Pro
Samsung Galaxy S10 Lite

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir