iPhone 6 Dokunmatik Entegresi – iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi En İyi Nerede Yapılır?

Hemen AraYol Tarifi AlWhatsApptan Yaz

Kargo Cepmarket

iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi

Dokunmatik entegreleri iPhone 6‘larda sıkça arızalanan bir bileşen olarak karşımıza çıkıyoruz. Biz de bu yazımızda tam olarak bununla ilgili konuşmak istiyoruz. Problem genellikle kendini ekranda dalgalanmalar oluşmasıyla belli ediyor. İlk bakışta sorunun ekrandan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu anlaşılır zira sıradan bir kullanıcının ilk bakışta problemin merkezinde dokunmatik entegresinin olduğunu düşünmesi biraz zor.

Birçok kullanıcı önce ekran değişimine gitmeyi dener ancak bundan sonuç alamaz. Günün sonunda iPhone 6 dokunmatiğe cevap vermeyen işe yaramaz bir cihaz haline gelir. Bu tür problemler ‘Touch IC‘ adınaki dokunmatik entegresinin hasar görmesinden kaynaklanıyor. Biz CepMarket ekibi olarak bu sorunu kolay ve hızlı bir şekilde çözüyoruz.

iphone 6 dokunmatik entegresi değişimi

Dokunmatik Entegresi Değişimi ve Ücretler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iPhone 6’da dokunmatik entegre hasar alırsa ekranın üst kısmında gri şeritler görmeye başlarsınız. Ancak hepsi bununla sınırlı değil. Bazen dokunmatik geç yanıt verebilir ya da tümüyle yanıt vermeyi bile kesebilir. Bu durumda bazen çalışıp bazen duran dokunmatiği düzeltmek için ekranı kapatıp açmak sorunu geçici olarak giderebilir. Bazı cihazlar baştan başlatılmayı bile isteyebilir.

iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi

Ancak daha fazla aramanıza gerek yok çünkü CepMarket olarak sorunun kaynağını oldukça iyi biliyoruz. iPhone 6’da dokunmatik entegre Touch IC olarak geçer ve telefonda kullanılan yumuşak alüminyum materyalden dolayı kolayca hasar alabilir. Materyal iPhone 6’nın en kolay durumlarda bile kolayca bükülmesinin önüne geçemiyor. Bu da çoğunlukla dokunmatik entegrenin hasar almasıyla sonuçlanıyor. Sorunu ortadan kalırmak için cihazdaki iki çipin değiştirilmesi gerek. Bunlar U2402 ve U2401 numaralı Meson ve Cumulus çipleri.

 

 

iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi

ModelÜrün & HizmetÜcreti
iPhone 6
Dokunmatik Entegresi Değişimi 400 TL
iPhone 6
Ön Cam Değişimi 160 TL
iPhone 6
Batarya Değişimi 139 TL
iPhone 6
LCD Ekran Değişimi 140 TL

Sorunun Dokunmatik Entegresinden Kaynaklandığı Nasıl Anlaşılır?

Apple için bu problem yeterince ciddiye alınmaya değer değil. Zira şirket hiçbir zaman hatasını kabul etmeyi seçmedi. Çünkü dokunmatik entegresinin çalışmaması aslında iPhone 6’larda sıkça karşılaşılan bir durum. Kullanılan yumuşak alüminyum materyal telefonun bükülmesini önleyemiyor ve sonuç olarak dokunmatik çiplerine zarar veriyor. Bunun anlamanın birkaç kolay yolu var:

  • Dokunmatik cevap vermiyorsa,
  • Yanıt süreleri uzadıysa,
  • Dokunmatik zaman zaman çalışmıyorsa,
  • Dokunmatik yalnızca belli alanlarda işliyorsa,
  • Ekran yanıp sönüyor ya da titremeler oluşuyorsa,
  • LCD değiştikten sonra bile beyaz şeritlerle karşılaşılıyorsa,

Dokunmatik entegresinin değişmesi gerekiyor demektir.

iPhone 6’da Dokunmatik Entegresinin Tamiri

CepMarket ekibi olarak sorunun mantık kartından (logicboard) kaynaklandığını tespit edersek kolayca değişimini yapıyoruz. Söz konusu tamirde LCD ekran veya cam sayılaştırıcını değişmesi gerekmiyor. Yoğunluğa göre tamir 1 saatten biraz fazla zaman alıyor. Tamirden sonra mantık kartının düzgünce çalıştığını anlamak için test ediyoruz.