Dokunmatik Entegresi

  Ürün ResmiÜrün AdıTamir Fiyatı
  iPhone Dokunmatik Entegresi Değişimi
  iPhone Dokunmatik Entegresi Değişimi299 1.000 
  iPhone 6 Plus Dokunmatik Entegresi Değişimi
  iPhone 6 Plus Dokunmatik Entegresi Değişimi400 
  iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi
  iPhone 6 Dokunmatik Entegresi Değişimi400 

  Dokunmatik Entegresi Değişimi En İyi Nerede Yapılır?

  Dokunmatik entegreleri iPhone 6’larda sıkça arızalanan bir bileşen olarak karşımıza çıkıyoruz. Biz de bu yazımızda iPhone 6 dokunmatik entegresi değişimi en iyi nerede yapılır hakkında konuşmak istiyoruz. Problem genellikle kendini ekranda dalgalanmalar oluşmasıyla belli ediyor. İlk bakışta sorunun ekrandan kaynaklandığı düşünülüyor. Bu anlaşılır zira sıradan bir kullanıcının ilk bakışta problemin merkezinde dokunmatik entegresinin olduğunu düşünmesi biraz zor.

  Birçok kullanıcı önce ekran değişimine gitmeyi dener ancak bundan sonuç alamaz. Günün sonunda iPhone 6 dokunmatiğe cevap vermeyen işe yaramaz bir cihaz haline gelir. Bu tür problemler ‘Touch IC’ adınaki dokunmatik entegresinin hasar görmesinden kaynaklanıyor. Biz Cep Market ekibi olarak bu sorunu kolay ve hızlı bir şekilde çözüyoruz.

  Entegresi Değişimi

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iPhone 6’da dokunmatik entegre hasar alırsa ekranın üst kısmında gri şeritler görmeye başlarsınız. Ancak hepsi bununla sınırlı değil. Bazen dokunmatik geç yanıt verebilir ya da tümüyle yanıt vermeyi bile kesebilir. Bu durumda bazen çalışıp bazen duran dokunmatiği düzeltmek için ekranı kapatıp açmak sorunu geçici olarak giderebilir. Bazı cihazlar baştan başlatılmayı bile isteyebilir.

  Ancak daha fazla aramanıza gerek yok çünkü Cep Market olarak sorunun kaynağını oldukça iyi biliyoruz. iPhone 6’da dokunmatik entegre Touch IC olarak geçer ve telefonda kullanılan yumuşak alüminyum materyalden dolayı kolayca hasar alabilir. Materyal iPhone 6’nın en kolay durumlarda bile kolayca bükülmesinin önüne geçemiyor. Bu da çoğunlukla dokunmatik entegrenin hasar almasıyla sonuçlanıyor. Sorunu ortadan kalırmak için cihazdaki iki çipin değiştirilmesi gerek. Bunlar U2402 ve U2401 numaralı Meson ve Cumulus çipleri.

  Sorunun Dokunmatik Entegresinden Kaynaklanması

  Apple için bu problem yeterince ciddiye alınmaya değer değil. Zira şirket hiçbir zaman hatasını kabul etmeyi seçmedi. Çünkü dokunmatik entegresinin çalışmaması aslında iPhone 6’larda sıkça karşılaşılan bir durum. Kullanılan yumuşak alüminyum materyal telefonun bükülmesini önleyemiyor ve sonuç olarak dokunmatik çiplerine zarar veriyor. Bunun anlamanın birkaç kolay yolu var:

  • Dokunmatik cevap vermiyorsa,
  • Yanıt süreleri uzadıysa,
  • Dokunmatik zaman zaman çalışmıyorsa,
  • Dokunmatik yalnızca belli alanlarda işliyorsa,
  • Ekran yanıp sönüyor ya da titremeler oluşuyorsa,
  • LCD değiştikten sonra bile beyaz şeritlerle karşılaşılıyorsa,

  iPhone 6 dokunmatik entegresi değişimi gerekiyor demektir.

  Dokunmatik Entegresinin Tamiri

  Cep Market ekibi olarak sorunun mantık kartından (logicboard) kaynaklandığını tespit edersek kolayca değişimini yapıyoruz. Söz konusu tamirde LCD ekran veya cam sayılaştırıcını değişmesi gerekmiyor. Yoğunluğa göre tamir 1 saatten biraz fazla zaman alıyor. Tamirden sonra mantık kartının düzgünce çalıştığını anlamak için test ediyoruz.