iPhone Ön Cam Değişimi Nedir?

iPhone On Cam Degisimi Nedir

iPhone Ön Cam Değişimi Nedir?

Akıllı telefonların ekranları camdan üretildikleri için oldukça hassastırlar. Maalesef neredeyse her iPhone kullanıcısının karşılaşabileceği sorunlardan biri de şüphesiz yere düşme ya da darbe alma sonucu ekran ya da ön cam kırılmasıdır. Bunda birçok telefonda olduğu gibi iPhone telefonlarda da belirgin bir biçimde artan ekran gövde oranının kullanıcılara hem iyilik hem de kötülük yapmasının da payı olmaktadır. Zira cihazda kullanılan Sapphire cam koruyucu her ne kadar son teknoloji bir ürün olsa da hala bir ekranda tam koruma sağlamak için yeterli değil. Dolayısıyla kullanıcıların iPhone kullanırken ekstradan dikkatli olmaları gerekmektedir. Alınan her türlü tedbire karşı ekranları kırılan kullanıcılar, ekran tamiri için Cep Market gibi tecrübeli servislere başvurmaktadırlar.

iPhone ön cam değişimi nedir sorununun cevabını açmak gerekirse; kullanıcılar cihazlarındaki ekran kırılması, ön cam çatlaması veya ekran çatlaması durumunda ekran değişimi talebinde bulunabilmektedir. iPhone ekranınızın sadece ön camı kırık veya  ön cam çatlaması benzeri bir hasarınız varsa komple ekran değişimi yaptırmanıza gerek yoktur. iPhone telefonlarda ekran ve ön cam ayrılabilmekte ve ön cam tek başına değişebilmektedir. iPhone dokunmatik alanda ve ekranın diğer özelliklerinde bir sorun yaşamıyorsanız, yalnız ön cam değişimi ile ekran onarımı yaptırabilirsiniz. Ön cam değişimi sonrasında cihazınızın kendi orijinal ekranını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlem ekran değişiminden daha düşük maliyetlidir.

iPhone Ön Camı Nasıl Değiştirilir?

iPhone telefonların dış ekranları ne yazık ki çizilmelere karşı oldukça dayanıksızdır. Bu sebeple iPhone telefonların ön camlarında çatlama, kırılma ve buna benzer hasarlar çok sık yaşanmaktadır. 2006 yılından bu yana iPhone tamirleri yapan bir teknik servis olarak sayısız iPhone cam onarım işlemi yaptığımızı söyleyebiliriz. iPhone ön cam değişimi süresi ise 2 ila 3 saat arasında değişmektedir.

Akıllı telefon ekranlarının yapısı gereği iç ekran ve ön cam birbirine yapışık haldedir. Ekranın dış tarafındaki ön cam kırıldığında makineler yardımıyla ekrandan ayrılarak yeni cam, yine makineler yardımıyla iç ekrana yapıştırılmaktadır. iPhone cihazların ekranlarının fabrikadaki üretimi de bu şekilde gerçekleştirilmektedir.

Cam yenilemesinde kullanılan malzemeler orijinaldir, yan sanayi cam kullanılmamaktadır. Ön cam değişimi işlemi, önce ısı ve sonrasında soğutma cihazları ile tamamlanmaktadır. Cam değişimi işleminde teknisyenlerimizin kullandığı son teknoloji Buz Makinesi gibi ekipmanlar sayesinde tüm işlem risksiz ve daha hızlı hale gelmektedir.

Samsung Markasında Ön Cam Değişimi Yapılabilir mi?

Samsung cep telefonlarda da tıpkı iPhone telefonlarda olduğu gibi sadece ön cam değişimi yapılabilmektedir. Cam değişimi sonrasında cihazınızın kendi orijinal ekranını kullanılmaya devam edebilirsiniz. Ön cam değişiminde cihazınızdaki veriler silinmez, herhangi bir kayıp yaşamazsınız. Cam değişimi sonrasında cihazın performansında herhangi bir değişiklik yaşanmamaktadır. Telefonunuzun kozmetik görünümünde de herhangi bir deformasyon olmadığı için cam değişimi yapıldığı belli olmamaktadır.

Samsung’un ekranlarını koruyan Gorilla Glass şimdiye kadar üretilmiş en dayanıklı ön camlar arasında yer almaktadır. Cam değişimleri genellikle markalar tarafından garanti kapsamına alınmaz o nedenle kullanıcıların Samsung telefonlarda ön cam değişimi için ne yapmaları gerektiğini bilmeleri önemlidir. Orijinal cam değişimleri genellikle pazar fiyatının üzerinde olduğundan kullanıcılar Cep Market gibi üçüncü partilere yönelmektedirler.

İlginizi Çekebilir: Telefon Dış Cam Değişimi

Cep Telefonlarında Ön Cam Değişimi Neyi İfade Etmektedir?

Cep telefonlarında ön cam değişimi işlemi, ekranın sağlam olduğu ön camın zarar gördüğü durumlarda yapılır. Ön cam değişiminde cihaza herhangi bir işlem yapılmadan, sadece ekrana yönelik bir müdahaleyle ekranla camın birbirinden ayrılarak tekrar yeni cam takılmaktadır. Ön cam değişimi sonrası ekran parlaklığı, renk gaması, resim kalitesi, dokunmatik hissi veya hassasiyeti değişmeyerek ilk günkü gibi orijinal kalmaktadır.

  iPhone 11 Ekran Değişimi Kadıköy

Cep Market’e ekran ya da ön cam değişimi için ulaştırdığınız iPhone cihazınız öncelikle arıza tespit işlemine girer. Bu işlemde ekranda mı camda mı hasar var ve bu hasarın nasıl giderileceği belirlenir. Örneğin sadece ön camda oluşan çizik, çatlak ya da hafif kırıklar için ekran değişimi gerekmeden ön cam değişimi yeterli olabilirken,  ekranın diğer özelliklerinde problem olması durumunda ise ekran değişimi gerekebilmektedir. Kısaca iPhone ön cam kırılmış ya da çatlamışsa, biraz daha şanslısınız çünkü cam değişimi ekran değişimi işlemine göre daha düşük maliyetli olmaktadır. Yalnız bazı durumlarda hasarın derecesine göre iPhone cam ve ekran değişimi birlikte yapılabilmektedir.

Ön Cam Değişimi Yaptırmak Faydalı mıdır Zararlı mıdır?

Piyasadaki teknik yeterliliği olmayan özel servisler, iPhone ön cam değişimi yapılamayacağını, mutlaka ekran değişimi gerektiğini söyleyebilir. iPhone ekranlar gerek özellikleri gerekse büyüklükleri açısından yüksek maliyetlidirler. Fakat eğer ekranınız kırılmadıysa veya sıvı teması gibi bir nedenden ötürü bozulmadıysa iPhone telefonunuza sadece ön cam tamiri yaptırabilirsiniz.

Ayrıca ön cam değişimi yapmayan, bunun ilerde sorun yaratacağını söyleyen teknik servisler, sağlam orijinal ekranınızı alarak cihazınıza yan sanayi ekran takmış olurlar. Bu nedenle ekranı çalışan iPhone telefonunuz için sadece ön cam değişimi yapabilen Cep Market gibi güvenilir teknik servislerle iletişime geçmenizi önermekteyiz.

Kırık Telefonda Ön Camı Değiştirmek Yeterli midir?

Apple yakın zaman önce iPhone çizildi, kırıldı veya çatladı gibi şikayetlerin önünü almak için ekranlarını Ceramic Shield adı verilen özel alaşımlı bir cam ile koruma altına almaya başladı. Bu gibi yeni teknolojiler sayesinde iPhone düştü ekran kırıldı, çatladı veya benzeri senaryolarla eskiye göre daha az karşılaşmaya başlayabiliriz. Tabii bu ekran veya camınız hiçbir zaman kırılmayacak anlamına gelmiyor. Ekranınız kırıldığında ilk kontrol etmeniz gereken, ekranın dokunmatiğinin çalışıp çalışmadığıdır. Çalışıyorsa ön cam zarar görmüş ama iç ekranınız sağlamdır. İç ekranınız sağlamken komple ekran değişimi yaptırmak zorunda değilsiniz.

Cep Market gibi üçüncü parti iPhone teknik servislerinde ön cam değişimi önce ön camın çıkartılması, ekran içindeki ve cihazdaki toz ve kirin arındırılması ve sonrasında yeni ön cam taktırma şeklinde olmalıdır. Böylece iPhone ön cam onarımı en uygun maliyet ile gerçekleştirilir. Ekran değişimi ücreti olmadan daha ucuz bir fiyat karşınıza çıkar.

Yanlış Bilgilere Aldanmayın

Ön cam çatlaması, kırık ya da çizilmesi gibi hasarlar başınıza geldiğinde aklınıza ilk gelen Apple yetkili servisine giderek ekran değişimi yaptırmak olabilir. Apple yetkili servisleri ön cam değişimi yapmazlar, direkt ön camı sökerek yerine yeni bir ekran takarlar. Bu oldukça pahalı bir işlemdir.

iPhone telefonunuzun sadece ön camında meydana gelen hasara rağmen etrafınızdan duyduğunuz veya internetten okuduğunuz yanlış bilgilere aldanmayın ve yanlış kararlar alarak ekran değişimine gitmeyin. Böyle bir durumda gerekmediği halde yeni bir ekran parası daha ödemek zorunda kalırsınız.

Araştırma Yaparken Kaynakları İnceleyin

iPhone ön cam değişimi için araştırma yaparken ulaştığınız bilgilerin güvenilir olup olmadığı önemlidir. Bunun için hem araştırma yaparken kaynakları inceleyin hem de farklı kanallardan da araştırma yaparak elde ettiğiniz bilgilerin geçerliliğini kontrol edin.

Çeşitli Ön Cam Değişimi Videoları İzleyin

Aklınızda ekran değişimi ve ön cam değişimi arasındaki farkın ne olduğu ile ilgili soru işaretleri olabilir. Buna ek olarak ön cam değişiminin nasıl yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu merakınızı gidermek için çeşitli ön cam değişimi videoları izleyin. Cep Market’in YouTube kanalındaki iPhone ön cam değişimi videolarını izleyebilirsiniz. Bu yolla uzman ekibimiz ve kullandıkları profesyonel ekipmanlar hakkında bilgi sahibi de olabilirsiniz.

  Garantisi Bitmiş iPhone Ekran Değişimi

Firmanın Güvenilir Olup Olmadığını Araştırın

Daha önce tanımadığınız bir yetkili servise ön cam değişimi için iPhone telefonunuz götürmeden önce kaç yıldır sektörde olduğu, orijinal yedek parça kullanıp kullanmadığı, tamir videoları ve müşteri yorumları hakkında mutlaka bilgi edinin. Sadece daha uygun fiyata ön cam değişimi yapıyorlar diye güvenilir olmayan firmalara telefonunuzu emanet etmeyin.

Şunu unutmayın ki ekran ve cam değişimini kapsayan ekran onarımı, bir akıllı telefona yapılan en kritik işlemlerden biridir. Hatalı işlemler cihazınızda geri dönüşü olmayan problemlere sebebiyet verebilir.

Garantiniz Varsa İşlemleri Yetkili Servislerde Yaptırın

Apple firmasının garanti şartlarına göre kullanıcılar, Apple ürünlerini normal koşullarda kullanmaları koşuluyla, satın aldıkları günden itibaren 2 yıl süreyle, malzeme ve işçilik kusurlarına karşı garanti hakkına sahiptirler. Garantiniz varsa işlemleri yetkili servislerde yaptırın. Fakat bu garantiin kullanıcı kaynaklı problemleri kapsamadığını unutmayın.

Diğer bir önemli konu ise Apple’ın aldığı yeni kararlar gereği artık Apple dışındaki mağazalarda yapılan ön cam değişimi de dahil olmak üzere tüm tamirler, garantiyi bozmaktadır.

Buna rağmen kullanıcılar, ön cam değişiminin garantiyi bozduğunu bile bile, uygun fiyatlı ön cam değişimi arayışına girmektedirler. Bu hususta genellikle tercih edilen Cep Market gibi işinde deneyimli ve uzman olan güvenilir teknik servislerdir. Hesabını bilen iPhone sahipleri, Cep Market gibi üçüncü parti iPhone onarımları yapan servislerde ekran ve ön cam değişimi yaptırmaktadırlar.

Kaskonun Ön Cam Değişimini Kapsamadığını Unutmayın

Çarpma, düşme veya herhangi başka bir dış etken yüzünden hasar alan cihazlar için yapılan telefon kaskosu hayat kurtarıcı olabilmektedir. Örneğin telefon ekranının kırılması gibi kullanıcı hatasıyla ortaya çıkan hasarlarda, kasko devreye girebilmektedir. Fakat maalesef kasko ön cam değişimini kapsamamaktadır. Bu sebeple eğer kaskonuz varsa veya yaptıracaksanız, kaskonun ön cam değişimini kapsamadığını unutmayın.

Eski Tarihlerde Yapılan Yorumları Baz Almayın

İtiraf etmek gerekir ki günümüzde kullanıcıların satın alma davranışlarını yönlendirmede müşteri yorumlarının büyük payı olmaktadır. iPhone ön cam değişimine ihtiyaç duymanız halinde ziyaret ettiğiniz sitelerdeki müşteri yorumlarının günümüz tarihine yakın olmasına dikkat edin ve eski tarihlerde yapılan yorumları baz almayın. Aksi takdirde araştırma yaptığınız telefonunuzun onarım bilgileriyle ilgili değişen bilgilerden haberdar olamayabilirsiniz.

Güncel Telefon Ön Cam Değişimi Makalelerini Okuyun

Günümüzde herhangi bir konu hakkında bilgi edinmeye çalışırken ilk olarak internete bakmanız ve buradan edindiğiniz bilgilerle çoğu kararlarınızı almanız normal olabilir. Fakat bu hususta dikkat etmeniz gereken okuduğunuz bilgilerin güncel olup olmadığıdır. Özellikle Apple gibi markaların hem cihazlarında hem de teknik servis koşullarında zaman içerisinde değişiklikler olabilmektedir. Bu yüzden mutlaka güncel telefon ön cam değişimi makalelerini okuyun.

Apple Marka Ön Cam Değişimi Ücretlerini İnceleyin

iPhone ön cam değişimi işlemini yaptıracağınız servisi seçerken firmanın referanslarının, sektördeki bilinirliğinin ve güvenilirliğinin öneminden bahsetmiştik. Elbette ön cam değişimi ücreti de değerlendirme aşamanızda büyük paya sahip olacaktır. Dolayısıyla son kararınızı vermeden önce teknik servislerin Apple marka ön cam değişimi ücretlerini inceleyin.

iPhone Xs Max Ön Cam Değişimi

iPhone Ön Cam Değişimi Fiyatları

iPhone 6160 TL
iPhone 6 Plus180 TL
iPhone 6s190 TL
iPhone 6s Plus200 TL
iPhone 7 Cam220 TL
iPhone 7 Plus250 TL
iPhone 8300 TL
iPhone 8 Plus350 TL
iPhone X600 TL
iPhone XS600 TL
iPhone XS Max800 TL
iPhone SE129 TL
iPhone XR700 TL
iPhone 4149 TL
iPhone 4s149 TL
iPhone 5150 TL
iPhone 5c150 TL
iPhone 5s150 TL
iPhone 11800 TL
iPhone 11 Pro850 TL
iPhone 11 Pro Max900 TL
iPhone 12 Mini1500 TL
iPhone 121500 TL
iPhone 12 Pro1500 TL
iPhone 12 Pro Max1500 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir