Lithium polymer (li-po) vs lithium ion (li-ion)

Kumar sordu 🤔 3 hafta önce

Bana batarya tavsiyesi verirmisiniz iphone 6 için bazı pil bataryalar gördüm daha fazla mah değerleri var renkleri farklı ama n11 ve gitti gidiyorsa satılıyor

Şu şekilde tartışmalar gördüm Which is the best battery: Li-ion or Li-Po?

Bunlardan almayı düşünüyorum bu konudaki tavsiyeleriniz ne yönde olacaktır teşekkürler

1 Yanıt Var
Cep Market Yönetici diyorki 3 hafta önce
Soru Sor

Merhaba, Kelimenin tam anlamıyla Li-İyon, Lityum İyon ve Lityum Polimeri için Li-Po için kısaltmadır, bir Li-Po bataryasında bir polimer katod ve bir katı elektrolit bulunurken Li-ion’da bir karbon katod ve bir sıvı elektrolit bulunur.

Genel olarak konuşursak, Li-Ion batarya Li-Po’dan çok daha eskidir, yine de düşük fiyat ve bakım nedeniyle hala popülerdir.

Li-Po, daha yüksek özelliklere sahip daha gelişmiş bir batarya olarak kabul edilir ve daha yüksek güvenlik seviyesi sağlar, bu nedenle Li-Ion bataryalara göre daha yüksek fiyat sağlar.
Müşteriler daha hafif ve daha küçük boyutlu telefonlara sahip olmak için istekli olduklarından, Li-Ion pillerin sınırlamaları daha belirgin hale geliyor, üreticiler güncellenmiş versiyonlar için modüle edilebilir, daha hafif ve daha düz şekilli Li-Po pilleri kullanma eğilimindedir.

Li-ion Li-Po ile aynıdır (veya Li-Poly veya Li-Polimer veya kese hücreleri de denir); Sadece ambalaj malzemesi ve şekilleri farklıdır. Akıllı telefonlarda, düz poşet Li-İyon hücreleri kullanılır, çünkü en ince olanı yapılabilir.

LİTYUM-İYON 101
Li-iyon, farklı uygulamalar (LCO, LMO, NMC, LFP, LTO, NCA) için kullanılan en az 6 farklı majör lityum-pil kimyası için genel bir terimdir. Belki LITHIUM-ION 102’de her tip hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğim. Şimdilik, çoğu cep telefonunun LCO kimyasını kullandığını bilmek yeterlidir (LiCoO2); çünkü fiyat için en yüksek Wh / kg veya spesifik enerjiyi (bazıları gravimetrik enerji yoğunluğu olarak adlandırır) sunar. NCA Wh / kg cinsinden daha yüksektir, fakat aynı zamanda çok daha pahalıdır (Tesla’da kullanılır).

Tanımlar

  • Hücre = en temel akü konfigürasyonu, en düşük voltaj, 1 pozitif ve 1 negatif elektrot; Bir LCO kese hücresi için nominal olarak 3.7V’dir.
  • Paket = daha yüksek bir voltaj veya daha yüksek akımlı bir batarya üretmek için birbirine bağlı çoklu hücreler.
  • Enerji yoğunluğu = enerji / hacim (Joule / cc, J / litre, Wh / cu-ft, Wh / litre, vb.)
  • Hacimsel enerji yoğunluğu = yukarıdakiyle aynı (en popüler Wh / litre)
  • Gravimetrik enerji yoğunluğu = enerji / ağırlık (J / g, Wh / kg, vb.)
  • Özgül enerji = yukarıdakiyle aynı (en popüler Wh / kg)
  • Özgül güç = güç / ağırlık (W / kg)

C-rating = Ah derecesine kıyasla bir hücreden veya paketten akım veya deşarj akımı oranı. Örneğin: 6Ah hücre, 1 saat 6 amper deşarj edebileceği anlamına gelir. Yani, 1C 6A’da boşalmakta olduğu anlamına gelir; veya 2C, 12A’da vs. boşalması anlamına gelir. 0.5C’lik tipik şarj C-derecesi, 3A’da şarj edildiği anlamına gelir. RC airplae pilleri, felaket bozulma olmadan yüksek C sınıflama yeteneği (> 5C) sağlamak için farklı formüle edilmiştir. Tüm Li-iyon kimyaları yüksek C-hızı deşarj yeteneğine sahiptir ve hepsi aşırı durumlarda ( Li-iyon kimyası olan LTO hariç) aşırı durumlarda yangın ve patlamalarla birlikte hızlı bir bozulma yaşayacaktır.

LFP, fosfat bileşeninden LCO, LMO, NMC ve LNA’dan daha az ısınır.

Cep Market olarak biz orijinal batarya kullanmanızı tavsiye ederiz, teknik servis bölümünden anlık orijinal bataryaların stok ve fiyatlarına ulaşabilirsiniz.
Harici aklınıza takılanları sormak için mesai saatleri içinde 0216 345 83 84 no’lu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Hızlı & güler yüzlü ve güvenilir cep telefonu tamir servisi.
CepMarket

Bu Sayfa Bilgilendirici miydi ? Lütfen Değerlendirin

için cevapLithium polymer (li-po) vs lithium ion (li-ion)
5 (100%) 1 oy verildi

Tartışmaya Katıl ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir )

1 + 11 =