Cep telefonu cam tamiri ne demekdir nasıl yapılır

Cep telefonu cam tamiri ne demekdir nasıl yapılır

Bize Sorun ✓Kategori: Ekran DeğişimiCep telefonu cam tamiri ne demekdir nasıl yapılır
Müjgan Koray sordu 🤔 1 sene önce

Benim ekran camı telefonda komple kırıldı bunu nasıl tamir edebiliriz, en iyi teknik servisi nerede bulabilirim?

1 Yanıt Var
Cep Market Yönetici diyorki 1 sene önce
Soru Sor

Cep Telefonu Cam Tamiri Ne Demektir?

Kırılmış bir telefon ekranında LCD ( Liquid Crystal Display ) iç Ekranın zarar görmemesi durumunda ( Glass Shıeld Change ) yani Ön Koruma Camının tek başına değiştirilme tamir etme işleminin adıdır. Aşağıda örnek bir videoda bu işlemleri adım adım inceleyebilirsiniz.

En İyi Teknik Servis Kimdir?

Günümüz dünyasında cep telefonları hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Nereye gidersek gidelim yanımızdan ayırmayacağımız en önemli iletişim iletişim aracını şüphesiz cep telefonlarınızdır. Akıllı telefon teknolojisinin gelişmesiyle cep telefonlarıyla bir çok işlemi yapabilmekteyiz. Borsadan hava durumuna hatırlatıcıdan hesap makinesine kameradan internete kadar bir çok işlevi cep telefonlarımız sayesinde yapabilmekteyiz bulunmaktadır.

Her elektronik alette olduğu gibi zaman zaman cep Telefonlarımızda fiziki ya da donanımsal olarak bozulabilir. Özellikle son zamanlarda yeni bir cep telefonu almak çok maliyetli bir durum haline geldi. Bu nedenle genelde artık insanlar yeni bir cep telefonu almak yerine bozulan eski cep telefonlarını tamir ettirmeyi tercih ediyor. Bu noktada en önemli etken cep telefonunuzu tamir ettireceğiniz servisin kaliteli, tecrübeli ve yaptığı müdahalenin farkında olan bir kurum olmasıdır. Cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla beraber ne yazık ki piyasada çok fazla cep telefonu tamiri yapan servislerde açıldı. Bu servislerin kimisi kaliteli bir hizmet verirken büyük çoğunluğu ise yalnızca kar amacıyla hizmetlerini sürdürmektedir.

Tamir konusunda en önemli etken şüphesiz tahmin işlemini yapacak olan kurumun güvenilirliği ve tamir konusundaki tecrübesidir.

Cep telefonlarının özellikleri arttıkça içerisindeki sistemlerde komplike bir hal almaya başladı. Eskiden birkaç işlev gören cep telefonları birkaç parçadan meydana geliyor ve müdahale edildiğinde başarı şansı da fazla oluyordu ancak günümüz telefonları artık çok farklı bir boyutta üretilmektedir. İçerisinde bulunan bir parça birkaç farklı parçaya bağlı şekilde bulunuyor bu nedenle yapacağınız yanlış bir müdahale yalnızca o parçanın işlevini kaybetmesiyle kalmıyor diğer parçalarında bu yanlış işlemden etkilenmesine sebep oluyor.

Elbette herkes cep telefonunu en iyi serviste tamir ettirmek ister. Telefonumuz arızalandığı zaman hemen internet üzerinden bu arızayı nerede giderebileceğimize bakarız muhtemelen bir gün içerisinde hızlıca bir karar verip cep telefonumuzu belirlediğimiz bir servis noktasına götürürüz. Bu kararı hızlı almamızdaki en büyük etken cep telefonumuzun bir an önce tamir ettirme isteğidir. Ancak bu noktada yapacağınız yanlış bir tercih gerek cebinizden daha fazla para çıkmasına gerekse de zaman kaybına neden olacaktır.

Peki en iyi teknik servisi nereden bulabilirim? Ya da en iyi hizmeti nereden alabilirim? Sorularının cevabı nedir? Öncelikle cep telefonu arızaları üçe ayrılır;

 • Yazılımsal arızalar
 • Donanımsal arızalar
 • Fiziki müdahale gerektiren arızalar

Bu üç arıza türüne de müdahale farklı yollar ve farklı araçlarla yapılmaktadır. Öncelikle cep telefonunuza müdahale edecek ekibin tecrübeli, işini bilen olması gerekmektedir. İkinci bir etken ise cep telefonunuzu götürdüğünüz teknik serviste yapılacak müdahaleyi mümkün kılacak araç ve makinelerin olması gerekmektedir. Günümüzde cep telefonu tamirlerinde birçok faklı araç ve makine kullanılmaktadır. Eğer bir teknik serviste bu araçlar ve makineler bulunmuyorsa cep telefonunuza elle tamir işlemi gerçekleştirilecek ve bu işlemin de başarı şansı düşecektir. Belki cep telefonunuzu teslim aldığınızda o an her hangi bir sıkıntı olmayacak ve arızanın giderildiğini düşüneceksiniz ancak ilerleyen zamanlarda aynı arıza tekrar ortaya çıkacak ve bu durum sizin cebinizden ekstra bir ücret çıkmasına, ekstra zaman kaybetmenize neden olacaktır. Örnek verecek olursak cam değişimlerinde Samsung, Xiaomi ve Huawei gibi markalarda ekran ve cam bir birine birleşiktir ve bu durum fabrikada cam birleştirme makineleriyle yapılmaktadır. Eğer bir serviste cam birleştirme makinesi yoksa sizin cep telefonunuzun camını elle baskı uygulayarak birleştirilmesi sağlanacaktır. Bu işlem sonrasında telefonunuzda herhangi bir sıkıntı gözükmese de ilerleyen zamanda cam kendini atacak ve ekranınıza da zarar vermiş olacaktır. Böyle bir durumda yeni bir ekran değiştirmeniz gerekecek ve tamir maliyetleri de çok daha fazla olacaktır. Bunun gibi birçok işlem için farklı makineler kullanılmaktadır bu nedenle telefonunuzu götürdüğünüz serviste bu makinelerin muhakkak olması gerekmektedir.

Tamir kalitesini belirleyen bir diğer etken ise gittiğiniz servisteki teknisyenlerin yapacağı müdahaleyi bilen ve bu konuda tecrübesi olan kişiler olmasıdır. Bir arızaya müdahale ederken müdahale edilen araç gereçler kadar teknisyenin yetkinliği de başarı şansını arttıran önemli bir etkendir. Arızanın doğru tespiti ve doğru bir tamir yöntemi başarının olmazsa olmazıdır. Yanlış bir müdahalede arızanın büyümesine sebep olabilir ya da ileride daha farklı arızalar ortaya çıkarabilir.

Telefonunuzu götüreceğiniz teknik servisin mutlaka arıza durumuna göre birden farklı bölümü olması gerekmektedir. Örneğin ekran tamirlerinin yapıldığı bölüm farklı anakart tamirlerinin yapıldığı bölüm farklı yazılım müdahalelerinin yapıldığı bölüm farklı olmalıdır. Bunun nedeni bir kişi birden fazla alanda uzmanlaşamaz çünkü bu saydığımız arızaların çözümleri birbirinden çok farklı şekillerde olmaktadır. Örneğin anakart tamir işlemlerinde kullanılan araçlar ve makineler çok farklıdır yine aynı şekilde ekran ve cam değişimlerinde kullanılan araçlar çok farklıdır. Yazılım arızaları ise tamamıyla bilgisayarlarla çözüldüğünden yine yazılım tamirlerinin çözümü de çok değişkenlik gösterebilir.  Bir teknisyenin sürekli aynı tamir işlemini yapması o işte onu uzmanlaştıran en büyük etkendir. Tecrübe etkeninin de devreye girmesiyle o teknisyen artık yaptığı işlemde yetkinlik kazanır ve tamir işleminin başarı şansı artar.

Günümüzde teknik servisler artık birden fazla alanda hizmet vermelidir. Müşterilerin devamlı değişen taleplerini karşılayamayan bir teknik servise şüphesi kaliteli bir kurum demek yanlış olur. Birden fazla alandan kasıt; kargoyla tamir işlemi, yerinde tamir işlemi ve kuryeyle tamir işlemidir. Bu hizmetler müşterilerinizin işletmenize erişmesini kolaylaştıracak ve sizi müşterilerinizin her daim ulaşabileceği bir teknik servis yapacaktır. Bu hizmetleri veremeyen bir teknik servis kısıtlı hizmet ve kısıtlı müşteri potansiyeline sahip olacaktır. O nedenle bir teknik servisin sürekli hizmet yelpazesini genişletmesi gerekmektedir.

Teknik servisler müşterilerine birden fazla parça seçeneği sunmalıdır. Her müşterinin tamir bütçesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle teknik servis olarak yapacağınız işlemlerde müşterilerinize farklı fiyat tercihleri sunabilmelisiniz. Tamir işlemlerinin ücretini belirleyen en önemli faktör işlemde kullanılan parçaları kalitesidir. İyi bir teknik servis müşterinin isteğine göre;

 • Orijinal Parça
 • A Kalite Parça
 • Yan Sanayi Parça

Olmak üzere üç farklı parça seçeneği ve fiyat seçeneği sunmalıdır. Bu seçenekler işlem öncesinde müşteriye sunularak işlemin müşterinin isteği doğrultusunda doğru bir yöntemle yapılmalıdır. İsteyen müşteriler yine tamir işlemini izleyebilmelidir. Böylelikle işletme şeffaflık vizyonunu benimseyip müşterisinin güvenini kazanmalıdır.

En iyi Teknik Servisi Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda saydığımız etkenler bir işletmede bulunuyorsa o işletme kaliteli bir hizmet veriyor diyebiliriz. Bu etkenleri kısaca toparlayacak olursak

 • İşletmenin sektördeki tecrübesi
 • İşletmenin personel kalitesi
 • İşletmenin araç ve makine bakımından donanımlı olması
 • İşletmenin sizin ihtiyaçlarınıza cevap veriyor oluyor
 • İşletmenin yapılacak işlemler konusunda sizi doğru bilgilendirmesi
 • İşletmenin arızanın durumuna göre birden farklı tamir bölümünün olması
 • İşletmenin size birden fazla parça tercihi sunması
 • İşletmenin istediğinizde işlemleri izlemenize izin vermesi
 • İşletmenin yapacağı işleminin fiyatlandırmasının sitelerinde yer alması
 • İşletmenin iyi bir web sitesi olması
 • İşletmede daha önce işlem yaptırmış olan insanların memnuniyeti
 • İşletmenin hizmet verdiği yerin kalitesi. (bekleme salonu, WC gibi alanlarının olması)

Bu faktörleri bir arada barındırabilen bir teknik servisi tercih edebilirsiniz. Bir teknik servisi tercih etmeden önce mutlaka o işletmede daha önce işlem yaptıran insanların yorumlarını okuyup ona göre karar vermelisiniz. Yine gideceğiniz teknik servisin varsa sosyal medya hesaplarını kontrol edebilirsiniz. Sosyal medya hesapları bir işletmenin müşterileriyle bağlantı kurduğu en önemli ağdır. Yaptığı işi ve müşterilerini önemseyen bir işletme sosyal medyada kaliteli içerikler üreterek müşterileriyle bir nevi iletişim kurarlar. Eğer işletmenin varsa Youtube videolarını izleminizi de bu konuda tavsiye ederim. Birçok alanda olduğu gibi bu alanda da sosyal medya bize yapacağımız tercih hakkında doğru bir izlenim verecektir.

İlk başta da söylediğimiz gibi telefonunuzu yaptıracağınız teknik servis çok önemlidir. Unutmayın ki telefonunuza yapılacak yanlış bir müdahale geriye dönülmez bir arıza doğurabilir. Bu nedenle teknik servis seçerken bu saydığımız adımları izleyebilir ve buna göre doğru bir karar verebilirsiniz.

Örnek Bir Teknik Servis Videosu

Hızlı güler yüzlü ve güvenilir cep telefonu tamir servisi. CepMarket

Tartışmaya Katıl ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir )

14 + 0 =