Açılmayan telefondan veri kurtarma

metin aymaz sordu 🤔 2 hafta önce

Telefonumu oğlum yere düşürdü ve maalesef artık açılmıyor zaten eski model olduğu için yenisini satın alacağım. Ancak telefonun içerisinde videolar ve fotoğraflar mevcut, onları kurtarmamız mümkün müdür?

1 Yanıt Var
Cep Market Yönetici diyorki 2 hafta önce
Soru Sor

 
 
Merhaba, Bu gibi durumlarda sadece ekran arızası yaşanmış olma ihtimali mevcuttur, ekran üzerinden her hangi bir leke, iz, kırılma, çatlama görünmese bile iç ekran zarar görmüş bu yüzden görüntü gelmiyor olabilir.

Tamir ettirmek için maliyetten dolayı telefonunuza bütçe ayırmak istemiyorsanız size tavsiyemiz şu yönde olacaktır.

  • 2. ci el olarak cihazınızı satacağınız firmaya ücretsiz arıza tespiti rica edin
  • Mümkün ise sadece ekran test etmelerini isteyin
  • Cihaz uyanıyor, telefon cevap veriyor ise minimal bir ücret karşılığında verilerinizi yedeklemek istediğinizi belirtin
  • Telefonunuz hiç tepki vermiyor ise, açılmıyor ve görüntü gelmiyor ise işlemler daha uzun ve zorlayıcı olacaktır
  • Hiç tepki vermiyen bir cihazın açılması için bozulan parçanın tespiti ve değişimi gerekebilir

 
Dilerseniz verilerinizi ekran bozuk olsa bile kendiniz yedeklemek için şansınızı deneyebilirsiniz
Cihazınız iPhone ise cihaz ekranı hiç çalışmıyorsa, bir tarafı daha ince olan ve Lightning kablosu olarak adlandırılan USB adaptörleriyle cihaza bir klavyenin bağlanması gerekiyor. Klavye üzerinden girilen cihaz giriş koduyla kimlik doğrulaması yapılmasının ardından yine VoiceOver modunun aktif edilmesiyle veri kurtarma işlemlerine başlanabiliyor.
 
Cihazınızı Android ise iPhone cihazlar için başvurulan klavye tekniği Android cihazlarda da uygulanabiliyor. Android cihazları tercih eden kullanıcıların, bir USB klavyesini veya Bluetooth’la çalışan bir fareyi bu sefer bir OTG kablosu aracılığıyla telefona bağlaması öneriliyor. Ardından cihaz ekranında belirecek bir imleç ile cihazın ayarlar menüsüne ve hakkında kısmına, oradan “Build Number” özelliğine tıklaması gerekiyor. Böylece cihaz sistemi kullanıcıyı bir geliştirici olarak görerek, geliştirici seçenekleri adı altında yeni bir kısım sunuyor.
Kullanıcılar, bu yeni menüden önce USB kısıtlamasını kaldırıp daha sonra USB konfigürasyonu seçeneğindeki medya transfer protokolü (MTP) şıkkını seçerek verilerine erişebiliyor. Bazı durumlarda ise bu işlemlere gerek kalmadan, kimlik doğrulamasının ardından elle bir yedekleme yapmak yeterli olabiliyor.
 
Hiçbir şekilde tepki vermiyen cihazlarda
 
İleri düzey bir arıza sonra onarılamaz cihazlar veri kurtarma maliyetleri son derece fazla olabilmektedir.

Anakart üzerindeki nand bellek üzerinden veriler kurtarılabilir, yada Chip off yöntemi ile verileri eksiksiz alabilirler. ( Bu işlemler ise her yerde yapılmayabilir, ileri düzey beceri gerektirebilir )
 
Harici aklınıza takılanları sormak için mesai saatleri içinde 0216 345 83 84 no’lu telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.
 
NOT: Yukarıdaki 2 işlem için kaynak

Hızlı & güler yüzlü ve güvenilir cep telefonu tamir servisi.
CepMarket

Bu Sayfa Bilgilendirici miydi ? Lütfen Değerlendirin

için cevapAçılmayan telefondan veri kurtarma
5 (100%) 2 oy verildi

Tartışmaya Katıl ( Yayınlanma Süresi 24 saati bulabilir )

14 + 5 =