Kırılmaz Ekran Koruyucular Yasaklanıyor evet yanlış duymadınız kırılmaz ekran koruyucu adı altında satılan ürünler için , Tüketici Genel Müdürlüğü, Ankara’da baskın denetime çıktı. “Kırılmaz” diye satılan camlardan numuneler alınıp laboratuvarlara gönderildi. Sonuca göre ürünler piyasadan toplatılacak, üretici ve ithalatçılara ceza yağacak. Tüketici zararını tazmin edebilecek.

Nano Glass Koruyucu Tavsiye Ediyoruz

Biz cepmarket olarak yaklaşık son 6 aydır kırılmaz ekran koruyucu yani ( Tempered Glass ) olarak satılan sert cam koruyucu ürünlerin satışını durdurduk.Müşterilerimizden gelen yoğun şikayetlerden sonra Nano Glass Ekran koruyucu ürünlerin satışını ve tavsiyesini gerçekleştirdik. Nano glass korumalar daha esnek ve daha kibar, tabi bu kırılmaz anlamına gelmiyor. Aslına bakarsanız bu ürünlerin gerçek amacı ekranın darbe sonucu ve benzeri durumlarda kırılmasına engel olmak değildir. Kısmen ekranı toz ve lekelerden korumaya yardımcı olmaktır. Tabi bu durum bazı satıcılar tarafından aşırı şekilde reklamlar ile süslenmiş ve yanıltıcı bilgiler eklenmiştir.

Hatta görmüşsünüzdür muhakkak bazı resimlerde matkap çekiç resimleri gibi abartılı satış politikaları uygulanmaktadır. Tavsiyemiz ( Tempered Glass ) yazılı olan sert ekran koruyuculardan uzak durmanız yönünde. Bunun ile birlikte ekran koruyucular için aklınıza takılan tüm sorularda bizlere ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre sizleri bilgilendirmek istedik.

Kırılmaz Ekran Koruyucular Yasaklanıyor

Telefonunu düşürüp camı kırılan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğüne koştu. Vatandaş piyasada 10 liradan başlayıp 80-100 liraya kadar çıkan kırılmaz camlardan kaplattığı halde telefonunun kırıldığını, marka ve modeline göre 200 ila 800 lira bedelle tamir ettirmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Başkent’te Baskın, Denetim

Şikayetler üzerine Gümrük Bakanlığı ilk olarak Ankara’da baskın denetimler yaptı. Ürünlerden alınan numuneler test için laboratuvara gönderildi. Bakanlık benzer denetimleri Türkiye genelinde de yapacak. Sonuçlara göre ürünlerin toplatılması kararı alınacak; ithalatı da üretimi de yasaklanacak. Bakanlık yetkilileri, vatandaşın cep telefonlarını kayıt altındaki işletmelere kaplatmasını ve fiyatı ne olursa olsun mutlaka fiş alarak, saklamaları konusunda uyardı. TÜDEF Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci de vatandaşın, olası bir kazada telefon ekranının kaplamaya rağmen kırılması durumunda, Tüketici Hakem Heyetlerine fişleriyle birlikte başvurup zararlarının tazminini isteyebileceklerini söyledi.

Toplatma, İmha, İthalat Yasağı

Türkiye’de 10 kamu kurum ve kuruluşunun yetki alanına göre piyasa gözetimi ve denetimi yaptığına dikkat çeken Gümrük Bakanlığı yetkilileri, kendilerinin de oyuncak, tekstil, ayakkabı, kırtasiye, mobilya, deterjan, çocuk bakım ürünleri, cep telefonu aksesuarları gibi ürünlerde yıllık veya şikayet üzerine denetim yaptığını anlattı. Bu ürünlerin fiziksel ve kimyasal riskleri ile etiketleri açısından denetlendiğini anlatan yetkililer, güvensiz bulunan ürünlerin toplatılması, imhası kararı verildiğine dikkat çektiler. Yetkililer, cep telefonları aksesuarlarına ilişkin denetim sonucuna göre bu ürünlerin de toplatma, imha ve üretici ile ithalatçılarına para cezası verilebileceğini söylediler.

1 Ocak’ta İthalatı’da Denetlenecek

Kılıf, ekran koruyucu gibi cep telefonu aksesuarlarının hem ithalat aşamasında hem de iç piyasada denetlendiğini belirten yetkililer, “Ancak bu ürünlerde, ürünlerin kimyasal içerikleri incelenmekte ve özellikle nikel ve kadmiyum açısından denetlenmektedir. Ürünlerden güvensiz olanlar tespit edilirse toplanması, imhası, ithalatçı ve üreticilerine idari para cezası verilmekte; cezalar kamuoyuna ilan edilmektedir. Cep telefonu aksesurları yakın bir zamanda İthalatta Risk Esaslı Denetim Sistemine (GTB-İRİS) de dahil edildi. Böylece 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sadece piyasada değil; ithalat aşamasında da denetlenecek” bilgisini verdiler.

Bu Sayfa Bilgilendirici miydi ? Lütfen Değerlendirin

Kırılmaz Ekran Koruyucular Yasaklanıyor
5 (100%) 5 oy verildi

Kaynak : Hürriyet Aysel ARP