Ghost Screen Nedir?

iPhone Garantili Batarya Değişimi

Ghost Screen Nedir?

Ekranlarda karşılaştığımız problemlerden biri de Ghost Screen veya Türkçe karşılığıyla Hayalet Ekran problemidir. Kısaca ne olduğundan bahsetmek gerekirse Ghost Screen genellikle LCD ekranlarda belli bir zaman geçtikten sonra meydana gelen bir sorundur. Ghost Screen nedir ve çözüme kavuşturma imkanı varma yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Ghost Screen, özetle telefonunuzda girdiğiniz uygulamaların veya var olan simgelerin soluk bir şekilde ekranda kalmasına denir. Örneğin Twitter uygulamasını kullandıktan sonra uygulamayı kapatıp ana ekrana döndüğünüzde Twitter logosu hala ekranda belli belirsiz görünmeye devam eder. İlk başta belli belirsiz görünüp kaybolarak başlayan bu sorunun zamanla sıklığı artarak net bir şekilde belli olacak duruma kadar gider.

Ayrıca bu sorunu sadece telefonlarda değil televizyon, dizüstü bilgisayar ekranı, monitör vb. cihazlarda da yaşanabildiğini belirtelim.

Ghost Screen ekranın bir bölümünün sabit renkte kalması olarak tanımlanır. Ghost Screen’de ekranın söz konusu kısmı dokunmaları hiçbir şekilde algılamayabilir. Her iki durumda LCD değişimi şarttır.

 

Ghost Screen Nedir?

Ghost Screen’in kullanıcılar için kolay bir çözümü bulunmuyor. Sorun tamamen fizikseldir. Dolayısıyla dijital değişikliklerle çözülemez. Genellikle düşmeler sırasında meydana gelen LCD hasarlarının bir sonucudur. CepMarket olarak ekran değişimi işlemiyle Ghost Screen’i ortadan kaldırıyoruz. İşlem tüm modellerde desteklenmektedir ve ortalama 1 saat sürer.

 

Ghost Screen Ekranın Çözümü

Ekranınızda Ghost Screen oluşmaya başladıysa kesin çözüm onarımdır. Sadece geçici bir çözüm olarak eğer cihazınız renk ayarı yapmanıza izin veriyorsa görünür simgelerin daha az görünmesi ve hatta kaybolması için cihazınızı soğuk renklere ayarlayabilirsiniz. Fakat maalesef bu geçici bir çözümdür, çünkü ekran ayarını tekrardan otomatiğe veya sıcak renklere göre ayarlarsanız tekrar Ghost Screen problemiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu tip çözümler sadece kullanımı sağlamak için uygulanan çözümler olacaktır. Ghost Screen sorunundan tamamen kurtulmanın tek yolu ise ekran panelinin değişmesidir.

İlginizi Çekebilir: Samsung Ghost Screen Çözümü

Ghost Screen Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

  • Cihazın parlaklığını sonda kullanmayın.
  • Cihazı aldığınız andan itibaren soğuk renklerde kullanın.
  • Cihazın fazla ısınmasına engel olun.
  • Cihaz şarjda iken ekranını kapalı tutun.

İşin aslı bu yöntemlerin hiçbirisi kesin çözüm değildir. Bu yüzden eğer panelde bir sorun varsa, şüphesiz bir gün ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu tip cihazları satın almadan önce cihaz hakkında detaylı bir araştırma yapmakta ve LCD ekranlarda sıkça yaşanan Ghost Screen problemi olup olmadığını araştırmakta fayda var.

Önerilen Bağlantı:   İndirimli Ekran Değişimi

Cihazınızda Ghost Screen problemiyle karşılaşırsanız donanımsal tamirle ya da yazılımla bu sorunu gideremezsiniz. Sorunun çözümü ve cihazınızın eskisi gibi görüntü verebilmesi için ekran değişimi yapılması gerekir.

Ghost Screen Garanti Kapsamında mı?

Ghost Screen probleminin bir süre sonra çoğu LCD panelde ortaya çıkma olasılığı yüksek olduğu için kronik bir problem olmadığı sürece garanti kapsamına girmez. Fakat cihazı ilk aldığınız ilk zamanlarda bu sorunu yaşarsanız garanti kapsamına girmesi gerekebilir.

Cihazınızdaki sorunla ilgili net bir cevap ancak uzman teknik servisimizin arıza tespit işlemi sonrasında verilebilmektedir. Arıza tespit işlemi sonrasında Cep Market sizlere arıza türü ve onarım fiyatları hakkında bilgilendirme yapacaktır.

2006 yılından bu yana Kadıköy’de hizmet veren bir telefon tamircisi olarak 6 ay iş işçilik garantisi ile alanında uzman profesyonel teknik servis çalışanlarımız sizlere destek sunuyor. Ayrıca ücretsiz kargo hizmetimizle sadece Kadıköy’e değil tüm Türkiye illerine hizmet veriyoruz. WhatsApp hattımız üzerinden canlı destek, süreç hakkında bilgilendirme ve yardım sağlamaktadır. 7/24 bu alandan yardım alabileceğinizi unutmayın.

Daha detaylı bilgi için şimdi servisimizi arayabilirsiniz: 0216 345 83 84 ~ 0537 958 02 02

LCD’ler tamir edilemez. Bu nedenle Ghost Screen’i ancak parça değişimi çözebilir. Tüm Ghost Screen tamirlerimizde 6 ay işçilik ve parça garantisi sunuyoruz.

Cep telefonu ekranında iphone, samsung ışık sızması

Xiaomi Ekran Değişimi Fiyatları

Xiaomi Redmi Note 226.325 TL
Xiaomi Redmi Note 326.325 TL
Xiaomi Redmi Note 433.075 TL
Xiaomi Redmi Note 4X26.865 TL
Xiaomi Redmi Note 537.125 TL
Xiaomi Redmi Note 532.265 TL
Xiaomi Redmi Note 5A47.115 TL
Xiaomi Redmi Note 5A Prime54 TL
Xiaomi Redmi Note 6 Pro47.115 TL
Xiaomi Redmi Note 747.115 TL
Xiaomi Redmi Note 7 Pro54 TL
Xiaomi Redmi Note 847.25 TL
Xiaomi Redmi Note 8 Pro54 TL
Xiaomi Redmi Note 981 TL
Xiaomi Redmi Note 9 Pro101.115 TL
Xiaomi Redmi Note 9 Pro Max121.5 TL
Xiaomi Redmi Note 9s101.115 TL
Xiaomi Redmi Pro67.365 TL
Xiaomi Redmi S247.115 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Merhaba!
Bir sorunuz mu var?
Lütfen bu düğmeyi kullanın
Bizimle iletişime geçin!