Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

iPhone Ekranda Siyah Gölge / Leke Sorunu

Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Bu yazımızda ekran değişiminde dikkat edilecek hususlar neler bundan bahsettik. En yaygın karşılaştığımız telefon onarımları çatlak ve kırık ekranlardır. Telefon ekranınızı çatlattığınızda ya da kırdığınızda, tam olarak hangi parçanın kırıldığını veya ekran aksamının hangi parçasının değiştirilmesi gerektiğini merak edebilirsiniz.

Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar
Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Ekran Değişiminde Önemli Konular

Ekran değişiminde ön ekran, LCD ve sayısallaştırıcı arasındaki farklarla ilgili kafaları karıştıran birçok nokta vardır. Bu nedenle, bilmeniz gereken ilk şey, LCD ekranın yapısıdır.

LCD ekran aksamında neler var?

Teorik olarak, LCD ekran düzeneği şu parçalardan oluşur: Ön cam, sayısallaştırıcı, LCD ekran, arka ışık filmi ve sayısallaştırıcı çerçevesi. Ön cam ekranı, ekranınızı korumakla sorumludur. Sayısallaştırıcı (veya dokunmatik ekran), LCD ile ön cam arasına yerleştirilmiş çok ince bir şeffaf katmandır. Dokunmalarınızı algılayan bir bileşendir. LCD ekran, kaliteli görüntü ve dokunma tepkisi için önemlidir.

Yalnız cam değişimi

Şimdi ekran değişiminde dikkat edilecek hususlar neler buradan yola çıkarak bahsedelim. Öncelikle ön cam, sayısallaştırıcı veya LCD’nin arızalı olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. Ekranınız çatlamış gibi görünüyor olabilir ancak kırılan parça ekran değil cam olabilir. Ekran kırıldığında görüntü bozulurken cam kırıldığında görüntü etkilenmez. iPhone ve Samsung’larda yalnız cam değişimi yapılır. Ekranı değiştirmenize gerek yoktur.

  iPhone XS Max Ekran Değişimi Fiyatları
Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar
Ekran Değişiminde Dikkat Edilecek Hususlar

Yalnız ön cama hasar verdiğinizde dokunmatik ekran ve dokunmatik işlevi bu durumdan etkilenmez. Telefonu normal şekilde kullanmaya devam ediyor ve normal görüntü alıyorsanız, özellikle iPhone ve Samsung’larda ekran değişimi yaptırmanıza gerek yoktur. Sadece cam değişimi ile hem daha uygun fiyata telefonunuzu onarabilir hem de orijinal ekranınızın sizde kalmaya devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Ekran değişiminde dokunmatik hasarı

Dokunmatik problemi ekran değişimi ile çözülür. Telefonda dokunmatik sorunu yaşıyorsanız ekranınızın değiştirilmesi gerekir. İşlemden sonra dokunmatik parça önceki çalışır formuna döner. LCD kırıldığında, panelde koyu lekeler veya örümcek ağı görünümlü çatlaklar meydana gelir. Bu durumda dokunmatik de hasar görebilir. CepMarket’te ekran değişimi işlem süresi 1 saat ya da daha kısadır.

Ekrana kalitesi önemlidir

Takılacak ekranın kalitesi önemlidir. Düşük kalite ekranlar kötü ışık yoğunluğuna ve rengine sahiptir. Bu ekranlarda görüntü daha sarımtırak veya pembe olmaktadır. Aynı zamanda fazla ışık yaydıklarından hem gözü rahatsız eder hem de fazla güç tüketirler. CepMarket bu anlamda yalnızca OEM kalite ekranlar kullanmaktadır. Bu ekranlar markaya tedarik edilen orijinal ekranlarla aynı kalitede ürünlerdir.

  Samsung Note 8 Ön Cam Değişimi

Nisan 2021 – iPhone Orijinal Cam Değişimi Fiyatları

ModelCam Değişimi FiyatıEkran Değişimi Fiyatı
iPhone XS Max
800 TL TL
iPhone XS600 TL1099 TL
iPhone XR
700 TL1599 TL
iPhone X
600 TL1450 TL
iPhone 8 Plus
350 TL299 TL
iPhone 8 Plus Arka Cam 399 TL
iPhone 8300 TL240 TL
iPhone 8 Arka Cam399 TL
iPhone 7 Plus 250 TL279 TL
iPhone 7220 TL250 TL
iPhone 6S Plus
200 TL229 TL
iPhone 6S190 TL200 TL
iPhone 6 Plus
180 TL229 TL
iPhone 6160 TL200 TL
iPhone 5S150 TL150 TL
iPhone 5C150 TL150 TL
iPhone 5150 TL150 TL
iPhone SE150 TL150 TL
iPhone 4S149 TL149 TL
iPhone 4149 TL149 TL

Bu gönderiyi paylaş

Yorumlar (1)

  • Cep Market Reply

    Merhaba; Ekran değişimi hizmetinin nasıl çalıştığıyla ilgili merak ettiğiniz sorularınız varsa, tam olarak doğru yerdesiniz. CepMarket.com.tr olarak ekran değişimi sonrasında bizlere en çok yöneltilen soruları sizler için bu sayfada derlemeye karar verdik. Aşağıda ekran değişimi sonrasında sıkça sorulanlar ve merak edilenler yer alıyor. Umuyoruz ki siz de aradığınız cevapları bulacaksınız.

    https://cepmarket.com.tr/iphone-ekran-degisimi-sonrasinda-sikca-sorulanlar-ve-merak-edilenler/

    3 Aralık 2020 at 18:17

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir