Batarya Kaç mAh Olmalıdır?

Samsung Yeni Batarya İlk Şarj

Batarya Kaç mAh Olmalıdır?

Batarya kaç mAh olmalıdır sorusunu özellikle CepMarket mağazamızda ikinci el telefon satın almak isteyen müşterilerimizden sık sık duyuyoruz. Bu konuya genel bir açıklık getirmek amacıyla Batarya Kaç mAh Olmalıdır? makalemizi hazırladık.

Batarya Kaç mAh Olmalıdır?

Peki batarya kaç mAh olmalıdır? Öncelikle bunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak aşağı yukarı isabetli bir cevap vermek mümkündür. Öncelikle telefon bataryalarının son yıllarda büyük evrimlerden geçtiğini söylemeliyiz. Zira bir zamanlar kullandığımız 1000 mAh’li 1500 mAh’li akıllı telefon bataryalarını kimse unutmadı. Ancak kullanıcılar şunları da unutmamış olmalı: Böyle küçük pil kapasiteleri olmasına rağmen bu telefonlar aslında oldukça uzun süre şarj olmadan çalışıyordu. Peki bunun sebebi neydi?

Bir telefonda pil ömrünü belirleyen birincil faktör batarya kapasitesi gibi görünebilir. Ancak en az onun kadar etkili olan başka bir şey de akıllı telefonda bulunan yonga setinin ve ekranın harcadığı watt’tır. Örneğin, bir telefonda 2500 mAh batarya bulunsun. Diğer telefonda ise 5000 mAh batarya bulunsun. Her ne kadar fark iki kat gibi görünse de eğer birinci telefonun enerji tüketimi ikinci cihazdan iki kat düşükse sonuç değişmeyecektir. Bunu da yonga setinin ne kadar yeni, yani telefonun ne kadar yeni olduğu belirler.

  iPhone Pil Yeteri Kadar Doldu Uyarısı

Yeni telefonlarda yonga setleri çok daha verimli olmaktadır. Bu çipsetlerin enerji verimliliği yüksek olduğundan çok daha az batarya enerjisiyle daha uzun süre çalışırlar. Günümüzde 3000 – 3400 mAh batarya Android’ler için günü çıkarmak için yeterli olmaktadır. Elbette en yeni cihazlardan söz ediyoruz. Apple’ın iPhone telefonlarında ise durum daha farklıdır. iOS verimli bir işletim sistemi olduğundan ve yine Apple A çipsetleri az enerji harcadığından iPhone’lar 2000-2500 mAh ile yetinebilmektedir.

Nisan 2021 – Telefon Batarya Değişimi Fiyatları

ModelBatarya Değişimi
Apple iPad Air 2399 TL
iPhone 8 Plus199 TL
Samsung Galaxy Note 9270 TL
iPhone 7 Plus199 TL
LG G5 TL
Samsung Galaxy S8 Plus240 TL
Lenovo K6 TL
iPhone 7 Batarya179 TL
Sony Xperia Xa Ultra TL
Samsung Galaxy J7 Prime150 TL
Samsung Galaxy C7150 TL
Asus Zenfone 2 Laser TL
Asus Zenfone 6 TL
Huawei Mate 8150 TL

Bu gönderiyi paylaş

Merak Ettiklerinizi Sorun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir